DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Fala krytyki po słowach tenisisty. Sprzeciwił się obowiązkowym szczepieniom na COVID-19

Fala krytyki po słowach tenisisty. Sprzeciwił się obowiązkowym szczepieniom na COVID-19
fot. Carine06 from UK / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)

Wielokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych, Novak Djokovic wypowiedział się krytycznie na temat uzależniania świata sportu od obowiązku szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2. Za wygłoszone stanowisko na głowę serbskiego tenisisty zwaliła się lawina krytyki.

 

- Nie chciałbym być zmuszany przez kogoś do zaszczepienia się, aby móc podróżować - powiedział Djoković podczas czatu z kilkoma innymi serbskimi sportowcami. - A jeśli będzie to obowiązkowe? Będę musiał podjąć decyzję. Mam własne przemyślenia na ten temat i nie wiem, czy te myśli w pewnym momencie się zmienią - dodał. Djoković ma wątpliwości, co zrobić w sytuacji, gdy tenisiści przed powrotem do rywalizacji będą musieli wpierw się zaszczepić.

 

Postawa obecnie najlepszego na świecie tenisisty może potencjalnie opóźnić jego powrót do rywalizacji, gdyby światowe władze tenisa po wynalezieniu szczepionki na koronawirusa wymagały szczepień od wszystkich zawodników. O konieczności szczepień mówi nawet była liderka rankingu WTA Francuzka Amelie Mauresmo. „Dopóki nie będzie szczepionki na koronawirusa, nie będzie tenisa". Zwyciężczyni Australian Open 2006 i Wimbledonu 2006 przekonuje, że tenis jest na tyle międzynarodową dyscypliną, że w obecnej sytuacji organizowanie rozgrywek na jakimkolwiek szczeblu jest niemożliwe.

 

Na głowę serbskiego tenisisty posypały się gromy. Skrytykował go m.in. rywal z kortu Andy Roddick oraz naczelny epidemiolog Serbii, prof. Predrag Kon. - Nie muszę zgadzać się z czyimś systemem przekonań, aby uszanować fakt, że go posiada. Najważniejsze nie jest to, że Novak nie wierzy w szczepienia, ale by tenis znów mógł funkcjonować. Tak będzie dzięki testom, tak będzie dzięki szczepionce. Wtedy wrócimy do tego, co znamy - powiedział Amerykanin, zwycięzca US Open 2003.

 

- Jako jeden z najbardziej lojalnych kibiców Novaka chciałbym mieć możliwość przybliżenia mu znaczenia i ogromnego wkładu szczepień ochronnych w zdrowie ludzkości. Niestety jest już za późno, swoimi słowami wywołał nieporozumienie i nic z tym nie można zrobić – powiedział z kolei naczelny epidemiolog Serbii. - Mistrzu, życzę ci wszystkiego najlepszego. Staraj się unikać rozmów o szczepieniach, nie podważaj ich, bo masz ogromny wpływ na ludzi – dodał.

 

W krytykę Djokovica włączyły się także media o profilu lewicowo-liberalnym.

 

O konieczności zaszczepienia możliwie jak największej liczby ludzi z entuzjazmem wypowiadał się jeden z głównych sponsorów badań nad szczepionkami, założyciel Microsoftu, Bill Gates. Jego zdaniem „ludzkość pokona tę pandemię, ale tylko wtedy, gdy większość populacji zostanie zaszczepiona. Do tego czasu życie nie wróci do normy”. Obecnie trwają zintensyfikowane prace nad opracowaniem nowej szczepionki. Uniwersytet w Oksfordzie rozpoczął już pierwsze testy na ludziach. Zanim jednak wakcyna zostanie odpowiednio sprawdzona by mogła trafić do użytku komercyjnego, minie jeszcze trochę czasu. Gates przewiduje pojawienie się skutecznej szczepionki za 18 miesięcy.

 

Źródło: własne PCh24.pl / independent.co.uk / sport.pl
PR

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-27 07:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na temat sensowności i skuteczności szczepień powinni się wypowiadać głównie eksperci, natomiast każdy jako tako rozgarnięty człowiek może i ma prawo wyrażać swą opinię o dobrowolności szczepień, bo przecież tak naprawdę to o to idzie. Zgodnie z zasadą, że na każdy zabieg medyczny pacjent musi wyrazić zgodę, przymus szczepień jest zły, jest niedopuszczalną ingerencją w wolność człowieka. Dziwię się, że większość chyba tego nie rozumie, bo jest za utrzymaniem obecnego systemu szczepień, w którym nikt za przypadki utraty zdrowia, a czasem życia z ich powodu nie chce wziąć odpowiedzialności.
6 miesięcy temu / zorro
 
szkoda, że kryterium oceny człowieka jest ilość posiadanych pieniędzy, a nie postawa moralna. ŻENADA
6 miesięcy temu / alex
 
'Fajną' mamy sytuację. Z jednej strony ludzie, którzy faktycznie mogą zagrozić zdrowiu i życiu poprzez nieetyczne mieszanie w szczepionkach a z drugiej mamy ludzi, którzy chodzą w aluminiowych foliach na głowie albo jak jak Djokovic twierdzą, że wodę da się kontrolować emocjami. Po prostu rewelacja.
6 miesięcy temu / Akwin
 
A zaszczepieniu większość ludzi będzie np. bezpłodna, albo skróci się średni wiek życia etc. etc. - powiedzą no trudno, ale za to ludzie nie umierają z powodu COVID-19. I co kto im zrobi ? Ano nic i nikomu włos z głowy nie spadnie - ot zwykły przypadek przy pracy, aczkolwiek zamierzony na rzecz depopulacji, będzie wmawiany maluczkim podwładnym niewolnikom, że to było przecież dla ich dobra. Natomiast geatsowie, sorosy i wszelkiej maści masonowie będą opływać w jeszcze większe fortuny.
6 miesięcy temu / odszkodowania
 
@Murem - tłumaczenie się ironią gdy po prostu wywód był słaby jest średnio poważne, ale to już Pana sprawa. Nie, nic nie zostało dostrzeżone - póki co dyskutujecie Państwo nie z moimi tezami, lecz z tym, co sami mi włożyliście w usta. Tak, sąd 'jest Pani kąśliwa' nie jest wycieczką ad personam a stwierdzeniem faktu, jakie są moje odczucia jeśli chodzi o sposób prowadzenia dyskusji. Gdyby nie zacytował Pan wybiórczo i targnął się na uczciwość, to doszedłby Pan do takiego samego wniosku, bo jest on wyrażony wprost. Co do kwestii merytorycznych - dyskutujemy o powyższym artykule, czyli fragmentach i gotowym tłumaczeniu a nie o oryginalnej wypowiedzi. Po pierwszym zdaniu wypowiedzi z powyższego widać, że kontekst jest jednak nieco inny. Co tak po prawdzie nadal nie ma żadnego znaczenia, bo to nie była wypowiedź stricte dotycząca samego sporu a właśnie obowiązku szczepienia a i nie do tego na początku się odniosłem. Co pokazuje znów, że dyskutuje Pan sam ze sobą.
6 miesięcy temu / Akwin
 
@Akwin Co się zaś tyczy Pańskiej niskiej merytoryczności. Ja napisałem w komentarzu poniżej, cytuję: "Djokovic wypowiada się o szczepieniach w kontekście wymagań własnej profesji ...". Pan Akwin twierdzi, że Djokovic odniósł się do wymogu szczepień by W OGÓLE podróżować. Niech Pan Akwin spróbuje udowodnić, że me zdanie jest fałszywe. Aby nie tyle przekonać Pana Akwina, ale potwierdzić, że napisałem prawdę, przytoczę słowa samego Djokovica: "Hypothetically, IF THE SEASON was to resume in July, August, or September, though unlikely, I understand that a vaccine will become a requirement straight after we are out of strict quarantine and there is no vaccine yet." Tłumaczenie: "Hipotetycznie, JEŚLI SEZON byłby przywrócony w lipcu, sierpniu albo we wrześniu, co mało prawdopodobnie, rozumiem, że szczepionka będzie wymagana zaraz po tym jak wychodzimy ze szczelnej kwarantanny i nie ma jeszcze szczepionki." Cokolwiek Djokovic powiedział, kontekstem był SEZON TURNIEJOWY.
7 miesięcy temu / Murem
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.