DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Fala protestów na Bałkanach. Odżyją narodowe resentymenty?

Fala protestów na Bałkanach. Odżyją narodowe resentymenty?
ClaudiusGothicus [Public domain]
#BAŁKANY    #PROTESTY    #KORUPCJA    #SERBIA    #CZARNOGÓRA    #ALBANIA    #RZĄD    #NIEZADOWOLENIE

W Serbii, Czarnogórze i Albanii doszło do protestów opozycji, zarzucającej władzom korupcję i żądającej dymisji skompromitowanych polityków. Destabilizacja polityczna w tej części Europy może odnowić konflikty narodowe i zagrażać ochronie granic.

 

Protesty Serbów prowadzone są nie tylko w kraju, ale także innych miastach leżących poza granicami państwa. O skali napięcia może świadczyć fakt ich organizacji nawet w Kosowskiej Mitrowicy na terenie Kosowa, gdzie do tej pory Serbowie raczej starali się nie krytykować władz w Belgradzie. Zapoczątkowane 8 grudnia demonstracje trwają już jedenasty tydzień i nie widać woli dojścia do kompromisu ani ze strony opozycji, która żąda dymisji Vučića, ani ze strony prezydenta i jego bloku, zapowiadającego, że nawet pięciomilionowa demonstracja nie zmusi go do zmiany polityki władz.

 

Z podobnymi postulatami występują demonstrujący w Czarnogórze przeciwnicy prezydenta Milo Đukanovića, który podejrzewany jest o korupcję. Maszerujący ulicami Podgoricy demonstranci krzyczeli „Milo złodziej” oraz „My chcemy sprawiedliwości” i nieśli transparenty z hasłem „Powstanie/Bunt”. Przyczynkiem do wyjścia Czarnogórców na ulice było podanie przez jednego z dotychczasowych sojuszników Đukanovića informacji o nielegalnym finansowaniu Demokratycznej Partii Czarnogóry i korupcji na najwyższych szczeblach państwa. Na razie trudno prognozować, czy tysiące protestujących będzie miało wystarczającą siłę by w demokratyczny sposób odsunąć rządzący trzydzieści lat Czarnogórą układ, stworzony przez socjalistów.

 

Niemniej zdeterminowani są Albańczycy, którzy na antyrządowym mityngu w Tiranie starli się z policją, wysłaną przez władzę oskarżaną przez przeciwników o korupcję i nieudolne rządzenie krajem. Lider opozycyjnej Demokratycznej Partii Albanii Lulzim Basha zapowiedział, że nie chce obalać rządu siłą lecz w drodze przyspieszonych demokratycznych wyborów odsunąć socjalistyczny gabinet Ediego Ramy od rządzenia Albanią.

 

Źródło: WebNoviny.sk, TSN, Ewropejska Prawda, Znaj.ua, Zerkało Nedeli,

Jan Bereza


DATA: 2019-02-19 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

KOSOWO JE SYRBSKIE na zawsze to tak jak Gniezno jest Polskie to nie podlega negocjacją a Palestyna jest Palestyńska nie żydowska
3 miesiące temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66246"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.