DZIŚ JEST:   28   LISTOPADA   2020 r.

Św. Jakuba z Marchii
Bł. Marii Heleny Stollenwerk
 
 
 
 

Eurowybory w cieniu kryzysu. Gospodarka strefy euro stoi w miejscu

Eurowybory w cieniu kryzysu. Gospodarka strefy euro stoi w miejscu
Fot. v_hujer/sxc.hu

Mimo zapowiedzi nie ma na razie mowy o ożywieniu gospodarczym w strefie euro. Wskaźniki aktywności w sektorze przemysłu i usług są niepokojące. Gospodarka odnotowała w ostatnim czasie niższy wzrost niż pierwotnie zakładano. Analitycy obawiają się także, iż recesja w Rosji i stagnacja gospodarki RPA opóźni globalne ożywienie gospodarcze.

 

Wskaźnik firmy konsultingowej Markit określający poziom aktywności w sektorze produkcji i usług w strefie euro w styczniu wyniósł 52,9. Wcześniej szacowano, że wyniesie 53,2. Wskaźnik ten jest wyższy w porównaniu z grudniem – 52,1. Pokazuje on jednak, że w grudniu – miesiącu tradycyjnie przynoszącym największe zyski przedsiębiorcom – spadła sprzedaż detaliczna.

 

Według Eurostatu, sprzedaż detaliczna w UE spadła o 1,6 proc. od listopada do końca stycznia – to największy spadek od maja 2011 roku.

 

Spadek sprzedaży odnotowano pomimo obniżenia przez wiele firm europejskich cen detalicznych. Jedynie firmy niemieckie mogą pochwalić się zyskami.

 

Roczna stopa inflacji w strefie euro spadła do 0,7 proc. w styczniu z 0,8 proc. w grudniu, znacznie poniżej celu EBC (prawie 2,0 proc.).

 

Ekonomiści zwracają uwagę na słabe notowania gospodarek RPA i Rosji, co ich zdaniem opóźni globalne ożywienie gospodarcze. Główny ekonomista Rosji, Aleksander Morozow przewiduje, że w najbliższym czasie Rosja pogrąży się w recesji.

 

W Niemczech w styczniu zaobserwowano z kolei spadek indeksu PMI (ocena, która zostaje wystawiona na podstawie przeszłych oraz bieżących zachowań kontrahenta) w sektorze usług z 53,5 do 53,1. Niewielkie ożywienie zaobserwowano w Hiszpanii, w którym PMI usług wzrósł od grudnia z 54,2 do 54,9. Firmy po raz pierwszy od 70 miesięcy zaczęły zatrudniać pracowników.

 

Pomimo pewnych oznak ożywienia w działalności gospodarczej i na rynku pracy w Hiszpanii oraz Portugalii, w obu tych krajach dramatycznie spadła sprzedaż detaliczna W Hiszpanii – o 3,6 proc., a w Portugalii – o 5,8 proc.

 

 

Źródło: wsj.com, AS.


DATA: 2014-02-07 07:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Bo co ludzie wypracują i odłożą urzędnicy szybko im zabiorą.W takim systemie pracować będą tylko frajerzy i system ten padnie jak komuna.
ponad 6 lat temu / cynik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.