DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Facebook unieszczęśliwia!

Facebook unieszczęśliwia!

Z serwisu społecznościowego Facebook korzysta ponad miliard użytkowników. Wielu z nich loguje się na jego stronach codziennie. Okazuje się, że niekoniecznie wychodzi im to na dobre. Zdaniem naukowców, korzystanie z Facebooka może zmniejszyć poziom odczuwanego zadowolenia z życia.


Pierwsze badania nad fenomenem Facebooka pokazywały raczej pozytywną korelację między aktywnością w serwisie a deklarowanym poczuciem szczęścia. W badaniu z 2009 r. przeprowadzonym przez zespół z Uniwersytetu w Teksasie wskazano na niewielkie, ale dalej pozytywne skutki korzystania ze strony społecznościowej.


Jednak w lecie 2013 r. psychologowie z Uniwersytetu w Michigan i Katolickiego Uniwersytetu w Lowanium postanowili głębiej zbadać sprawę. Respondenci byli badani 5 razy dziennie przez 2 tygodnie o ich stan emocjonalny. Pytania dotyczyły ich samopoczucia, odczuwanej samotności a także korzystania z Facebooka. Jak stwierdzili badacze, „im częściej ludzie korzystali z Facebooka w ciągu ostatnich dwóch tygodni tym bardziej spadała ich satysfakcja z życia”.


Zdaniem badaczy może być to związek przyczynowo-skutkowy, a nie przypadkowa korelacja. Wykluczono też możliwość jakoby osoby cierpiące na obniżone samopoczucie częściej korzystały z Facebooka. Interesującym wytłumaczeniem tego, jak Facebook wpływa negatywnie na ludzkie emocje jest zazdrość. Użytkownicy serwisu częściej ogłaszają pozytywne wydarzenia ze swojego życia: wakacje, narodziny dziecka czy spotkania towarzyskie, o wiele rzadziej „chwaląc się” wydarzeniami związanymi z nieprzyjemnymi doświadczeniami. Użytkownikom serwisu mogą myśleć,  że życie innych osób składa się wyłącznie z miłych chwil.


Negatywne konsekwencje może w tym przypadku nieść też paradoks przyjaźni”. W większości przypadków użytkownik serwisu cieszy się mniejszą liczbą potwierdzonych znajomości niż jego wirtualni „znajomi”. Wniosek o mniejszej popularności może być także źródłem dyskomfortu.Źródło: bbc.com

Mjend


DATA: 2014-02-27 07:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

też ci odkrycie
ponad 6 lat temu / jaro
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.