DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 56  >   NASZE DZIEDZICTWO

Andrzej Solak

Fatima i rewolucja

#HISTORIA    #EUROPA    #FATIMA    #MARYJA    #WIARA

Dla wielu pozostaje niepojęte, że w Portugalii – kraju, w którym katolicyzm uznawano niegdyś za religię narodową – w drugiej dekadzie XX stulecia Kościół stanął wobec groźby fizycznego unicestwienia.

 

Chrześcijaństwo pojawiło się na Półwyspie Iberyjskim już w czasach apostolskich. Bujnego rozkwitu wiary w Chrystusa nie zahamowała dokonana w VIII wieku inwazja muzułmańskich Maurów z Afryki Północnej. Następne stulecia były czasem rekonkwisty – iście tytanicznej batalii o wyzwolenie półwyspu spod władzy mahometan. W toku tych walk, w XII wieku wyodrębniło się królestwo Portugalii.

 

Wiara tamtejszych chrześcijan wykuwała się więc w ogniu walki. W następnych stuleciach Portugalia poniosła światło Ewangelii w najodleglejsze zakątki Afryki, Azji i Ameryki Południowej. A jednak w połowie XVIII wieku krajem wstrząsnęły brutalne prześladowania religijne. Przeprowadził je premier i doradca królewski, markiz de Pombal. Wypędził on z kraju jezuitów, wielu kapłanów uwięził i zgładził.

 

W kraju zaczęły się rozwijać loże masońskie, podminowując monarchię oświeceniowym nowinkarstwem. Ich adepci dochodzili niejednokrotnie do wysokich stanowisk w państwie, a posiadaną władzę wykorzystywali do represjonowania Kościoła. I tak w roku 1834 minister Joaquim Antonio de Aguiar, wolnomularz z Wielkiego Wschodu Luzytanii, przeforsował „reformę”, której sens sprowadzał się do zagrabienia majątku ponad pięciuset klasztorów.

 

Co najgorsze, portugalskie duchowieństwo jęła przeżerać zgnilizna. Jak oceniał po latach polski hierarcha, święty Józef Sebastian Pelczar, biskupi napojeni zasadami gallikańskiemi płaszczyli się przed rządem i paktowali z sektą. Duchowieństwo, źle wychowane w seminariach, ubogie i niegorliwe, pozwalało lożom rządzić bractwami i odprawiać po kościołach ceremonie masońskie, samo zaś lękało się ukazać na ulicy w sukni duchownej.

 

Dość powiedzieć, że w roku 1834 w stołecznej Lizbonie na trzydziestu sześciu proboszczów jedynie dwóch nie należało do masonerii (innymi słowy – tylko dwóch nie było ekskomunikowanych!). Któż więc miał zorganizować aktywny opór przeciw odgórnie narzucanej laicyzacji? Tajne i jawne loże, koterie polityczne, redakcje wpływowych gazet bezkarnie sączyły w umysły nienawiść do katolickiego zabobonu.

 

Strzały w Lizbonie

Nadzieja na pojednanie państwa z Kościołem pojawiła się w roku 1889 wraz z wstąpieniem na tron Karola I.

 

Starał się on zachować neutralność w bieżących sporach politycznych, jednak wydawał się przychylny katolikom. W roku 1901 w Portugalii zezwolono wreszcie na swobodny rozwój zakonów, co zaowocowało ich rozkwitem. Wywołało to wściekłość w kręgach antychrześcijańskich.

1 lutego 1908 roku monarcha wraz ze swą rodziną jechał odkrytym powozem ulicami Lizbony. W centrum miasta nastąpił atak terrorystów. Skrytobójcy oddali strzały w stronę powozu, zabijając króla oraz następcę tronu Ludwika Filipa. Dwóch napastników uśmierciła policja. Okazali się karbonariuszami i masonami, posłusznymi narzędziami w rękach ukrytych w cieniu władców marionetek.

 

 

Na tron wstąpił ocalały z zamachu królewicz Manuel. Jego brak doświadczenia (w chwili koronacji miał zaledwie osiemnaście lat) nie wróżył dobrze krajowi, nad którym jęły się gromadzić ciemne chmury. Pod wpływem wypadków w sąsiedniej Hiszpanii nastąpiła aktywizacja anarchistów. Dochodziło do strajków, zamieszek, zamachów terrorystycznych. Jednak zabójczy cios monarchii miały zadać te same kręgi, które zamordowały króla Karola…

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.

 
 

W Kolombo doszło do kolejnego wybuchu. Podczas rozbrajania eksplodowała zaparkowana w pobliżu kościoła św. Antoniego ciężarówka-pułapka z materiałami wybuchowymi w środku. Nikomu nic się nie stało.

 

„Radykalna lokalna islamska organizacja o nazwie National Thowheeth Jama’ath (NTJ) jest odpowiedzialna za niedzielną serię ataków na kościoły i hotele na Sri Lance” – poinformował w poniedziałek minister zdrowia tego kraju Rajitha Senaratne.

 

963 osoby zostały aresztowane w stolicy Wielkiej Brytanii w związku z przedłużającymi się protestami na rzecz wzmocnienia wysiłków w walce ze zmianami klimatycznymi. Protestujący domagając się od rządu bardziej stanowczych działań, sparaliżowali centrum miasta. Czterdziestu osobom postawiono zarzuty.

 

Chińscy katolicy protestują przeciwko „nagłym zniknięciom” księży oraz domagają się powrotu do świątyń, w których służyli od lat. Zacieśnia się pętla jaką pekińskie władze zaciskają wokół katolików należących do tzw. „Kościoła podziemnego”.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.