DZIŚ JEST:   19   MARCA   2019 r.

Św. Józefa, Oblubieńca NMP
Bł. Marcela Callo
 
 
 
 

Expose premier Szydło. Odwaga, konkret i… duże ryzyko

Expose premier Szydło. Odwaga, konkret i… duże ryzyko
Fot: Krystian Maj/FORUM

Programowe przemówienie premier Beaty Szydło było obiecujące w podwójnym znaczeniu. Nie tylko ze względu na ogromną liczbę podjętych zobowiązań, ale i dlatego, że nowa premier celnie wypunktowała cały szereg problemów, przed którymi stoi polskie państwo. W znacznej mierze trafiła w społeczne oczekiwania, ukazując przy tym szeroką i smutną zarazem panoramę zaniedbań oraz fałszywych kroków poczynionych przez niesławnej pamięci ustępującą ekipę.

 

Zmiana rządu przypadła w gorącym dla całej Europy momencie, co widać szczególnie w kontekście np. niemieckich reakcji na płynące z Warszawy głosy dotyczące nowej polityki imigracyjnej. Mając w pamięci haniebną rejteradę poprzedniego gabinetu wobec ustaleń grupy wyszehradzkiej nietrudno przewidzieć, w jakiej sytuacji stanęłoby nasze państwo, gdyby wynik wyborów z 25 października okazał się inny. Nowa premier rozpoczęła swoje przemówienie od kwestii bezpieczeństwa Polski, by powrócić do niej później. 

 

Wielu spodziewało się z pewnością, iż programowe wystąpienie nowej premier przyniesie choćby częściowe wycofanie się ze zobowiązań podjętych w kampanii wyborczej. Szydło pokazała, że wiarygodność jest priorytetem jej gabinetu, ale pozostawiła przy tym spory niepokój dotyczący kosztów realizacji zapowiedzi w sferze socjalnej. Pięćset złotych na drugie dziecko, radykalne podniesienie kwoty wolnej od podatku i minimalnej płacy, darmowe leki dla seniorów, bezpłatne przedszkola dla najuboższych, program budowy mieszkań – to wszystko rodzi uzasadnione pytania o budżet. Ten pozostawiony przez ustępującą koalicję i tak zakłada horrendalnie wysoki deficyt (grubo ponad 50 miliardów złotych w przyszłym roku), nie mówiąc już o łącznym poziomie długu publicznego. Rewizja ustawy dotyczącej przychodów i wydatków państwa to najpilniejsze i najtrudniejsze wyzwanie, przed jakim stoi teraz gabinet PiS. Pierwszej bardzo poważnej weryfikacji zamierzeń rządu możemy zatem spodziewać się bardzo szybko.

 

Niecierpliwie oczekiwać będziemy również realizacji zapowiedzianego audytu, który pokaże stan państwa po dwóch kadencjach rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. W miarę jak premier podejmowała kolejne drażliwe dla obozu PO kwestie, posłowie tej partii - nie bez powodu - coraz bardziej wiercili się w fotelach.

 

Weryfikacja obietnic nowej ekipy będzie o tyle łatwiejsza, że środowe expose okazało się odważne, ale i konkretne. Szereg zapowiedzi dotyczyło spraw, które PiS przeprowadzić ma przez parlament już w ciągu pierwszych dni urzędowania. Chodzi przede wszystkim o sprawy społecznie popularne, takie, które spotkają się z pozytywnym odzewem społecznym. Wydaje się, że PiS czeka z realizacją projektów mogących wzbudzić większe kontrowersje aż do zapowiadanej naprawy mediów publicznych. Być może dlatego Beata Szydło pominęła zupełnie kwestie moralno-światopoglądowe, wymagające szerokiej debaty, w obecnych warunkach wręcz niemożliwej. 

 

Zaskoczenia nie przyniosło opowiedzenie się nowego rządu za opcją polityki zagranicznej, opartej na sojuszu ze Stanami Zjednoczonymi, zaś z drugiej strony, na budowaniu partnerstwa krajów Europy Środkowej.

 

Silnymi akcentami expose był nacisk na szeroko rozumiany rozwój państwa, innowacyjność, a także  odwołania do patriotyzmu i wskazanie na konieczność prowadzenia polityki historycznej. Premier unikała natomiast podkreślania wymiaru religijnego - katolickiego dziedzictwa Polski.

 

Z wielu punktów przemówienia przebijała chęć przekonania Polaków, że nowa ekipa zerwie ze złą tradycją zamknięcia na głosy płynące ze strony społeczeństwa. Arogancja rządzących, oderwanie od problemów zwykłych ludzi, deptanie oddolnych inicjatyw ustawodawczych, były jedną z głównych przyczyn porażki poprzedniej koalicji. Pomysł Beaty Szydło na obie kampanie – prezydencką i parlamentarną – czyli permanentny rajd po Polsce i spotkania z ludźmi, okazał się niezwykle skuteczny. Nowa premier w expose przekonała, że słuchała uważnie. Teraz czas na spełnianie zapowiedzi.

 

 

Roman Motoła


DATA: 2015-11-23 10:37
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zwiekszenie sciagalnosci istniejacych podatkow(VAT w szczegolnosci), nawet stosunkowo niewielkie, umozliwi wywiazanie sie z obietnic przedwyborowych i moze redukcje morderczego opodatkowania pracy. Nowe podatki o nieznanej sciagalnosci to populizm i nic wiecej.
ponad 3 lata temu / Faszysta
 
Reforma systemu oświaty jest konieczna !!! Nie odbędzie się ona na ,, hura" , tylko jak zapowiada sama Premier , stopniowo . Nauczyciele nie muszą stracić pracy . Wystarczy przywrócić starą siatkę godzin , którą rząd PO-PSL drastycznie zmniejszył , robiąc tym samym szkodę nie tylko nauczycielom , ale przede wszystkim uczniom . Propozycje są naprawdę dobre . Chociażby przywrócenie szkolnictwa zawodowego . Doprawdy nie każdy musi kończyć LO i potem siedzieć na bezrobociu . Lepiej wyuczyć się zawodu . Trzyletnie LO też o tyłek rozbić ! Wmawianie , że młodzież czegoś nauczyła się w gimnazjum i już wie jest fikcją . Tak , że głowa do góry . Idą dobre zmiany . Bardziej martwię się o zachowanie opozycji . Ona nie ma skrupułów ! Pod płaszczykiem demokracji zniszczyłaby wszystkie zamierzenia nowego rządu byle samej zaistnieć .
ponad 3 lata temu / c-a
 
@Burak liczba nauczycieli i liczba spadających uczniów w porządku, problem jest trzeba go rozwiązać, ale nikt rozsądny i myślący perspektywicznie nie podejmuje decyzji w praktyce na pół roku przed końcem roku szkolnego, to jest jakieś horrendum, bardzo proszę niech siadają i tworzą założenia reformy i ewentualnie wprowadzą ją od początku roku szkolnego 2017/2018 a nie na hurra bo to się mija z celem
ponad 3 lata temu / andrzej buda
 
@Andrzej Buda. Co do ilości nauczycieli w systemie oświaty. Najwyższa pora pogodzić się z faktem coraz szybciej spadającej ilości uczniów. Nie ma innej rady, jak zmniejszyć ilość nauczycieli. Powrót do 8-mio klasowej podstawówki i likwidacja gimnazjów? Jak najbardziej TAK! Sojusz z Ameryką? Sojusz egzotyczny, w którym dobrowolnie przyjęliśmy rolę dywersanta przeciw "ruskim". Dywersanta ZA POLSKIE pieniądze! Tutaj mamy już pierwszy "profit" - kolejny gazociąg nas omija.
ponad 3 lata temu / Burak
 
-odwaga, konkret? a może nieodpowiedzialność i lakoniczność? -"Szydło pokazała, że wiarygodność jest priorytetem jej gabinetu" - największą wiarygodność pokazała, stwierdzając przed wyborami, iż szefem MON będzie pan Gowin; -"bezpłatne przedszkola dla najuboższych" a od kiedy to publiczne przedszkola są płatne? płatne są np. zajęcia dodatkowe; -dlaczego nie wspominacie o demontażu systemu edukacji, który z dnia na dzień wyśle na bruk tysiące nauczycieli? -na przyszłość więcej obiektywizmu; -na marginesie polecam stosowanie pojęć opartych na definicjach legalnych, budżet państwa, a w zasadzie ustawa budżetowa to nie jest "ustawa dotycząca przychodów i wydatków państwa" (przychód to nie dochód);
ponad 3 lata temu / andrzej buda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.