DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2018 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Europosłowie za „efektywnością energetyczną”. Regulacja uderza w podatników

Europosłowie za „efektywnością energetyczną”. Regulacja uderza w podatników
fot.Kim Hansen/commons/GNU/creative

Eurodeputowani zatwierdzili propozycje Komisji Europejskiej w sprawie wiążących celów energetycznych wyznaczonych dla gospodarek państw członkowskich. Przepisy wymuszają na krajach UE wprowadzenie szeregu niekorzystnych dla podatników regulacji dotyczących tzw. efektywności energetycznej. Posłowie zdecydowali między innymi, że należy zwiększyć udział energii ze źródeł odnawialnych do 35 proc. miksu energetycznego UE do 2030 roku.

 

Zgodnie z projektem eurokratów z Komisji Europejskiej popartym przez Parlament Europejski energia odnawialna ma stanowić co najmniej 35 proc. ogólnego zużycia energii w UE do 2030 r.

 

W ubiegłym miesiącu rządy państw członkowskich uzgodniły cel na poziomie 27 proc., co rozczarowało lobby producentów energii wiatrowej i lewicowych polityków, którzy uważali, że jest to mało ambitny cel, by przeciwdziałać rzekomym zmianom klimatycznym.

 

Środowe głosowanie ucieszyło tzw. branżę energii odnawialnej, w tym stowarzyszenia producentów energii wiatrowej i słonecznej. WindEurope, grupa lobbingowa naciskająca na deputowanych przyznała, że ​​różnica między 27 a 35 proc. w praktyce oznaczałaby około 92 miliardy euro mniej na przyszłe inwestycje w sektorze.

 

Przedstawiciele największych przedsiębiorstw z branży energetyki wiatrowej wyrazili zadowolenie z głosowania, bo nowe przepisy zobowiążą państwa członkowskie do przedstawiania planów pięcioletnich, w których wyraźnie określą, jakich dotacji sektor OZE może się spodziewać z budżetu państwa.

 

- Wiedza z wyprzedzeniem o wielkości i harmonogramie krajowych aukcji energii odnawialnej ma kluczowe znaczenie dla ukierunkowania inwestycji w łańcuch dostaw – tłumaczył Giles Dickson, dyrektor generalny WindEurope. – Ta przewidywalność oznacza, że ​​branża może planować, oznacza to, że odpowiednie narzędzie będą dostępne, gdy ludzie ich będą potrzebować. Oznacza to korzyści skali – dodał.

 

Projekt dyrektywy w sprawie energii odnawialnej przewiduje również zakaz używania oleju palmowego (okazało się po kilkunastu latach od jego promocji, że jest bardziej szkodliwy do produkcji biopaliwa niż ropa).

 

Przeciwko zakazowi produkcji biopaliwa z oleju palmowego w UE wcześniej ostro protestowali przedstawiciele władz Malezji. To właśnie z tego kraju Europa importowała duże ilości oleju. Rząd malezyjski nazwał ten ruch protekcjonistyczną barierą handlową i formą „stosowania apartheidu”. W głosowaniu plenarnym europosłowie zgodzili się także na 12 proc. udział energii odnawialnej w transporcie do 2030 roku, przy czym udział tzw. biopaliw pierwszej generacji ma stanowić maksymalnie 7 proc.

Regulacje zobowiązują państwa do określenia celów indywidualnych, które będą monitorowane i osiągane zgodnie z przepisami zawartymi w ustawie na temat zarządzania Unią Energetyczną. Oprócz ustalenia celu na poziomie UE posłowie zdecydowali, że powinny zostać również wyznaczone cele krajowe od których państwa członkowskie mogłyby pod pewnymi warunkami odstąpić o maksymalnie 10 proc.

Do 2022 r. 90 proc. stacji paliw na drogach sieci transeuropejskich powinno być wyposażonych w punkty ładowania o dużej mocy dla pojazdów elektrycznych. Aby wypełnić cele Unii Energetycznej, do 1 stycznia 2019 roku, a następnie co dziesięć lat, każde państwo członkowskie będzie musiało przedstawić Komisji Europejskiej zintegrowany plan narodowy dotyczący energii i klimatu. Pierwszy taki plan ma obejmować okres od 2021 do 2030 roku. Kolejne plany mają odnosić się do dziesięcioletnich okresów następujących natychmiast po zakończeniu planu poprzedniego.

Komisja oceniając zintegrowane plany krajowe w zakresie energii i klimatu mogłaby przedstawić zalecenia lub podjąć „środki zaradcze”, jeśli uzna, że nie poczyniono wystarczających postępów lub podjęto by niewystarczające działania.


Dyrektywa w sprawie energii odnawialnej ma „pomóc” Unii Europejskiej w osiągnięciu jej ogólnego celu, jakim jest ograniczenie o 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. poniżej poziomu z 1990 r., zgodnie z porozumieniem paryskim w sprawie klimatu.

 

Parlament, Komisja Europejska i rządy krajowe UE muszą teraz usiąść i wypracować ostateczny kompromis w sprawie tekstu dyrektywy, zanim stanie się ona prawem. Posłowie z Partii Zielonych  proponowali uchwalenie budżetu węglowego, który całkowicie wykluczałby udział węgla w miksie energetycznym do 2050 r.

Dyrektywa w sprawie zarządzania gospodarką energetyczną jest kamieniem węgielnym szerszego pakietu regulacji dotyczących „czystej energii”, który został przedstawiony przez Komisję Europejską w grudniu 2016 r. Stanowi ona nadrzędne ramy dla osiągnięcia celów polityki energetycznej i klimatycznej UE do 2030 r., w tym ścisły harmonogram oraz mechanizm przeglądu.

 

Uregulowania te z pewnością nie są korzystne dla obywateli. Państwa będą wprowadzać szereg tzw. zielonych podatków, by dotować przedsiębiorstwa realizujące wątpliwe inwestycje w tzw. sektorze zielonej energii. Państwa członkowskie UE po uwzględnieniu przyjętej przez PE propozycji mają obowiązek przedłożyć projekty zintegrowanych krajowych planów energetycznych i klimatycznych jeszcze przed końcem roku.

 

Źródło: euractiv.com.,

AS


DATA: 2018-01-18 15:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Normalni ludzie stawiają na atom/ wegiel/ gaz +rope a my budujmy wiatraki.Jeszcze może szczury w klatkach zmuszajmy do produkcji prądu dziwi mnie że te euro matołki jeszcze na to nie wpadły
7 miesięcy temu / Jan
 
"Dyrektywa w sprawie energii odnawialnej ma ?pomóc? Unii Europejskiej w osiągnięciu jej ogólnego celu, jakim jest ograniczenie o 2030 r. emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. poniżej poziomu z 1990 r., zgodnie z porozumieniem paryskim w sprawie klimatu." Proponuję zacząć od zakazu pierdzenia w stołki, toż to przemysłowe ilości metanu uwalniane po wielkiemu cichu.
7 miesięcy temu / kskiba19
 
wiatraki są ohydne!
7 miesięcy temu / mm
 
Tego sie chyba nie da zatrzymac. Nowa swiatowa religia juz jest mocno umocowana. Moze jednak warto by bylo po prostu czerpac z tego zyski. Dlaczego producenci wiatrakow nie moga powstac w Polsce? Znajac naszych inzynierow zrobimy je taniej i lepiej!
7 miesięcy temu / Marcin
 
@Sprzeciw: węgiel niszczy, a OZE i związane z nimi magazyny energii, to nie niszczą? Co z utylizacją paneli fotowoltaicznych, akumulatorów,... ? Natomiast co do dotacji, dotowane było polskie górnictwo. Czy elementy OZE i magazynów energii wytwarzane są wyłącznie w Polsce? Chcesz, to dotuj je ze swoich prywatnych środków. Od naszych wara.
7 miesięcy temu / r
 
Tzw. Odnawialne źródła energii są gospodarczo nierentowne (szczególnie jeśli uwzględnimy polskie warunki klimatyczne) oraz nieefektywne w redukcji CO2. Jedynie wdrożenie nowoczesnych, przyjaznych środowisku technologii jądrowych oraz węglowych ma jakikolwiek sens.
7 miesięcy temu / @Sprzeciw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.