DZIŚ JEST:   22   CZERWCA   2018 r.

Św. Paulina z Noli
Św. Tomasza Morusa
Św. Jana Fishera
 
 
 
 

Fala samobójstw w Rosji. Winne zachęty w social media?

Fala samobójstw w Rosji. Winne zachęty w social media?
Fot. sqback / commons.wikimedia.org, licencja cc

Brytyjska policja ostrzega w internecie rodziców przed zachętami do samobójstw w mediach społecznościowych. Śledztwo prowadzą już rosyjskie służby. W Rosji doszło bowiem do gwałtownego wzrostu przypadków odebrania sobie życia. Zdaniem śledczych może to być skutek „Wyzwania Niebieskiego Wieloryba” („Blue Whale Challenge”). Jego uczestnicy nakłaniani są między innymi do samookaleczania, oglądania mrocznych filmów, a ostatecznie do samobójstwa.

 

Uczestnicy „wyzwania” biorą udział w serii zadań trwających przez 50 dni. Zachęca się ich do sporządzenia symbolu wieloryba na nadgarstku lub na nodze. Inne „zalecenia” to codzienne wstawanie o 4:20 rano, a także całodzienne oglądanie horrorów. Na każdy dzień przypada jedno zadanie. Ostatnie z nich to samobójstwo.

Pod koniec lutego dwie uczennice w wieku 15 i 16 lat zeskoczyły z dachu budynku w miejscowości Ust-Ilimsk, w azjatyckiej części Rosji. Również pod koniec lutego ze swojego mieszkania w bloku w Krasnojarsku wyskoczyła 15-latka. Spadła na ośnieżony grunt, dzięki czemu została „tylko” ciężko ranna. Z kolei dwa dni wcześniej 14-letnia dziewczyna w miejscowości Chita w pobliżu Mongolii rzuciła się pod pociąg.

 

Jedna ze śmiertelnych ofiar w Ust-Ilimsku ujawniła na portalu społecznościowym zdjęcie niebieskiego wieloryba – symbol omawianej „gry”. Jej koleżanka publikowała w sieci wiadomości typu „jestem tylko duchem” albo „czy czujesz, że stopniowo stajesz się bezużyteczna”?

 

Według „Novaya Gazeta” w Rosji od listopada 2015 do kwietnia 2016 roku doszło do 130 samobójstw. Niemal wszystkie ofiary należały do podobnych „grup” w internecie. Żyły w normalnych rodzinach. W ubiegłym roku rosyjskim służbom udało się aresztować osobę podejrzewaną o inspirowanie samobójstw wśród korzystającej z internetu młodzieży. Doprowadziło to do spadku samobójstw. Obecnie jednak wydaje się, że niepokojący trend powraca.

 

Odpowiedzialni za podżeganie do samobójstw to zdaniem śledczych dorośli doskonale obeznani w psychologii młodzieży i jej ulubionych – internetowych – kanałach komunikacji. Starają się oni odebrać nastolatkom poczucie własnej wartości, przekonując dziewczęta, że są „grube”, a chłopców, że są nieudacznikami. Odebranie sobie życia to – jak twierdzą – droga do innego, lepszego świata. Tam rzekomo czeka na nich szczęście.

 

Z kolei według portalu Snopen.com nie istnieją wystarczające dowody na potwierdzenie tezy, że to właśnie „Wyzwanie Niebieskiego Wieloryba” odpowiada za falę samobójstw.


Źródło: dailymail.co.uk

mjend


DATA: 2017-03-13 14:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ci to za wyzwanie, które ma się zakończyć samobójstwem? Czy coś, co z definicji kończy się najgorszą z możliwych porażką może być wyzwaniem? Tego nie da się wygrać.
ponad 1 rok temu / Pokręć
 
Jakby w Polsce rządził Putin też rozważałabym samobójstwo.
ponad 1 rok temu / ala wilk
 
@sisi Słyszałem że takie coś robiła dziewczynka, ale nie słyszałem że z powodu satanizmu. Ma ktoś jakieś wiarygodne źródło?
ponad 1 rok temu / Jakub Trela
 
demoniczne zwiedzenie
ponad 1 rok temu / ed
 
"Odpowiedzialni za podżeganie do samobójstw to zdaniem śledczych dorośli (...)" - tam, gdzie ludzie nie oddają czci Jedynemu Bogu (Ojcu, Synowi i Duchowi Świętemu), tam będą składać ofiary władcy tego świata. Jakiś czas temu była podobna sprawa w Rosji. Nastolatka również podżegała do samobójstw rówieśników, ponieważ - jak ustalili śledczy - ofiary ludzkie były częścią paktu, który zawarła, a który miał jej zapewnić pomyślność... W kontekście tego, co się dzieje w Rosji, można lepiej zrozumieć , dlaczego Matka Boża w Fatimie tak wzywała do poświęcenie Rosji.
ponad 1 rok temu / sisi
 
Jakimż tepakiem trzeba być, aby "wykonywać" samo-okaleczające "polecenia" nie wiadomo kogo.
ponad 1 rok temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.