DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Facebook ponownie w sądzie. Miał sprzedawać dane producentom smartfonów

Facebook ponownie w sądzie. Miał sprzedawać dane producentom smartfonów
Mark Zuckerberg fot. Alex Brandon/Pool/CNP via ZUMA Wire/FORUM

Oskarżyciele federalni w stanie Nowy Jork rozpoczęli postępowanie kryminalne dotyczące nieścisłości w umowach handlowych pomiędzy Facebookiem, a największymi producentami sprzętu elektronicznego. Postępowanie jest częścią trwającego od ponad roku śledztwa dotyczącego skandalu związanego z nielegalną sprzedażą danych osobowych użytkowników Facebooka.

 

Ława przysięgłych stanu Nowy Jork zażądała informacji od przynajmniej dwóch przedsiębiorstw będących liderami na rynku sprzedaży urządzeń elektronicznych (głównie smartfonów). Obie firmy dzięki partnerstwu z Facebookiem dostały wgląd do osobistych danych setek milionów użytkowników. Informację opublikował New York Times powołując się na anonimowe źródła.

 

Jak podaje amerykańska gazeta, firmy należały do grupy 150 przedsiębiorstw, które na mocy porozumienia z Facebookiem uzyskały dostęp do danych jego użytkowników. Należą do niej tacy giganci świata techniki jak; Microsoft, Amazon, BlackBerry, Apple czy Sony. Na mocy podpisanych porozumień, firmy uzyskały wgląd w profile „znajomych” użytkowników, ich dane kontaktowe czy inne informacje, na których posiadanie w niektórych przypadkach nie otrzymali zgody.  Facebook  w ostatnich dwóch latach wycofał się z większości tego rodzaju umów.

 

„Współpracujemy ze śledczymi i traktujemy dochodzenia poważnie (…) wystosowaliśmy publiczne oświadczenie, odpowiadamy na pytania i zapewniamy, że będziemy to robić nadal” – skomentował sprawę rzecznik Facebooka. Nadal nieznany jest dokładny powód zażądania wyjaśnień od producentów elektroniki. Gigant mediów społecznościowych nadal poddany jest kontroli ze strony Federalnej Komisji Handlu i SEC (Komisji Papierów Wartościowych i Giełd), a Departament Sprawiedliwości rozpoczął postepowanie w związku z aferą Cambridge Analityca (CA), firmy konsultingowej mającej wykorzystywać dane użytkowników do celów politycznych.

 

New York Times podaje najnowsze przecieki z wciąż trwającego śledztwa, które sugerują, że Cambridge Analityca wprowadził w błąd kierownictwo Facebooka. Według nich, CA pragnęło pozyskać dane użytkowników w celach akademickich, a zamiast tego za pomocą „drobnych druczków” i specjalnych aplikacji z quizami pozyskiwało informacje o preferencjach politycznych użytkowników. Sprzedawanie danych było sprzeczne z ówczesnym prawem Facebooka, a sama platforma usunęła quizy w 2015 roku.

 

Źródło: msn.com / nytimes.com

PR    


DATA: 2019-03-14 17:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66838"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.