DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

FED, czyli niekończąca się opowieść

FED, czyli niekończąca się opowieść

Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke oświadczył, że ożywienie w amerykańskiej gospodarce postępuje, ale luźna polityka pieniężna wciąż jest jej potrzebna. Pojawiają się głosy, że FED odstąpi od druku pieniądza jesienią tego roku, zaś kilku członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zrobiłoby to już w czerwcu.

 

Bernanke podczas wystąpienia przed amerykańskim Kongresem uzależnił dalsze prowadzenie luzowania polityki pieniężnej od sytuacji makroekonomicznej, w tym szczególnie od sytuacji na rynku pracy. Zajął przy tym „salomonowe” stanowisko, dając warunkowe, zielone światło kontynuacji programu skupu obligacji. Na forum Federalnego Komitetu Otwartego Rynku nadal przeważa pogląd, że potrzeba dalszej poprawy na rynku pracy, aby można było rozważać zmiany w kontynuowanym przez FED programie skupu aktywów. Kilku członków komitetu byłaby gotowa wprowadzić modyfikacje już na następnym posiedzeniu, czyli 17-18 czerwca.

 

Szef FED-u nie powiedział ani „tak”, ani „nie”. Uzależnienie amerykańskiej gospodarki i finansów od monetarnej kroplówki i zagrożenia z nią związane są tak silne, że Bernanke zdaje sobie dobrze sprawę z tego, że kontynuowanie „luzowania ilościowego” może doprowadzić do katastrofy. Z drugiej strony, wie również o tym, że komunikat o nagłym zakończeniu kolejnej rundy dodruku pieniądza miałoby taki sam skutek, bo dałoby inwestorom sygnał do masowego odwrotu od amerykańskich papierów dłużnych. Dlatego w swym wystąpieniu przed Kongresem Bernanke ostrożnie przygotował inwestorów, stwierdzając, że wygaszanie programu skupu obligacji może nastąpić za mniej więcej kwartał.

 

Uważna analiza wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej ukazuje, czego boją się amerykański rząd i bank centralny – wzrostu wartości własnej waluty. Bernanke stwierdził, że przedwczesne zacieśnienie polityki monetarnej może spowolnić lub zakończyć proces odbicia w amerykańskiej gospodarce. Źle się dzieje, gdy najważniejszy bankier w państwie uważa, że wzrost gospodarczy osiągany jest dzięki drukowaniu pieniądza. Historia pokazuje, że ma to opłakane skutki. Szef FED-u obawia się również spadku inflacji. Politykom i bankierom na całym świecie jest obecnie nie na rękę zwiększać siłę swoich walut, ale przeciwnie – wolą je osłabiać, by w ten sposób prowadzić wojny walutowe. Spirala druku pieniądza doprowadziła do tego, że, bojąc się utraty konkurencyjności, państwa muszą podejmować decyzje na rzecz luzowania polityki monetarnej. Spirala ta zaś prowadzi prosto nad przepaść, z której upadek będzie bardzo bolesny.

 

Tomasz Tokarski

 

Źródło: obserwatorfinansowy.pl, bankier.pl


DATA: 2013-05-24 07:47
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.