DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Europę zaleje nowa fala imigrantów? Prezydent Turcji grozi otwarciem granic

Europę zaleje nowa fala imigrantów? Prezydent Turcji grozi otwarciem granic
Recep Tayyip Erdogan. FOT.:Shehbaz Sharif [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)]

Recep Tayyip Erdoğan grozi ponownym otwarciem granic Turcji. Taka decyzja w praktyce oznaczałaby przybycie do Europy Zachodniej nowej, potężnej fali imigrantów.

 

Słowa Erdoğana brzmią groźnie szczególnie dla Greków. To właśnie tam trafia najwięcej imigrantów opuszczających Turcję. Tymczasem już teraz Ateny podają, że w ostatnim czasie tureckie kontrole graniczne są mniej szczelne.

 

Prezydent Turcji nie ukrywa swojego niezadowolenia m.in. z powodu niezapłacenia – jego zdaniem – przez Brukselę pełnej kwoty ustalonej w marcu 2016 w ramach planu zahamowania fali imigrantów.

 

Liczba imigrantów z ogarniętej wojną Syrii „szacowana jest na 5,5 mln osób” – czytamy w „Gazecie Polskiej Codziennie”. 3,5 mln to Syryjczycy, zaś 2 mln to uciekinierzy z prowincji Idlib.

 

Kwestia imigrantów i relacji finansowych z UE to nie jedyny problem, jaki trapi Erdoğana. Prezydent ma także zastrzeżenia do relacji z USA. Stany Zjednoczone bowiem traktują Kurdów jako sojuszników w walce z ISIS, gdy tymczasem dla Ankary kurdyjskie bojówki są organizacjami terrorystycznymi.

 

W niedzielę odbył się pierwszy wspólny turecko-amerykański patrol w północno-wschodniej Turcji. Region kontrolowany przez kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony ma stać się „bezpieczną strefą”, która umożliwi imigrantom powrót do Syrii.

 

Recep Tayyip Erdoğan jest jednak niezadowolony z funkcjonowania umowy w sprawie strefy – prezydent zwrócił uwagę m.in. na odmienne podejście do Kurdów. Na relacje na linii Waszynton-Ankara cieniem rzuca się także zbliżenie się Turcji do Rosji i nawiązanie współpracy wojskowej obu państw. USA zarzucają także Erdoğanowi autorytarne sprawowanie władzy i prześladowanie opozycji. Prezydent Turcji mówi z kolei o wspieraniu przez Stany Zjednoczone sił przeciwnych obecnym władzom w Ankarze oraz o uległości względem Kurdów.

 

 

Źródło: „Gazeta Polska Codziennie”

MWł

 

 


DATA: 2019-09-10 09:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Ryś :D i wprowadzić rygorystyczne zezwolenia na pobyt i pracę dla turków. Oj, długo by se nie poprezydencił
4 miesiące temu / szpulas11
 
"Recep Tayyip Erdo?an grozi ponownym otwarciem granic Turcji. Taka decyzja w praktyce oznaczałaby przybycie do Europy Zachodniej nowej, potężnej fali imigrantów." Dlaczego, wystarczy przecież ZAMKNĄĆ granice.
4 miesiące temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.