DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Europejski Trybunał Praw Człowieka za zakazem noszenia burki

Europejski Trybunał Praw Człowieka za zakazem noszenia burki
By Nick Leonard (Jungle Boy)Nick Leonard (Jungle Boy) from Doha, Qatar [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Kontrowersyjny zakaz noszenia burki, wprowadzony we Francji w 2010 r., nie narusza praw kobiet i jest uzasadniony ze względu na konieczność zachowania spójności społecznej – orzekł trybunał w Strasburgu.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka podtrzymał francuski zakaz w sprawie noszenia burki lub nikabu w miejscach publicznych. Trybunał w Strasburgu odniósł się do skargi francuskiej muzułmanki, stwierdzając, że nie doszło do naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego ani prawa do wolności myśli, sumienia i wyznania. Nie doszło też do dyskryminacji.

 

We Francji znajduje się największa społeczność muzułmańska w Europie. Szacuje się, że wynosi ona około 5 mln osób. Francuzi jako pierwsi przyjęli prawo, które zakazuje kobietom noszenia nakryć muzułmańskich w miejscach publicznych. Później zakaz noszenia hidżabu wprowadziła Belgia. Za niestosowanie się do tego prawa grozi grzywna w wysokości 150 euro. Kobiety, które nie chcą zapłacić grzywny, kierowane są na szkolenie.

 

Francuskie władze twierdzą, że hidżaby są poniżające dla kobiet. Urzędnicy przekonują, że noszenie muzułmańskich okryć to także afront wobec świeckiej tradycji Francji i stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa – strój uniemożliwia identyfikację. Trybunał Europejski odrzucił argument o bezpieczeństwie, ale przychylił się do twierdzenia rządu francuskiego, że zakaz został wprowadzony w interesie zachowania spójności społecznej.

 

Latem ub. roku w podparyskim Trappes doszło do zamieszek w następstwie aresztowania mężczyzny, który zaatakował policjanta po zatrzymaniu jego żony noszącej hidżab. Symbole religijne, takie jak chusty, krzyże lub mycki żydowskie, są zakazane w szkołach państwowych we Francji.

.

 

 

Źródło: telegraph.co.uk, AS.


DATA: 2014-07-03 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to jeszcze powinni zabronić w szkołach państwowych masońskich symboli i wycofać ze szkół cyrkle i ekierki.
ponad 5 lat temu / cynik
 
"zakaz został wprowadzony w interesie zachowania spójności społecznej" - na dokładnie tej samej zasadzie powinno się zakazać Golgota Picnic i innych bluźnierstw
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.