DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Ewangelia nie jest ideologią

Ewangelia nie jest ideologią
fot. Piotr Wojnarowski / FORUM

Ewangelia nie jest ideologią, którą się bierze na sztandary i którą ktoś chce się podpierać w osiąganiu swoich ludzkich celów. Jest sposobem życia tych, którzy ją przyjmują, by przemieniać swoje życie - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas porannej Mszy św. do uczestników 302. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

 

Mszę św. przed kościołem ojców paulinów na Nowym Mieście koncelebrowali m.in. przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski i arcybiskup Barcelony kard. Lluis Martinez Sistach, goszczący w Warszawie wraz z kapłanami ze swojej diecezji.

 

W homilii kard. Nycz przypomniał, że pielgrzymowanie jest wpisane w życie religijne człowieka. - Wszyscy jesteśmy pielgrzymami, wszyscy idziemy do Wiecznej Ojczyzny poprzez to życie, którym obdarzył nas Pan Bóg. Pielgrzymka jest przypomnieniem tego faktu - mówił. Metropolita warszawski nawiązał też do niedawno zakończonych Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. Było to - jak powiedział - "wielkie pielgrzymowanie młodzieży świata wraz z papieżem Franciszkiem".

 

- Kiedy pesymiści mówią, że młodzież nie poradzi sobie z Kościołem, który im przekażemy, którym są jako młodzi ludzie, to tego typu spotkania, entuzjazm wiary młodych ludzi z całego świata pokazują to, co jest oczywiste: że oni są rzeczywiście inni niż nasze pokolenia, choć nie można mówić, że lepsi czy gorsi - przyznawał kardynał. Stwierdził przy tym, że dar zaufania młodemu pokoleniu miał bł. Jan Paweł II, który „wierzył, że kiedy przekażemy sprawy Kościoła w ich ręce, oni go poprowadzą może inaczej, może lepiej niż my, ale poradzą sobie”.

 

Zdaniem metropolity warszawskiego, trzeba sobie przy każdej okazji przypominać o potrzebie pracy nad swoją wiarą. Pielgrzymi powinni wychodzić z nią tak, jak apostołowie posłani przez Jezusa: powinni przeżyć spotkanie z Bogiem, uwierzyć i nie zatrzymywać tej wiary dla siebie, ale głosić innym ludziom. - To mówił papież Franciszek młodym: nie wolno wam waszej wiary zatrzymać dla siebie - przypomniał kard. Nycz. Zaznaczył przy tym, że „Ewangelia to nie jest ideologia, którą się bierze na sztandary i którą ktoś chce się podpierać w osiąganiu swoich ludzkich celów”. - Ewangelia jest sposobem życia tych, którzy ją przyjmują, by przemieniać swoje życie. Ewangelia i Chrystus przemieniają człowieka od środka - dodał kardynał. Na zakończenie prosił pielgrzymów, by w intencjach modlitw podczas drogi pamiętali o całym Kościele warszawskim, o problemach miasta i jego mieszkańców, a także o powołaniach kapłańskich i zakonnych w archidiecezji warszawskiej.

 

Pątnikom 302. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej w drodze na Jasną Górę towarzyszyć będą słowa „Wierzę i głoszę”. - Wobec tylu zagrożeń wiary, jej negowania, ośmieszania, deprecjacji, czy wręcz systemowej i przemyślanej walki, potrzebujemy tym bardziej umocnić się w wierze - wyjaśniał w słowie do pątników o. Albert K. Oksiędzki, kierownik pielgrzymki.

 

Pielgrzymi wychodzą na pątniczy szlak z kościoła pw. Ducha Świętego u ojców paulinów od 1711 r. Wtedy wędrówka na Jasną Górę została zorganizowana ze względu na dziesiątkujący stolicę tyfus plamisty. Ślubowano wówczas, że w dowód wdzięczności za ustanie zarazy warszawiacy będą wychodzili do Częstochowy co roku.

 

 

KAI

mat


DATA: 2013-08-06 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.