DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Katyń zbrodnią wojenną

Europejski Trybunał Praw Człowieka: Katyń zbrodnią wojenną
echr.coe.int

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał skargę rodzin katyńskich na poniżające traktowanie krewnych jej ofiar i brak współpracy rosyjskiego rządu z Trybunałem. Umożliwia to domaganie się od Rosjan nowego śledztwa i ewentualnych odszkodowań.


Zarzuty krewnych ofiar dotyczą złej kwalifikacji zbrodni katyńskiej, utajnienia dokumentów z dochodzenia i nieudzielenia informacji o miejscu pochówku. Rodziny ofiar żądają więc od Rosji postępowania wyjaśniającego, wskazania winnych, ukarania ich i rehabilitacji zamordowanych polskich oficerów.

 

Rosja dopuściła się poniżającego traktowania krewnych ofiar zbrodni katyńskiej. ETPC nie może jednak ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

 

Rosja złamała artykuł 3. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka podczas śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej, który zakazuje nieludzkiego i poniżającego traktowania. Chodzi o utajnienie dokumentów ze śledztwa, niewskazanie miejsca pochówku zamordowanych oficerów i negowanie zbrodni katyńskiej jako ustalonego faktu historycznego – podała TVP.Info

 

Rosja naruszyła artykuł 38. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nie współpracując z Trybunałem w Strasburgu, który zajmował się zbrodnią katyńską. Tak orzekli sędziowie Trybunału. Chodzi o nienadesłanie wymaganych dokumentów dotyczących zamknięcia w 2004 roku śledztwa w sprawie zbrodni.


Według Trybunału mord katyński można traktować jako zbrodnię wojenną, która nieulega przedawnieniu a jej winni mogą być ścigani.Trybunał przyznał rację rodzinom ofiar w dwóch zarzutach na trzy, które rozpatrywał. Skarżący zapowiadają odwołanie się od wyroku  do Wielkiej Izby Trybunału, który winien zająć się rzetelnością postępowania przez Rosję podczas śledztwa i naruszenia artykułu 2.Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że na razie nie widzi podstaw do zaskarżenia  wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Katynia.


Prof. Ryszard Terlecki zwraca uwagę, że w postępowaniu przed ETPC nie spisało się państwo. - Skarżący nie mogli w swojej walce liczyć na polskie państwo. Nie postępowało ono w tej sprawie tak jak powinno. Nasi decydenci nie mieli odwagi nazywać zbrodni katyńskiej ludobójstwem.Warto też wspomnieć, że zwycięstwo rodzin ofiar katyńskich dokonało się niejako wbrew medialnym próbom przykrycia tej sprawy. Mechanizm taki obserwowaliśmy kilka dni temu, gdy rosyjskie media podały, że Moskwa ma zwyciężyć w tym procesie - stwierdził historyk. - Była to próba przygotowania opinii publicznej w Rosji na ten wyrok. Nie przypadkiem wiadomość ta była bardzo eksponowana w prasie i agencjach informacyjnej - dodał. 

 

Według profesora Mieczysława Ryby szanse na osądzenie zbrodniarzy w samej Rosji są nikłe - By oczywista wina moralna doczekała się usankcjonowania przez prawo, w Rosji muszą zmienić się stosunki polityczne. Konieczna jest przemiana cywilizacyjna, bowiem w  tej którą reprezentuje Rosja prawda w polityce nie ma znaczenia. Tu pierwszorzędna rolę odgrywają interesy a sposobem uprawiania polityki jest okazywanie siły. W związku z tym penalizacja zbrodni katyńskiej osłabiałaby dziś imperialną wizję Rosji. Uważam, że tylko głęboki wstrząs polityczny w tym kraju mógłby zmienić coś w tej materii – mówi w rozmowie z pch.24.pl.

 Źródło: tvp.info

luk, ged


DATA: 2012-04-17 14:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

FLASH mi u Was sie zawiesza i to regularnie.
ponad 8 lat temu / PLK
 
Kompromitacja sądu w Strasburgu całkowita.Wyobraźmy sobie uzasadnienie wyroku w Norwegii : nie możemy osądzić sprawcy , bo nie dostarczył aktów zgonu ofiar , które zastrzelił na wyspie!!!
ponad 8 lat temu / Witek
 
Jakie to smutne, że obywatel Polski nie ma wsparcia z własnego Państwa w słusznej sprawie. Może winna jest temu fałszywa demokracja podyktowana dyktaturą medialną, która w rządzie stawia sługusów oligarchów i tym samym wrógów obywateli.
ponad 8 lat temu / opablo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.