DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 69  >   POLSKA

Eurowybory. Rozgrzewka przed głównym biegiem

Eurowybory. Rozgrzewka przed głównym biegiem

Zacznijmy od faktów – wszak z nimi nikt kulturalny nie polemizuje. Przede wszystkim rzuca się w oczy niezwykle wysoka frekwencja. Udział w wyborach wzięło ponad 45 procent uprawnionych, czyli blisko dwa razy więcej niż podczas analogicznej elekcji pięć lat wcześniej. Wyraźnie widać także
zwycięzców – Prawo i Sprawiedliwość zdobyło bardzo wysoką przewagę nad swym głównym
konkurentem: Koalicją Europejską. Nie sposób natomiast wskazać „czarnego konia” tych wyborów, co oznacza, że wszyscy „mali” zdobyli mało głosów.

 

Powyższe fakty pozostają ze sobą w ścisłym związku. Wysoka frekwencja oraz bardzo dobry wynik PiS pokazują, że partia rządząca – skuteczniej niż opozycja – zmobilizowała swój elektorat. Szczególnie wyraźnie obrazują to statystyki frekwencji w poszczególnych regionach Polski.
Województwa tradycyjnie opowiadające się za formacjami bardziej zachowawczymi zanotowały
wyższą frekwencję niż niektóre regiony zwyczajowo chętniej głosujące na postępowców. Ten
korzystny dla PiS-u fakt wpłynął negatywnie na wynik Koalicji Europejskiej. Miejsca, w których
zwyciężyła opozycja, w części pokrywają się z terenami o najniższej frekwencji, a przewaga w dużych miastach okazała się niewystarczająca. Porażka KE nie oznacza oczywiście, że komitet
ten w ogóle nie zmobilizował wyborców. Uczynił to jednak w stopniu zbyt małym, co zaowocowało
pogłębieniem się różnic między PiS-em a PO–KO z wyborów samorządowych roku 2018. Wtedy zresztą suma wyników uzyskanych przez podmioty tworzące teraz Koalicję Europejską była wyższa niż ówczesny wynik PiS-u, co pokazuje, że nie ma mowy o prostym przełożeniu i wręcz matematycznym zsumowaniu poparcia dla komitetów startujących osobno.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 

 

Krakowski sąd utrzymał w mocy decyzję prokuratury, która odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie słów abp. Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie”. Metropolita użył takich słów 1 sierpnia 2019 roku w kontekście ideologii LGBT.

 
 

Donald Trump zapowiedział wpisanie Antify na listę organizacji terrorystycznych. Prezydent USA zapowiedział również, że w ciągu najbliższych miesięcy Stany Zjednoczone wystąpią ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jeśli dołożymy do tego zablokowanie na Facebooku profilu Archidiecezji Gnieźnieńskiej, to widzimy jak w praktyce będzie wyglądała nowa normalność po epidemii koronawirusa w wydaniu największych graczy politycznych i medialnych na świecie. Jacek Ożóg zaprasza na RAPORT PCh24.pl.

 

Amerykańska dyplomacja w Polsce najwyraźniej nie może narzekać na nadmiar ważnych zadań, więc postanowiła ponownie włączyć się w promocję tęczowej rewolucji. Jak pokazuje historia, z roku na rok coraz mocniej ulegając jej wpływom.

 

Dwa kościoły, jeden w Minneapolis a drugi w Nowym Jorku, znalazły się na celowniku wandali biorących udział w trwających protestach.

 

Kardynał Leo Raymond Burke wyraził obawy, że błędne praktyki w udzielaniu sakramentów, do których doszło podczas zamknięcia kościołów w czasie epidemii, doprowadzą do utraty poczucia sacrum. Jego zdaniem niezbędny jest powrót do podstaw katechezy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.