DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
 
 
 
 

Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych

Europejski Trybunał Praw Człowieka: szef może czytać prywatne wiadomości podwładnych

Pracodawca jest uprawniony do czytania prywatnych wiadomości swoich pracowników, o ile są one wysłane w godzinach pracy. Orzeczenie w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka. Oddalił tym samym skargę rumuńskiego pracownika powołującego się na złamanie swojego prawa do prywatności. Trybunał podkreślił, że działania pracodawcy były uzasadnione i podtrzymał wyrok krajowego sądu w tej sprawie. Odrębne zdanie wyraził jeden z sędziów.


Wysyłanie prywatnych wiadomości w godzinach pracy było zakazane przez pracodawcę Barbulescu. Jak stwierdzili sędziowie, działanie jego szefa było uzasadnione i proporcjonalne, gdyż nie inwigilował on innych danych znajdujących się na służbowym komputerze Rumuna. Ponadto – uzasadniali wyrok sędziowie – pracodawca uzyskał dostęp do konta na Yahoo, ponieważ przypuszczał, że uzyska tam dostęp do informacji związanych z pracą zawodową.  


Sprawa dotyczyła rumuńskiego pracownika Bogdana Barbulescu. Po porażce w krajowych sądach odwołał się on do Strasburga. Twierdził, że szef czytając wiadomości z Yahoo Messengera naruszył jego prawo do prywatności.


Odmienne zdanie w sprawie wyroku wyraził jeden z sędziów. Stwierdził on, że zakaz korzystania z Internetu w celach prywatnych w tej formie, w jakiej został wydany przez pracodawcę Barbulescu, był niedopuszczalny. Sędzia stwierdził, że zasady umożliwiające śledzenie internetowej aktywności pracowników powinny być bardziej czytelne. Warunkiem ich obowiązywania miałaby być bezpośrednia akceptacja przez pracownika.  


Europejski Trybunał Praw Człowieka z siedzibą w Strasburgu został powołany w 1959 r. Jego orzeczenia są wiążące dla 47 państw członkowskich Rady Europy, będących sygnatariuszami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.Źródło: bbc.com

mjendDATA: 2016-01-14 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ma: ktoś podszył się pod mój nick. Rezygnuję z tego nicka.
ponad 3 lata temu / x
 
@x: Jaka tajność korespondencji? To jest UE. Należy sobie przeczytać ponownie "Rok 1984".
ponad 3 lata temu / ma
 
A gdzie prawo do tajności korespondencji? Pracodawca może rozliczać pracowników z wykonania lub nie powierzonej im pracy, nie z tego, co robią prywatnie. Wyrok ten pozwala szefowi na podglądanie pracowników w kiblu, fetyszyści się ucieszą.
ponad 3 lata temu / x
 
wot demokracja!!! PALUSZKI LIZAC!!!!
ponad 3 lata temu / okirex
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "40584"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.