DZIŚ JEST:   30   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Marelego, męczennika
Św. Benwenuty Bojani
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 42  >   TEMAT NUMERU: GDZIE CI MĘŻCZYŹNI?

Rozmowa z ks. Jackiem Stryczkiem

Faceci, obudźcie się!

Faceci, obudźcie się!
ks. Jacek Stryczek/ fot. www.szlachetnapaczka.pl

Prawdziwa męskość bierze się z konfrontacji z wyzwaniami, podejmowania ryzyka i przezwyciężania trudności, bez względu na niewygody, trud i ból – mówi ksiądz Jacek „Wiosna” Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, duszpasterz ludzi biznesu, w rozmowie z Jerzym Wolakiem.

 

Skąd się bierze toczący naszą cywilizację kryzys męskości?

– Stąd, że teraz facet każdego dnia jako o najważniejszą rzecz w swoim życiu pyta: Gdzie będzie mi lepiej?, a nie: Gdzie znajdę większe wyzwanie?. Dzisiejszy kryzys męskości leży gdzieś na skrzyżowaniu pewnego podejścia w domu, szczególnie ze strony mamusi, oraz pewnej formuły świata konsumpcyjnego. No bo tak: mamusia rozpieszcza, szczególnie gdy ma problem z mężem, to sobie kompensuje te braki w relacji małżeńskiej w relacji z synem, a dookoła rozpościera się cywilizacja konsumpcyjna, która wciąż podpowiada: Może ci być wygodniej. To wyraźnie zmienia sposób postrzegania świata przez chłopaków, którzy nastawiają się na to, że najważniejszą rzeczą w życiu jest wygoda.

Dzisiaj spełnieniem marzeń jest zakup iPhone’a czy innego gadżetu – faceci dali się wkręcić w postawę skrajnie konsumencką, a przecież to nie jest męski świat. Pokusa wygodnego bytowania jest u mężczyzn bardzo silna, wręcz klasyczna, ale – powtarzam – to nie jest męski świat…

 

A co to jest męski świat?

– Z dużym rozbawieniem przeczytałem niemal już dziś klasyczną książkę Johna Eldredge’a  Dzikie serce. Uśmiałem się, bo przecież normalnie facet nie musi czytać książki na temat własnej męskości – on po prostu jest facetem, i tyle. To raczej kobiety potrzebują czytać i rozmawiać, żeby zrozumieć siebie – to dla nich naturalne, natomiast mężczyzna wdrapuje się na górę, zdobywa szczyt, a jak go zdobędzie, to wie, kim jest. Jeżeli gra mecz i wygra, to wie, kim jest; jeżeli podejmie pracę i ma wyniki, to wie, kim jest. Czerpie wiedzę o sobie z konfrontacji z własnymi słabościami. Z tego bierze się naturalna męskość. Do dziś przecież spotyka się tak wychowywanych chłopaków… Tak więc, nie ma żadnego wielkiego pytania o to, kim jest mężczyzna. Po prostu jest facetem i koniec...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nad rozmiękczeniem normalnego, zdrowego mężczyzny pracują silne, prężne i konsekwentne grupy sodomitów.
ponad 5 lat temu / marekb54
 
Gdy oni odjechali , oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł : ? Wstań , weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu ; pozostań tam , aż ci powiem ; bo Herod będzie szukał Dziecięcia , aby Je zgładzić ?. On wstał , wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu ; tam pozostał aż do śmierci Heroda . Mt 2, 13-14. JAKA JEST POSTAWA MATKI DZIECIĘCIA ???? CO POWIEDZIAŁA (?), CO ZROBIŁA (?). Facet musi mieć zaufanie żony, wtedy czuje się odpowiedzialny za rodzinę. W przeciwnym razie będzie czuł się chłopcem i tak też się zachowywał.
ponad 5 lat temu / trawa
 
Kryzys ojcostwa nie istnieje sam z siebie, kryzys w małżeństwie musi go poprzedzić. Tzw. pantofel dla faceta jest początkiem kryzysu małżeńskiego. Mimo wszystko upatruję początków tych zjawisk w feminizacji społeczeństwa. Z pewnością lekarstwem jest Najświętrza Panienka, która była posłuszna Józefowi, a jednocześnie nic nie uszczknęła ze swej kobiecości.
ponad 5 lat temu / trawa
 
 

1902 – papież Leon XIII w liście apostolskim Vigilantiae studiique powołał Papieską Komisję Biblijną. Jej zadaniem miał być rozwój studiów biblijnych w Kościele katolickim oraz troska o ich wierność Magisterium kościelnemu. W 1904 papież Pius X udzielił Komisji uprawnień do nadawania tytułów akademickich w zakresie nauk biblijnych.

 
 

Akurat w momencie eskalacji antykatolickiej agresji – werbalnej, symbolicznej oraz fizycznej – grupy wpływowych duchownych oraz świeckich proponują Kościołowi w osobnych listach przełomowe, można powiedzieć: rewolucyjne wyjście z sytuacji. Tak bowiem nazwać trzeba postulat biernej postawy wobec wrogości, sugestię rezygnacji z zabiegania o prawną ochronę najsłabszych, skierowanie uwagi na działalność charytatywną i ekologiczną.

 

Grzegorz Górny na łamach portalu wpolityce.pl przytoczył poruszające świadectwo zmarłego kilka dni temu biskupa Jana Niemca z diecezji kamieniecko-podolskiej. Testament tego kapłana w niezwykły sposób wpisuje się w toczącą się właśnie w Polsce batalię o życie i cierpienie…

 

Sprofanowana XII-wieczna katedra w Płocku, obraźliwe napisy na terenach kościelnych, wulgarne, antykościelne transparenty – to efekty marszów protestacyjnych, które od kilku dni odbywają się w kilku miejscowościach diecezji płockiej. W Gostyninie powstał społeczny Korpus Ochrony Gostynińskich Świątyń, w Sierpcu swojej świątyni parafialnej chcą bronić członkowie Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

 

Jeśli sami się nie zorganizujemy i nie obronimy naszych kościołów przed wandalami, to staną się one łatwym obiektem dla działań wandali działających w szeregach "strajku kobiet". Brońmy świątyń, pomników, nie pozwalajmy na przerywanie Mszy św. Jak to robi? Opowiada o tym gość programu "Jaka jest prawda?" Tomasz Kisiel z Korporacji Akademickiej Akropolia Cracoviensis. Na rozmowę zaprasza Marcin Austyn.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.