DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

„Farmaceuci sumienia” na celowniku. Chcą ich zmusić do sprzedawania środków antykoncepcyjnych

„Farmaceuci sumienia” na celowniku. Chcą ich zmusić do sprzedawania środków antykoncepcyjnych
Fot. FrenchByte/sxc

Wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni odbierają skargi na aptekarzy odmawiających wydania środków antykoncepcyjnych z uwagi na konflikt sumienia. Twierdzą, że klienci mają rację i wydają nakazy sprzedaży.

 

Paweł Trzciński, rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego tłumaczy, że klauzula sumienia dotyczy tylko lekarzy, zaś farmaceuta może odmówić wydania leku wyłącznie wówczas, gdy „może być użyty w innych celach niż leczniczy”. - W ocenie naszych inspektorów, którzy wydawali decyzje dotyczące odmowy sprzedaży środka antykoncepcyjnego, nie zachodziły takie przesłanki – tłumaczy Trzciński w rozmowie z rp.pl.

 

Mimo decyzji inspektorów farmaceutycznych jest wciąż wielu aptekarzy, którzy nie chcą sprzedawać środków antykoncepcyjnych zarówno tych na receptę, jak i sprzedawanych jako leki OTC. Takie praktyki nie podobają się części klientów, którzy skarżą się czy to do GIF czy Naczelnej Rady Aptekarskiej.

 

Przepisy mogą być wykorzystywane przeciwko aptekarzom. Zdaniem wiceprezesa NRA, Marka Tomkowa, farmaceuci nie mogą tu powoływać się też na kodeks etyki aptekarskiej. Bo to dokument korporacyjny i nie dotyczy pacjentów. Kodeks mówi, że „aptekarz, będąc osobiście odpowiedzialnym za wykonywaną pracę, jest wolny w podejmowaniu swoich zachowań, zgodnie ze swym sumieniem i współczesną wiedzą medyczną”, ani że z przestrzegania zasad etyki zawodu nie zwalniają go „mechanizmy rynkowe, naciski społeczne lub wymagania administracyjne”.

 

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski uważa, że problem rozwiązałby stosowny zapis o klauzuli sumienia, uwzględniający farmaceutów. Takie zmiany były postulowane już kilka lat temu. Bezskutecznie. Niewykluczone, że wniosek zostanie ponowiony, bo aktualnie szykowana jest duża nowelizacja prawa farmaceutycznego.


W ocenie Małgorzaty Prusak, prezesa SFKP, w Polsce z takiej klauzuli sumienia chciałoby korzystać ok. 15 proc. farmaceutów w Polsce. – Nie wszyscy się do nich przyznają i nie wszyscy są zrzeszeni w stowarzyszeniu, bo takie poglądy nie są popularne. Na ogół chodzi jednak o sprzedaż tzw. tabletki po, którą zażywa się po stosunku – dodaje.

 

Źródło: rp.pl

MA


DATA: 2017-03-30 12:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@viola: to lepiej "rzucać perły przed świnie", wbrew nakazowi Pana Jezusa, w imię prawa do wolności wypowiedzi?
ponad 3 lata temu / r
 
@r: Nie masz racji. Blokowanie ludzi, którzy być może nie z własnej winy źle interpretują katolicyzm doprowadziłoby do włączenia się PCh w komunistyczny system totalitarny jak na FB. Wypowiadający się tu, być może nawet chodzą do kościoła. Jednak ciągle jeszcze nie zrozumieli, że zmuszając wszystkich farmaceutów do postępowania wbrew sumieniu mimowolnie stają się marionetkami komunistów. To masoni głoszą "nasza lewacka wolność sumienia - tak, wasza katolicka wolność sumienia - nie".
ponad 3 lata temu / viola
 
@viola. Odpowiadając na Twoje pytanie: lewactwo na "katolickim portalu" propaguje swoją ideologię, oczywiście za przyzwoleniem moderacji. Tak jest od dawna. Naprawdę Cię to dziwi? Ciesz się, że Twoje posty JESZCZE przechodzą :)
ponad 3 lata temu / r
 
Jeżeli Polska stanie się panstwem wyznaniowym, to ja się zmartwię, a klauzulę sumienia będzie można wprowadzić. W dowolnym zawodzie. Dziś, w państwie świeckim, żadnej klauzuli sumienia nie może być. Pacjentce należy się dostęp do wszystkich leków dopuszczonych do obrotu. Jeśli ma stosowną receptę.
ponad 3 lata temu / J.
 
Do prokuratury z tymi co nazwali te trucizny, środki biobójcze lekami. Korzeń tego grzechu leży w instytucjach państwa które do tego dopuściły !!! Zamach na zdrowie społeczeństwa. Nie pierwszy zresztą. Potężne pieniądze zamykają jak widać buzie również pis-iorom
ponad 3 lata temu / andrem
 
Polskie apteki muszą działać zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Tylko tyle. Antykoncepcja zabija nie mniej niż inne leki. Za pomocą niektórych leków ludzie popełniają samobójstwa. Czy farmaceuci powinni również odmawiać sprzedaży takich leków?
ponad 3 lata temu / @viola
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.