DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Spór o Falklandy tematem zastępczym

Fatalny stan argentyńskiej gospodarki

Fatalny stan argentyńskiej gospodarki
fot. Jorge Gobbi / commons.wikimedia.org
#GOSPODARKA    #LEWICA    #SOCJALIZM    #FALKLANDY    #WOJNA    #ARGENTYNA

"Kiedy Argentyna zaczyna wymachiwać szablą nad brytyjskimi wyspami Falklandami, to murowany znak, że ten południowoamerykański kraj znowu pogrąża się w wewnętrznym chaosie" - zauważa Jaime Daremblum, były ambasador Kostaryki w USA. Zdaniem Darembluma, Argentyna, niegdyś bardzo bogaty kraj, pod rządami Cristiny Kirchner powoli dryfuje w kierunku katastrofy gospodarczej. Dlatego obecna prezydent, aby odwrócić uwagę od problemów wewnętrznych, odwołuje się do retoryki podsycającej nastroje nacjonalistyczne, przywołując na nowo walkę dyplomatyczną o słabo zaludniony archipelag, który od 1833 r. należy do Wielkiej Brytanii.

Daremblum zauważa, że Kirchner, w przeciwieństwie do dyktatora Galtieri, nie wywołała konfliktu zbrojnego, jak to miało miejsce w 1982 r., ale wykorzystała retorykę nacjonalistyczną.

Amerykańscy obserwatorzy nie traktują obecnego napięcia argentyńsko-brytyjskiego poważnie. Uważają, iż jest to jedynie "polityczna zasłona dymna" prezydent Kirchner, która chce za wszelką cenę uniknąć szydzenia ze swojego rządu. Prezydent kompletnie nie radzi sobie z gospodarką.

Wystarczy spojrzeć na inflację. Prezydent twierdzi, że pozostaje ona jednocyfrowa. Tymczasem wiadomo, że rząd od lat systematycznie fałszuje dane. W zeszłym miesiącu, gazeta "The Economist" ogłosiła, iż nie będzie więcej publikować oficjalnych danych na temat inflacji w Argentynie, zarzucając władzom "oszukiwanie wyborców i inwestorów". Gazeta zamierza powoływać się na dane amerykańskiej, niezależnej firmy PriceStats, z siedzibą w Cambridge, w stanie Massachusetts. PriceStats szacuje, że roczna inflacja w Argentynie wynosi w tej chwili ponad 24 proc., a jeśli uwzględni się ją od 2007 r., to okazuje się, że wynosi aż 137 proc.

Naturalnie, Kirchner ignoruje te dane, a jej sojusznicy nękają dziennikarzy, ekonomistów i statystyków, którzy ośmielili się podać prawdę. We wrześniu ubiegłego roku, sędzia Alejandro Catania zażądał od niektórych argentyńskich gazet podania źródeł informacji. Kirchner wypowiedziała także wojnę Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Zażądała od przedstawicieli biura Funduszu w Argentynie ujawnienia nazwisk prywatnych konsultantów, dostarczających informacji o poziomie inflacji. 1 lutego br. zarząd MFW dał Argentynie 180 dni na poprawę jakości danych dot. oficjalnej inflacji oraz PKB.

Gwałtowny wzrost inflacji w tym kraju przyczynił się do ucieczki kapitału. Szacuje się, że w 2011 z Argentyny, w ciągu zaledwie roku, odpłynęło 21,5 mld dolarów.

Kraj dodatkowo dotykają katastrofy, wynikające z braku modernizacji infrastruktury krajowej. Argentyńczycy wciąż nie mogą pogodzić się z ?niepotrzebną? śmiercią 51 osób, które zginęły 22 lutego br. w wypadku kolejowym w Buenos Aires. Jak pokazują raporty, wypadek został spowodowany przez "zaniedbania". Audytor stwierdził, że można go było uniknąć. Nie stało się tak jednak, bo rząd jest skorumpowany. "W ciągu ostatnich ośmiu lat rząd Kirchnerów (poprzednim prezydentem kraju był Nestor Kirchner, mąż obecnej prezydent) wielokrotnie przymykał oko na pogarszającą się infrastrukturę sieci kolejowej, pompując miliony dolarów do systemu, nie robiąc jednak nic, by zmodernizować i ulepszyć infrastrukturę, a także zapewnić bezpieczeństwo pasażerom" - zauważył jeden z argentyńskich komentatorów.

Cristina Kirchner łatwo wygrała reelekcję w październiku ubiegłego roku, zdobywając ponad 54 proc. głosów m.in. dlatego, że opozycja była słaba i podzielona, a zwycięstwo w wyborach praktycznie zostało kupione przez rozrzutne dotacje rządowe i skrajnie nieodpowiedzialną politykę fiskalną. Argentyna, by ochronić własne rezerwy walutowe wprowadziła ostatnio zakaz importu. Producenci samochodów, takich jak: BMW i Porsche zostali zmuszeni do sprowadzania z Argentyny innych produktów, w tym mięsa, skór, ryżu i wina, w zamian za wydanie zezwolenia na wwóz swoich produktów.

W przededniu I wojny światowej Argentyna była bogatsza niż Francja i Niemcy. Po II wojnie światowej w kraju zaczęli rządzić populiści i dyktatorzy. Reżim Galtieri upadł wkrótce po przegranej wojnie o Falklandy z Brytyjczykami w 1982 roku. Kraj jednak borykał się z hiperinflacją, która osiągnęła swoje apogeum w 1989 roku.

Argentyna już wkrótce będzie musiała zmierzyć się z wielkim kryzysem. Na razie jednak wysokie ceny surowców opóźniają katastrofę.

Źródło: Daily Digest, AS


DATA: 2012-03-14 14:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.