DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Eutanazja - cicha pandemia

Eutanazja - cicha pandemia
źródło: pixabay.com

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo głównie wśród osób starszych. Naturalnym jest więc otoczenie ich szczególną ochroną. Niestety, w tym samym czasie nie słychać głosów sprzeciwu wobec eutanazji czy wspomaganego zabójstwa seniorów. Doświadczenie zaś pokazuje, że społeczeństwa legalizujące eutanazję czy wspomagane samobójstwo staczają się po równi pochyłej w kolejne przepaści niemoralności. Celnie tego rodzaju praktyki Benedykt XVI określił mianem znaków Antychrysta.

 

Według belgijskiej komisji do spraw eutanazji w 2019 roku wskutek tej praktyki zginęło 2655 Belgów. Oznacza to skok aż o 12,5 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dante te pokazują również znaczący wzrost w liczbie Belgów zabijanych wskutek eutanazji, odkąd w 2002 roku wprowadzono pozwalające na ten proceder prawa. Dla porównania w 2010 roku wskutek eutanazji zginęło 954 Belgów – podaje Life Site News. Według Johna Deighana, cytowanego przez portal, mamy tu do czynienia z klasycznym przykładem tak zwanej równi pochyłej.

 

Podobnie wygląda sprawa w przypadku Holandii. Kraj ten rozpoczął swoją drogą ku upadkowi od odstąpienia od karania lekarzy - popełniających dobrowolną eutanazję na pacjentach. Stało się to jeszcze w latach 80. XX stulecia. To przyczyniło się do zwiększenia liczby jej… niedobrowolnych przypadków. Już bowiem do lat 90. XX wieku, ponad 50 procent aktów eutanazji okazywało się niedobrowolnych! Świadczą o tym dane raportu Remmelink z 1991 roku. Ostateczna legalizacja eutanazji nastąpiła w 2001 roku. To zrodziło zatrute owoce w postaci dalszego zwiększania liczby wykonywanych eutanazji. Ta – trzy lata później - objęła także i dzieci. Tak właśnie lekarze w Holandii otrzymali prawo do zabijania dzieci poniżej 12 lat. Wystarczyło, że uznali ich cierpienie za niemożliwe do zniesienia lub niewyleczalne. Niebawem okazało się, że około 21 proc. przypadków eutanazji dzieci w Holandii dokonało się bez prośby lub bez zgody rodziców. Jak zauważył bioetyk Wesley Smith na łamach Weekly Standard, Holendrom wystarczyło jedynie 30 lat, by dojść do praktyk charakterystycznych dla Niemców z czasów Adolfa Hitlera.

 

Dlaczego eutanazja to zło?

Nade wszystko eutanazja pozostaje w jawnej sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego. Jak czytamy w Katechizmie [par. 2277] „eutanazja bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna. W ten sposób działanie lub zaniechanie działania, które samo w sobie lub w zamierzeniu zadaje śmierć, by zlikwidować ból, stanowi zabójstwo głęboko sprzeczne z godnością osoby ludzkiej i z poszanowaniem Boga żywego, jej Stwórcy. Błąd w ocenie, w który można popaść w dobrej wierze, nie zmienia natury tego zbrodniczego czynu, który zawsze należy potępić i wykluczyć”.

 

Z kolei Daniel P. Sulmasy, John M. Travaline, Louise A. Mitchell i E. Wesley Ely na łamach „The Linacre Quarterly” [ncbi.nlm.nih.gov] zwracają uwagę na ważne społeczne powody wskazujące na konieczność zakazu eutanazji. Jednym z nich jest wpływ legalizacji eutanazji i jej wykonywania w majestacie prawa na społeczeństwo. „Istoty ludzkie są zawsze i w istotny sposób częścią wspólnoty osób i [...] gdy jedna osoba zabija się lub pozwala komu innemu to uczynić, to wartość życia ulega pomniejszeniu [...]” – piszą.

 

Co więcej, jak zauważają autorzy, współczesna opieka paliatywna jest w stanie złagodzić ból. Ten zresztą, wbrew dość powszechnej opinii, nie stanowi głównej przyczyny eutanazji czy wspomaganego samobójstwa. Przeciwnie. Raport z 2014 „Death With Dignity Act Annual Report” sporządzony przez władze amerykańskiego stanu Oregon pokazuje, że jest on dopiero na 6. w 7. miejscowym eutanazyjnym rankingu. Ważniejszym powodem do targnięcia się na własne życie okazuje się utrata autonomii, zdolności do przyjemnego spędzania czasu i utraty godności.

 

Mało kto dziś pamięta, że eutanazja czy wspomagane przez lekarzy samobójstwo, sprzeciwiają się przysiędze Hipokratesa i zaufaniu pacjenta do lekarza i na odwrót. Tymczasem eutanazja uderza w etykę zawodową i integralność lekarza. Nie ma ona bowiem nic wspólnego z pomocą choremu. „Gdy pacjent prosi lekarza o pomoc w zabiciu go, to nie tylko pokazuje brak szacunku dla integralności lekarza, lecz tworzy sprzeczność. Proszenie lekarza o uczestnictwo we wspomaganym samobójstwie podminowuje etykę i integralność lekarza, którego szlachetna profesja definiowana jest jako oparta na współczuciu służba pacjentowi potrzebującemu, zranionemu, choremu, samotnemu, wyobcowanemu, przestraszonemu [...]” – zauważają autorzy na łamach „The Linacre Quarterly”.

 

Są wprawdzie środowiska wskazujące, że eutanazja wynika ona z prawa do samostanowienia człowieka. Jednak argument ten jest mocno wątpliwy. W przypadku eutanazji trudno bowiem mówić o w pełni świadomej i dobrowolnej decyzji. Bardzo często jest ona tragicznym wynikiem rozpaczy czy lęków, w czasie, gdy możliwości stanowienia o sobie są mocno ograniczone. W tym kontekście warto przytoczyć dane z amerykańskich stanów Waszyngton i Oregon. W tym pierwszym, aż 51 procent osób zabitych wskutek wspomaganego samobójstwa twierdziło, że byli ciężarem dla rodziny, przyjaciół i opiekunów i to przyczyniło się podjęcia przez nich decyzji o eutanazji. W tym drugim zaś stanie, aż 54,2 proc. wyraziło taką opinię – podaje Life Site News.

 

Eutanazja zatem – wbrew narracji jej zwolenników – nie jest żadną formą pomocy pacjentowi. Jest formą eugeniki.

 

Marcin Jendrzejczak

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Czytaj także:
DATA: 2020-05-16 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

eutanazją jest również ograniczanie dostępu do lekarzy lub leków - ile osób umiera w Polsce, gdyż ich nie stać na leczenie?
1 miesiąc temu / adamowisn
 
@do Robert A kto ci powiedział, że życie ma być piękne? A gdzie troska o duszę nieśmiertelną? Czy wierzysz w wieczność? A może w modernistyczne brednie, że wszyscy zostaną zbawieni? Eutanazja to przede wszystkim brak miłości Boga i bliźniego. Dziś chęć posiadania zabija miłość, a wygodne życie jest cele samym sobie. Często budowane na odrzuceniu Dekalogu. Zastanów się również nad cierpieniem tych, co są w piekle. Na wieczność. Czy to jest ci obojętne?
4 miesiące temu / Krakusik
 
O problemie eutanazji trzeba spojrzec przez liczby osob popelniajacych samobojstwo poprzez np powieszenie i inne. Jesli spojrzymu na te liczby to zobaczymy ze zycie nie jest takie piekne. Kiedy ludzie zobaczyli zgnieksztalcone glowy i ciala spowodowane rakiem to po wykladzie i zdjeciach diametralnie zmienili zdanie. Ja uwazam ze czyn drugemu dobrze ale nie akceptuj cierpienia. Tyle.
4 miesiące temu / Robert
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.