DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Europa znów radzi nad cenzurą sieci

Europa znów radzi nad cenzurą sieci

Rada Europy zainicjowała ogólnoeuropejski projekt, polegający na cenzurze pewnych sfer internetu. Wszystko w imię walki z „mową nienawiści”. 


Rządzący światem od jakiegoś czasu próbują wprowadzić prawo, dzięki któremu będą w stanie kontrolować to, co dzieje się w internecie. Pod płaszczykiem troski o obywateli, chciano w Polsce ratyfikować tzw. ACTA. Ogromny sprzeciw wyrażający się w setkach bardzo licznych pikiet, demonstracji oraz marszach w obronie wolności słowa w internecie, spowodował, że nasz rząd pomysł dotyczący ACTA, póki co odłożył na bok.

 

Wygląda na to, że urzędnikom w Brukseli szczególnie zależy na możliwości kontroli sieci. Rada Europejska zrobiła kolejny krok, aby osiągnąć ten cel. Właśnie zainicjowała kampanię, mającą na celu śledzenie wpisów, które można zaliczyć do tzw. mowy nienawiści. Jej definicja zaakceptowana przez struktury europejskie brzmi: „Mowa nienawiści to wszelkie wypowiedzi, które m.in. szerzą, promują nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści opartej na nietolerancji, w tym nietolerancję wyrażoną przez agresywny nacjonalizm, etnocentryzm, dyskryminację oraz wrogość wobec mniejszości, imigrantów i osób o pochodzeniu imigranckim.”

 

Jak mówił Thorbjorn Jagland – sekretarz RE, "szczególnym miejscem, gdzie mamy styczność z nietolerancją są fora internetowe, w których pełno nienawiści (również wobec mniejszości seksualnych)". Możemy więc wnioskować, że jeden z ostatnich przyczółków wolności słowa, nie będzie w stanie utrzymać swej niepodległości.

 

Kampania Rady Europy ma na celu również „podnoszenie świadomości obywateli” w kwestii „mowy nienawiści” oraz jej zapobieganie. Powstaje pytanie czy cały program faktycznie wniesie cokolwiek dobrego. Z punktu widzenia katolika, możemy mieć duże wątpliwości. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie na PCh24.pl.

 

Należy pamiętać, że dzisiejsze rozumienie pojęcia „tolerancja” jest odmienne niż to klasyczne. Dziś tolerancja oznaczać ma – według ludzi najczęściej posługujących się tym słowem – brak możliwości wyrażania swoich poglądów, jeśli możemy nimi kogoś urazić – znów subiektywizm (vide: chęć usunięcia krzyża z przestrzeni publicznej).

 

W imię tak pojętej tolerancji i prawnego tropienia „mowy nienawiści” coraz częściej próbuje nas się straszyć gdy krytykujemy deprawujące marsze homoseksualistów. Z drugiej strony sądy w Europie coraz częściej uniewinniają osoby oskarżone o bluźnierstwa i obrazę uczuć religijnych. Mowa nienawiści – według europejskich polityków – dotyczy bowiem tylko wybranych osób, grup i poglądów.

 

 

Paweł Ozdoba


DATA: 2013-03-22 19:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To przerażające, że w dobie rozwoju nauki jakaś ciemnota, wciskana nam przez zboków z unii europejskiej ma byc podstawą stanowienia prawa i narzędziem uciemiężenia normalnych przez odszczepieńców, dziwolągi i zwykłych zboczeńców. Ale zastanówmy się, kto wybrał te indywidua, usiłujące nas reprezentować, a niemające przecież ułamka naszego intelektu. Danie władzy tym dewiantom nie świadczy niestety dobrze i o nas. Czas nie tylko wyjść na ulice ale i na wybory i pokazać zbokom, gdzie ich miejsce. To takie proste. Spieszmy się, zanim dewianci nas opanują!!! Demokracja daje wprawdzie takim szansę wylezienia z nor ale i okazję zdrowej większości do pozbycia się zarazy, trawiącej kontynent.
ponad 7 lat temu / rozsądny
 
Nie może być naszej zgody na taką inwigilację!
ponad 7 lat temu / qq
 
Już niedługo wybudują nam getta i zaczną gazować w imię raju żydów i homoseksualistów
ponad 7 lat temu / Jacek
 
Czyż tolerancja nie oznacza możliwości głoszenia RÓŻNYCH poglądów, także (zwłaszcza) tych niewygodnych...?! Jeśli tak, to skąd TAKIE "pomysły" o konieczności (?) wprowadzania ograniczeń dla jakichś WYBRANYCH (przez kogo?!) treści...?! Wymaga się TOLERANCJI dla ewidentnych zboczeń, więc skąd pomysł o cenzurowaniu poglądów przeciwnych, nawet skrajnych?! Chyba KOGOŚ nieźle pogięło...
ponad 7 lat temu / eMGieKA
 
Może nadszedł czas na nowe protesty i manifestacje?
ponad 7 lat temu / muszyna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.