DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Fascynujący podręcznik dla służących do Mszy Wszechczasów. I nie tylko!

Fascynujący podręcznik dla służących do Mszy Wszechczasów. I nie tylko!
Fot. ks. Kamil Mielniczuk

W ostatnim czasie ukazał się wyjątkowy podręcznik dla ceremoniarzy, ministrantów i wszystkich zainteresowanych nadzwyczajną formą rytu rzymskiego. W „Servite Domino” znajdziemy odpowiedzi na liczne pytania nurtujące zainteresowanych klasycznym rytem rzymskim. Od historii liturgii przez architekturę świątyń, aż po szczegółowy opis służby do Mszy Świętej.

 

Czytelnik tego dziełka zapozna się także z dokumentami Kościoła dotyczącymi Mszy w dawnym rycie. Dowie się „wszystkiego” o tradycyjnym kalendarzu liturgicznym. W książce znajdziemy ponadto obszerne omówienie zasad służby liturgicznej. Zarówno dla ministrantów, jak i duchowieństwa. Chodzi tu zarówno o służbę do Mszy, jak i innych obrzędów liturgicznych (aspersja czy wystawienie Najświętszego Sakramentu).

 

Nie zabraknie też frapujących informacji o architekturze kościołów i muzyce liturgicznej. Podręcznik zawiera również obszerny słownik pojęć, Ordo Missae z tłumaczeniem na polski czy wzór zachowania chóru kleryckiego. Wszystko to zobrazowane 226 ilustracjami, przygotowanymi specjalnie na potrzeby podręcznika.

 

Cieszy też przystępność publikacji. Pozwala ona czytelnikowi docenić bogactwo tradycji i liturgicznej głębi.

 

Podręcznik skierowany jest zarówno do początkujących, jak i znawców pragnących poszerzyć swoją wiedzę. Skorzystać mogą z niego także kapłani prowadzący kursy dla ministrantów. Autorem jest Szymon Orkisz, ceremoniarz Archidiecezji Gdańskiej z wieloletnim stażem. Książka powstała w oparciu o doświadczenie i wiedzę wielu znawców dawnej liturgii. Wykorzystano także księgi liturgiczne z Polski i zagranicy.

 

Servite Domino in laetitia! Czyli „służcie Panu z radością!” – pisze psalmista, zwracając się do zebranych w Świątyni Jerozolimskiej. Słowa te powinni wziąć sobie do serca służący przy ołtarzu.  Wszak liturgia ziemska odwzorowanie doskonałej liturgii w Królestwie Niebieskim. Ministranci pomagający kapłanowi symbolizują zaś zastępy serafinów i aniołów stojących przed tronem Boga. Czyż można znaleźć większy powód do dumy i radości podczas posługi mszalnej?

 

Książkę wstępem opatrzył arcybiskup Guido Pozzo, Sekretarz Komisji Papieskiej „Ecclesia Dei”: „W liście do biskupów towarzyszącym Listowi apostolskiemu motu proprio Summorum Pontificum z 7 lipca 2007 r. papież Benedykt XVI pisał, że posługiwanie się dawnym Mszałem zakłada pewien poziom formacji liturgicznej” – przypomniał.

 

„Dlatego też każdy wysiłek zmierzający do pogłębienia znajomości złożonego dziedzictwa, jakim jest nadzwyczajna forma rytu rzymskiego, należy powitać z wielką przyjemnością” – dodał.

 

Patronat nad publikacją sprawują Stowarzyszenie Una Voce Polonia, Christianitas oraz Liturgia.pl

 

PR / mjend

 

Szymon Orkisz; Servite Domino!. Podręcznik dla ministrantów i ceremoniarzy do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, Kraków 2018.

 


DATA: 2018-02-22 10:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako ciekawostkę dodam, że autor jest człowiekiem bardzo młodym (urodzony 1995 r), jak dla mnie napisanie w takim wieku tak kompleksowego podręcznika jest rzeczą wprost niebywałą. Koniecznie muszę się zaopatrzyć.
ponad 1 rok temu / incuss
 
Kraków każda niedziela godz 10.30 lub 19.15 kościół pw. Krzyża Świętego msza święta wszech czasów do zobaczenia...
ponad 1 rok temu / pol
 
Czy będzie (jest?) wydanie w języku angielskim?
ponad 1 rok temu / Nikt
 
Właśnie go zamówilem i dziś go otrzymałem. Wspaniala książka dla wszystkich,którzy interesują się Mszą św. trydencką. Polecam. J.S.
ponad 1 rok temu / J.S.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "58419"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.