DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

„Faktyczna schizma”. Komunia dla rozwodników w Niemczech, ale nie w Polsce

„Faktyczna schizma”. Komunia dla rozwodników w Niemczech, ale nie w Polsce
fot. pixabay.com

W Kościele pogłębia się „faktyczna schizma” – przekonuje niemiecki dziennik katolicki  Die Tagespost. Podczas gdy dla polskich biskupów w sprawie rozwodników wciąż obowiązuje Familiaris consortio, dla hierarchów zza Odry liczy się już tylko „otwarcie” dokonane przez Amoris laetitia.

 

Na tle sprawy dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej w Kościele katolickim widać pogłębiającą się niezgodność czy wręcz „faktyczną schizmę” – przekonuje na łamach opiniotwórczego katolickiego dziennika niemieckiego Die Tagespost jego były redaktor naczelny, obecnie rzymski korespondent, Guido Horst.

 

Dziennikarz wychodzi od ogłoszonej niedawno decyzji polskiego episkopatu w sprawie implementacji adhortacji apostolskiej Amoris laetitia. Biskupi uznali, że w kwestii dopuszczania rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej wszystko pozostaje jak dawniej, a zatem aktualne są obostrzenia nałożone przez Familiaris consortio. Do sakramentów mogą przystępować tylko ci rozwodnicy, którzy żyją w nowym związku jak brat z siostrą.

 

„W ten sposób w środku Europy powstała sytuacja dwutorowego duszpasterstwa, co jest coraz bardziej charakterystyczne dla całego Kościoła katolickiego” – pisze Horst.

 

„Niemiecki episkopat w lutym tego roku zdecydował w sprawie dopuszczenia rozwodników w nowych związkach do Komunii inaczej, ogłaszając w oświadczeniu, że Amoris laetitia otwiera możliwość dopuszczenia do sakramentów w szczególnych wypadkach, po procesie poszukiwania decyzji i ukształtowania sumienia” – wyjaśnia.

 

W ten sposób, kontynuuje Horst, powstała niezwyczajna dla Kościoła sytuacja, w której cywilnie rozwiedzeni katolicy z polskiego Zgorzelca mogą przekroczyć Nysę Łużycką i szukać w niemieckim Görlitz księdza, który dopuści ich do Komunii. Katolicy w Niemczech mają dziś prawo do podjęcia w swoim sumieniu decyzji o przystępowaniu do sakramentów, w Polsce zaś - nie.

 

„Ta odmienna praktyka w jednym z centralnych aspektów teologii sakramentalnej i duszpasterstwa małżeńskiego – niektórzy mówią tu o faktycznej schizmie – dotyczy jednak nie tylko Niemiec i Polski. Większość biskupów Afryki stoi po stronie polskiego Kościoła. Inne Kościoły lokalne, tak jak Niemcy, idą za papieżem i jego pismem Amoris laetitia, które rzeczywiście otworzyło w niektórych przypadkach drzwi” – pisze Horst.

 

Dziennikarz przypomina, że biskupi Buenos Aires trzymają się wiernie koncepcji Franciszka, podczas gdy hierarchowie z Malty idą jeszcze dalej i dopuszczają do Komunii tych rozwodników, którzy uważają, że mogą ją przyjmować. To swoiste wcielenie w życie hasła „Komunia dla wszystkich”, pisze Horst, które zdają się popierać także biskupi Filipin.

 

Od czasu ukazania się Amoris laetitia „światowy episkopat nie mówi już tym samym językiem”, kończy autor.


Pach

źródło: die-tagespost.de


DATA: 2017-06-14 08:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W polsce też obradują nad dopustem rozwodników do komuni...wtedy już nie będzie grzechu...w każdym stanie będzie można iść do komunii
ponad 1 rok temu / Andy
 
@Gekon: musi??? A niby dlaczego musi? Niby dlaczego chore sumienie zdemoralizowanego nowoczesnego postępowca nie może rozeznać że czystość jest średniowiecznym zabobonem?
ponad 3 lata temu / r
 
A ja nie widzę różnicy pomiędzy praktyką w RFN s RP. Wszakże owo rozeznanie w sumieniu musi prowadzić do wniosku o życiu w czystości jak brat ze siostrą!
ponad 3 lata temu / Gekon
 
@ma - jeśli myślisz, że Familiaris consortio miało za zadanie uregulować zastane nieprawidłowości to jestes w błędzie. FC jest aktualne cały czas i teraz jeszcze bardziej niż dawniej. Wszyscy rozwodnicy w kolejnych zwiazkach korzystają z wątpliwego dobrodziejstwa FC, bo mogą żyć razem bez rozstania się, czyli w grzechu wiarołomstwa.
ponad 3 lata temu / tradycja
 
@ma. Masz obrzydliwy zwyczaj wypierania się własnych słów. Przecież napisałeś: "Zatem twoje obawy są niepotrzebne". Nie dodałeś: "zdaniem papieża", a bez tego dopowiedzenia sugerujesz że osobiście tak uważasz. Napisałeś też: "W związku z tym przypuszczam, że przestrzeganie jakichkolwiek przykazań też nie ma sensu." Tutaj ze słowa "przypuszczam" jasno wynika że to Twoje osobiste zdanie. I to ma być "prawda", że przestrzeganie przykazań nie ma sensu? Opamiętaj się i głoś jak katolik: tak-tak, nie-nie, a nie jak heretyk który jak widzisz kolejny raz potwierdził że uważa Pana Jezusa za kłamcę, gdyż Pan Jezus potwierdził istnienie piekła i potwierdził że nie będzie ono puste.
ponad 3 lata temu / r
 
@r: masz obrzydliwy zwyczaj przypisywać komuś coś czego nie powiedział. Wyraźnie odwołałem się do AL 297: "Nikt nie może być potępiony na zawsze bo to nie jest logika Ewangelii!" I nie ja napisałem te słowa. Jak nie znasz tekstów źródłowych to się nie wypowiadaj.
ponad 3 lata temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.