DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Europejczycy mają dość. Czy to już przebudzenie?

Europejczycy mają dość. Czy to już przebudzenie?
fot. Bernadett Szabo / Reuters fot. Samantha Zucchi / BACKGRID

Między 23 a 26 maja w krajach Unii Europejskiej odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy pójdą do urn 26 maja. Wiele wskazuje na to, że część głosów trafi do kontestujących UE we współczesnym kształcie partii prawicowych. Jeszcze kilka lat temu takie wzmożenie prawicowych sił byłoby nie do pomyślenia. Pozostaje jednak pytanie – czy chodzi tu o prawicę, czy o prawicę fałszywą.

 

Znużenie europejską biurokracją, wizja Brexitu, kryzys imigrancki – wszystko to sprzyja buntowi wobec Unii Europejskiej w obecnym kształcie. Znaczna część tej reakcji pochodzi z szeroko rozumianego obozu prawicowego.

 

Prawicowi Europejczycy szukają ratunku w narodowej tożsamości, ojczyznach, wierze, tradycji. Inni postulują zwiększenie zakresu wolnego rynku. Konserwatywne i narodowe ugrupowania wstrząsają dotychczasowym europejskim (nie)ładem. Ich rosnące poparcie budzi panikę establishmentu. Niechęć do europejskiej biurokracji doprowadził Brytyjczyków do podjęcia decyzji o opuszczeniu Unii Europejskiej. Euro-establishment nie darzy też sympatią rządzących z „Prawa i Sprawiedliwości” oraz z węgierskiej partii Fidesz.

 

Tymczasem coraz silniejszym poparciem cieszą się także bardziej radykalne grupy. Ich zwycięstwo  oznaczałoby bowiem bądź wystąpienie kolejnych krajów ze Wspólnoty, bądź jej transformację.

 

Włochy i Liga Północna

Przykładem kraju, gdzie prawica zyskuje coraz większe poparcie, są Włochy. Na początku marca 2019 roku media poinformowały o rosnącym poparciu dla Ligi Północnej wicepremiera Matteo Salviniego. Sondaże pokazują, że niemal 36 proc. obywateli jest gotowych oddać na niego głos – wynika z badania Instytutu Ipsos dla dziennika „Corriere della Sera”. To o 5 punktów procentowych w porównaniu do wyników z początku lutego.

 

Skalę wzrostu doskonale ukazuje też porównanie z poparciem dla partii sprzed roku. Wówczas bowiem chęć głosowania na Ligę wyraziło zaledwie 17 proc. osób – to więc niemal dwukrotny wzrost poparcia! Co ciekawe jednocześnie spadło poparcie dla uznawanej za antysystemową, postulującą demokrację bezpośrednią, partii Ruch Pięciu Gwiazd [polskieradio.pl / 02.03.2019]. Warto dodać, że Matteo Salvini w styczniu przyjechał do Polski, gdzie rozmawiał o politycznej współpracy.

 

Niepokój postępowców

Sytuacja ta budzi niepokój „postępowych” publicystów. Paul Mason [newstatesman.com / 01.2019] straszy, że w maju za sprawą wzrostu nacjonalistycznego, antyimigranckiego populizmu polityka UE może przejść na „ciemną stronę”.

 

Zdaniem publicysty węgierski premier Victor Orban kontroluje cały przekaz medialny na Węgrzech. To zaś może jego zdaniem wypaczyć nie tylko wybory na Węgrzech, lecz również w całej UE. „Orbán używa pieniędzy państwa węgierskiego, też silnie finansowanego europejskimi grantami nie tylko, by wpłynąć na wybór 24 węgierskich parlamentarzystów, lecz również, za sprawą sfinansowanej przez państwo propagandy i kampanii medialnej zaburzyć rezultaty w całej Europie” – twierdzi Paul Mason.

 

Węgierski kryzys – przekonuje publicysta – wpisuje się w poważniejsze problemy europejskich liberałów i centrystów. Świadczą o tym wysokie wyniki sondaży innych partii prawicowych i antyestablishmentowych. Na przykład wyniki sondażowe Odrodzenia Narodowego Marine Le Pen sięgają 21 proc., a włoskiej Ligi Północnej 30 proc. W efekcie „Europa Narodów i Wolności” prawicowa grupa w europarlamencie może otrzymać 51 miejsc. Mason szacuje, że inna uznawana przezeń za konserwatywną grupa, „Europa dla Wolności i Demokracji Bezpośredniej” otrzyma 50 głosów.

 

Paul Mason dostrzega także trudności partii głównego nurtu w Niemczech i Francji. W rządzie Angeli Merkel pojawiają się bowiem wezwania do konserwatywnego przełomu negującego tak zwane zdobycze rewolucji 1968. Z kolei we Francji problemy rządowi Emmanuela Macrona sprawiają protesty żółtych kamizelek.

 

Estoński sukces konserwatystów

Do cieszącej prawicowca niespodzianki doszło także w Estonii. Wybory wygrały tam wprawdzie dwie liberalne partie, które zebrały łącznie 60 proc. miejsc w Parlamencie. Jednak przyzwoity wynik  (19 miejsc w parlamencie) uzyskała również Estońska Konserwatywna Partia Ludowa. Zdobyła ona 19 miejsc w parlamencie.

 

Tak dobry wynik prawicowców budzi przerażenie estońskiego establishmentu. Pojawia się określanie go mianem skrajnej prawicy. – Przyszłość pokaże, co przyniosą te rezultaty – mówi Varro Vooglaid, z estońskiej Fundacji Obrony Tradycji i Rodziny. - Jedną z opcji jest stworzenie koalicji przez 2 duże liberalne partie. Jednak zwycięska Partia Reform nie chce takiego układu i woli koalicję z socjaldemokratami i Partią Ojczyzny (miękka wersja narodowych-konserwatystów) – zauważa estoński prawicowiec.

 

– Trzecia opcja polega na uformowaniu koalicji przez Partię Centrum z Partią Ojczyzny i Estońską Partią Narodowo-Konserwatywną. To byłby z naszej perspektywy najlepszy rząd, jednak bardzo mało prawdopodobne jest, że do tego dojdzie. Musimy poczekać, by przekonać się, co się stanie. Tak czy inaczej, Narodowo-Konserwatywna Partia niemal potroiła liczbę swych miejsc w parlamencie, co stanowi bardzo istotny krok naprzód – podkreśla Varro Vooglaid.

 

Polski akcent

W prawicowe przebudzenie w Europie wpisuje się również powstanie koalicji propolskiej z udziałem Roberta Winnickiego, Grzegorza Brauna i Janusza Korwina-Mikke, a także Piotra Liroya-Marca i Marka Jakubiaka. Jej założyciele sprzeciwiają się unijnej biurokracji i samej Unii, przynajmniej w obecnym kształcie. Odwołują się do ideałów religijnych, wolnorynkowych i patriotycznych.

Problemem tej formacji dość szeroki rozrzut ideowy. Są w niej konserwatyści, ale jest i Janusz Korwin-Mikke – de facto klasyczny liberał lubujący się w różnego typu politycznych prowokacjach. Trudno nazwać go konserwatystą, mimo poparcia dla kary śmierci, monarchii czy wrogości wobec egalitaryzmu. Jego poglądy religijne są bowiem trudne do zdefiniowania, a całość okrasza nutą społecznego darwinizmu. 

 

Ruch ten może osiągnąć dość dobre wyniki, jednak trudno spodziewać się rewelacji. Według opublikowanych 1 marca przez Parlament Europejski wyników sondażu „Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy” otrzymałaby 5,1 proc.  

 

Wynik byłby zapewne lepszy, gdyby nie to, że część polskich prawicowców zdecyduje się zagłosować na PiS. Czy jednak PiS to prawica? Stosunek tej partii na przykład do ochrony życia czy Konwencji Stambulskiej każą w to wątpić. Z drugiej strony jest to jednak partia znajdująca się światopoglądowo na prawo od europejskiego mainstreamu, który darzy ją niechęcią.

 

Jeszcze pięć czy dziesięć lat temu taki układ europejskiej sceny politycznej byłby nie do pomyślenia. Zdominowana była ona przez partie lewicowe i liberalne. Od tej pory wiele się jednak zmieniło. Gospodarka po kryzysie 2007-08 wyszła na prostą, choć wielu analityków mówi o nasileniu niepewności. Dochodzi do tego niechęć do przymusowej imigracji. Europejczycy szukają alternatywy dla systemu, w jakim żyli przez ostatnie dziesięciolecia i liberalnej papki medialnej uzasadniającej ten system.

 

Niewątpliwie doszło do pewnego przebudzenia. Pytanie brzmi – do czego ono doprowadzi.

 

 

Marcin Jendrzejczak

 

  


DATA: 2019-03-15 11:06
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak naprawdę UE miała aspiracje być Stanami Zjednoczonymi Europy. Stąd też i tak szeroko otwarte wrota dla obcych cywilizacji i kultur. Niestety odrzuciła prawdę, USA powstało z różnorodności po niemal całkowitym wymordowaniu tubylców. Niedobitków zamknięto w rezerwatach. I to czeka Europę jeśli UE będzie jaka jest. Najlepiej gdyby znów Europa była Europą, nie unią.
3 miesiące temu / banita
 
Uzupełniam wypowiedź @Spostrzegawczy. Zachowanie Korwina wobec społeczeństwa polskiego kulturalnie tłumaczy p.Mentzen w nagraniu "Mentzen: prof. Gwiazdowski dostanie lanie od... orków!" - Niestety, przykro mi ale sami jesteśmy sobie winni.
4 miesiące temu / set
 
Część tu piszących nie zdaje jakby sobie sprawy, że Konfederacja składa się z kilku różnych ugrupowań i że każdy może sobie wybrać kogoś kogo poglądy podziela A nie tego kogo poglądów nie podziela.Z pewnością jest tu wielu ludzi wartościowych, a cały profil polityczny oparty jest na patriotyzmie tak rzadko spotykanym na polskiej scenie politycznej.
4 miesiące temu / Spostrzegawczy
 
@bez optymizmu. Masz rację ale dlaczego bez optymizmu. Apostołowie i uczniowie Chrystowi zmagali się z jeszce większymi dylematami i nie przekadzało im oduraczenie ludzi bałwochwalstem. Szli nauczali ludzi i umierali za tą naukę a nie którzy nie i przekazywali dalej. Wiara czyni cudza przyjacielu i nie warto popadać w zwątpienie tylko dlatego że większość ludzi jest oduraczona jakimś bałwochwalstwem naszych czasów. Trzeba robić to co się należy by osięgnęś Dobro. W Dobro trzeba uwierzyć naprawdę i realizować je aż do śmierci.
4 miesiące temu / Krzsiek
 
Pan Korwin Mikke jest coraz bardziej GROTESKOWY w swoich ostatnich wystąpieniach pogrąża KONFEDERACJĘ. Co jest grane Panie Braun i Panie Winnicki ?
4 miesiące temu / iskierka
 
Obawiam się, że to całe "prawicowe przebudzenie" w Europie to tylko głębszy oddech lewicy przed dalszym marszem na przód i to w szybszym tempie. Nie ważne czy będzie to wynik nasilonej propagandy, połączonej z zamykaniem ust konserwatystom czy jak kto woli prawicowcom czy też będzie to po prostu zadekretowanie radykalnych rozwiązań na poziomie instytucjonalnym z całkowitym pominięciem opinii publicznej zapewne oba czynniki będą występować równocześnie choć w różnych proporcjach, czasem z przewagą jednego, czasem drugiego. Tak czy inaczej przypuszczam, że nie będzie to trwała tendencja. Ludzie albo się zniechęcą, albo zostaną siłą uciszeni. To taka trochę rozpaczliwa aktywność i złudna nadzieja. Wszystko zostało już dokładnie zaplanowane i będzie realizowane z konsekwencją walca drogowego. A i z Pisma Św. wiemy, że wszystko zmierza do rozwiązania ostatecznego. Także ja tam się cieszę umiarkowanie.
4 miesiące temu / Iw
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.