6 sierpnia 2013

Ewangelia nie jest ideologią, którą się bierze na sztandary i którą ktoś chce się podpierać w osiąganiu swoich ludzkich celów. Jest sposobem życia tych, którzy ją przyjmują, by przemieniać swoje życie – mówił kard. Kazimierz Nycz podczas porannej Mszy św. do uczestników 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

 

Mszę św. przed kościołem ojców paulinów na Nowym Mieście koncelebrowali m.in. przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski i arcybiskup Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, goszczący w Warszawie wraz z kapłanami ze swojej diecezji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

W homilii kard. Nycz przypomniał, że pielgrzymowanie jest wpisane w życie religijne człowieka. – Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, wszyscy idziemy do Wiecznej Ojczyzny poprzez to życie, którym obdarzył nas Pan Bóg. Pielgrzymka jest przypomnieniem tego faktu – mówił. Metropolita warszawski nawiązał też do niedawno zakończonych Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Było to – jak powiedział – „wielkie pielgrzymowanie młodzieży świata wraz z papieżem Franciszkiem”.

 

– Kiedy pesymiści mówią, że młodzież nie poradzi sobie z Kościołem, który im przekażemy, którym są jako młodzi ludzie, to tego typu spotkania, entuzjazm wiary młodych ludzi z całego świata pokazują to, co jest oczywiste: że oni są rzeczywiście inni niż nasze pokolenia, choć nie można mówić, że lepsi czy gorsi – przyznawał kardynał. Stwierdził przy tym, że dar zaufania młodemu pokoleniu miał bł. Jan Paweł II, który „wierzył, że kiedy przekażemy sprawy Kościoła w ich ręce, oni go poprowadzą może inaczej, może lepiej niż my, ale poradzą sobie”.

 

Zdaniem metropolity warszawskiego, trzeba sobie przy każdej okazji przypominać o potrzebie pracy nad swoją wiarą. Pielgrzymi powinni wychodzić z nią tak, jak apostołowie posłani przez Jezusa: powinni przeżyć spotkanie z Bogiem, uwierzyć i nie zatrzymywać tej wiary dla siebie, ale głosić innym ludziom. – To mówił papież Franciszek młodym: nie wolno wam waszej wiary zatrzymać dla siebie – przypomniał kard. Nycz. Zaznaczył przy tym, że „Ewangelia to nie jest ideologia, którą się bierze na sztandary i którą ktoś chce się podpierać w osiąganiu swoich ludzkich celów”. – Ewangelia jest sposobem życia tych, którzy ją przyjmują, by przemieniać swoje życie. Ewangelia i Chrystus przemieniają człowieka od środka – dodał kardynał. Na zakończenie prosił pielgrzymów, by w intencjach modlitw podczas drogi pamiętali o całym Kościele warszawskim, o problemach miasta i jego mieszkańców, a także o powołaniach kapłańskich i zakonnych w archidiecezji warszawskiej.

 

Pątnikom 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej w drodze na Jasną Górę towarzyszyć będą słowa „Wierzę i głoszę”. – Wobec tylu zagrożeń wiary, jej negowania, ośmieszania, deprecjacji, czy wręcz systemowej i przemyślanej walki, potrzebujemy tym bardziej umocnić się w wierze – wyjaśniał w słowie do pątników o. Albert K. Oksiędzki, kierownik pielgrzymki.

 

Pielgrzymi wychodzą na pątniczy szlak z kościoła pw. Ducha Świętego u ojców paulinów od 1711 r. Wtedy wędrówka na Jasną Górę została zorganizowana ze względu na dziesiątkujący stolicę tyfus plamisty. Ślubowano wówczas, że w dowód wdzięczności za ustanie zarazy warszawiacy będą wychodzili do Częstochowy co roku.

 

 

KAI

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 964 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram