DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Fatima: Portugalia i Hiszpania oraz 20 innych krajów zawierzonych Maryi i Jej Synowi

Fatima: Portugalia i Hiszpania oraz 20 innych krajów zawierzonych Maryi i Jej Synowi
Fot. Facebook / Santuário de Fátima

W obliczu epidemii, która na Półwyspie Iberyjskim zbiera wyjątkowo śmiertelne żniwo, hiszpańscy biskupi przyłączyli się do inicjatywy episkopatu Portugalii, aby poświęcić oba narody Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium fatimskim.

 

 

Od początku tej inicjatywy informowano, że owym szczególnym aktem może zostać objęty każdy kraj – po odpowiednim zgłoszeniu formalnym przez właściwe władze eklezjalne. Zaproszenie podjęły jeszcze: Albania, Boliwia, Kolumbia, Kostaryka, Kuba, Słowacja, Gwatemala, Węgry, Indie, Meksyk, Mołdawia, Nikaragua, Panama, Paragwaj, Peru, Polska, Kenia, Dominikana Republika, Rumunia i Timor Wschodni. Tak więc w środowe Święto Zwiastowania Pańskiego o godz. 19:30 miejscowego czasu rozpoczęły się uroczystości pod przewodnictwem kardynała Antonia Marto, biskupa Leiria-Fátimy od 2006 r. Transmisję śledziły za pośrednictwem internetu tysiące katolików, zwłaszcza tych portugalsko- i hiszpańskojęzycznych. Siłą rzeczy nabożeństwo odbywało się przy udziale nielicznych celebransów, skąpego chóru i – jak można było zgadnąć – niewielu pozostałych uczestników. Uroczystość przebiegała pośród skupienia i pieśni. Celebrans już na początku pozdrowił w języku polskim także pielgrzymów i widzów z naszego kraju. 

 

 

Do chwili rozpoczęcia nabożeństwa oficjalne dane informowały o 48 tysiącach Hiszpanów zakażonych oraz 3,5 tysiąca zmarłych z powodu Covid-19. Dla Portugalii statystyki są łaskawsze i mówią o 3 tysiącach zainfekowanych, a także 48 ofiarach śmiertelnych. Nie wolno jednak zapominać o ogromnej różnicy w wielkości populacji i terytoriów obydwu krajów.

 

Dramatyczna sytuacja na Półwyspie sprawiła, że pomimo niedawnych aktów zawierzenia Najświętszemu Sercu Jezusa obu narodów (Hiszpanii w czerwcu a Portugalii w październiku 2019 roku), biskupi postanowili oddać swe kraje w nadprzyrodzoną opiekę ponownie.

 

W ostatnich dniach co 10 minut umiera jeden obywatel Hiszpanii. Rygorystyczne zamknięcie świątyń związane z wprowadzonym przez socjalistyczny rząd Sancheza stanem wyjątkowym przyjęte zostało ze spokojem. Czynne pozostały kaplice i kościoły w obrębie klasztornych murów. W niektórych kościołach za zamkniętymi drzwiami celebruje się Msze Święte z udziałem pojedynczych kapłanów i transmituje je w sieciach społecznościowych.

 

Bardzo często za to można zobaczyć księży i zakonników niosących Najświętszy Sakrament na ulicach miast. Duchowni błogosławią ulice, domy podopiecznych, dodają otuchy ludziom zamkniętym z powodu rygoru stanu wyjątkowego, który odbija się mocno na stanie ducha i psychiki południowców, zupełnie nieprzywykłych do życia tylko w czterech ścianach, lecz na co dzień wypełniających ulice, restauracje i bary. Dramatyczna dynamika przyrostu zakażeń oraz sytuacja w szpitalach sprawiła, że większość mniszek zabrała się do szycia ochronnych maseczek już 2 tygodnie temu. Diecezja w Sewilli właśnie oddała swój budynek seminaryjny na potrzeby stworzenia tam oddziałów szpitalnych. Tamtejszy arcybiskup Juan José Asenjo podarował z kasy archidiecezji 300 tysięcy euro na zakup niezbędnych materiałów sanitarnych dla regionu. Podobnie diecezja w Kordobie przekazała na podobny cel 100 tysięcy euro i można spodziewać się następnych równie hojnych gestów ze strony hierarchów.

 

Problem w tym, że rzadziej lub wcale nie można usłyszeć wezwania do nawrócenia czy pokuty, choć Hiszpania już wcześniej stanowiła europejską awangardę „postępu” w każdej dziedzinie życia społecznego i obyczajowego. Niemniej inicjatywa biskupów portugalskich i hiszpańskich zasługuje na uznanie. Wnosząc po reakcji i komentarzach ludzi biorących udział w transmitowanej modlitwie różańcowej, przynajmniej już pomaga poczuć wspólnotę i wziąć do serca dobrze znane tam wezwanie świętego Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”.

 

 

Małgorzata Wołczyk

+ Facebook / Santuário de Fátima

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 


DATA: 2020-03-26 08:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ M. Ł. Uważam że nadinterpretujesz właściwości Marii. Pozwól że ja się będę modlił tylko do Boga beż żadnych pośredników takich jak Maria. Jedynym pośrednikiem jest Chrystus. Zawierzać kraj powinno się Bogu bo to Bóg rządzi. Zresztą jak można zawierzać kraj Bogu skoro jesteśmy dziełem Boga ? : Jedyne co możemy to potwierdzać że należymy do Boga ! Z Bogiem !
5 miesięcy temu / Markus
 
Nie wiem dlaczego, ale mój koment nie ukazał się, a był bardzo podobny do wpisu "marii". Powinni wpierw błagać o wybaczenie za mordowanie nienarodzonych w takiej liczbie i OBIECAĆ POPRAWĘ - to do @dariusa, który chce, żeby Chrystus leczył zatwardziałych grzeszników, którzy wciąż trwają w swoim grzechu i nie chcą się nawrócić. w komentarzach padło też pytanie retoryczne: w którym kraju nie ma aborcji? Zapewne w żadnym, ale Hiszpania należy pod tym względem do czołówki, z liczbą około 100 tysięcy zabitych dzieci rocznie. Z Panem Bogiem.
5 miesięcy temu / Stefan
 
A co z Warszawą rzadzona przez Trzaskowskiego i Rabina i tęczowy TERROR ?
5 miesięcy temu / retro
 
@Darius napisał:''lekarza potrzebują chorzy, nie zdrowi'' - Chrystus uzdrawiał pod jednym warunkiem: ''... a odtąd nie grzesz więcej''.
5 miesięcy temu / Ewa
 
Uczestniczyłem modlitewnie w transmisji na żywo. Wspaniały nastrój, skupienie, dziesiątek Różańca odmawiany po polsku, dziesiątek po łacinie, piękny śpiew Salve Regina również po łacinie. Duże przeżycie.
5 miesięcy temu / Noe
 
Jak trwoga to do Boga - jak widac ta zasada obowiazuje nawet rewolucjonistow.
5 miesięcy temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.