DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

„Europa znajduje się pod wpływem teorii spiskowych”. Lewica boi się o wynik eurowyborów

„Europa znajduje się pod wpływem teorii spiskowych”. Lewica boi się o wynik eurowyborów
fot. pixabay

Felietonistka lewicowej brytyjskiej gazety „The Guardian”, Natalie Nougayrède zastanawia się, czy „teorie spiskowe zdominują wybory do Parlamentu Europejskiego w maju?” Twierdzi, że szerzą się one w zawrotnym tempie, a liberalni demokraci mają trudności z ich zwalczaniem.

 

Autorka tekstu odwołuje się do negatywnych opinii - zamieszczanych m.in. we francuskich mediach społecznościowych - na temat zawartego kilka dni temu traktatu w Akwizgranie przez Emmanuela Macrona i Angelę Merkel. Pisze, że „prawicowi politycy” doszukują się w porozumieniu ukrytego złowrogiego planu sprzedaży Niemcom Alzacji i Lotaryngii. Z kolei we Włoszech „skrajnie prawicowa koalicja” twierdzi, że ​​Francja spowodowała ruchy migracyjne do Europy, ponieważ "nigdy nie zaprzestała kolonizacji" krajów w Afryce.

 

Tego typu oskarżenia są kolejnym dyplomatycznym sporem między Paryżem, a Rzymem. A wszystko przez to, że „populistyczne siły w całej Europie nazwały pakt o migracji ONZ  wehikułem, mającym na celu „import” dziesiątek milionów migrantów do Europy”. Autorka dodaje, że najwyraźniej „populiści” chcą uczynić z tej kwestii główny temat kampanii europejskiej.

 

Nougayrède ocenia, że tak często tworzy się „teorie spiskowe”, że stały się one codziennością. Na przykład, węgierski premier, Viktor Orbán uczynił z niej główne oręże w walce z filantropem i miliarderem Georgem Sorosem. W Polsce zaś „nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość oraz jej lider Jarosław Kaczyński od lat rozpowszechniają różne wersje katastrofy lotniczej w Smoleńsku z 2010 roku, w której zginął prezydent, jego brat - Lech Kaczyński, wysuwając oskarżenia wobec Donalda Tuska, przewodniczącego Rady Europejskiej i krytyka Kaczyńskiego, że w jakimś stopniu ponosi odpowiedzialność za tę tragedię”.

 

Felietonistka zauważa, że także „Brexit sam w sobie jest częściowo wynikiem konspiracyjnej propagandy". Autorka zastanawia się, czy ci, którzy głoszą te teorie, naprawdę w nie wierzą. Z pewnością – jej zdaniem – wiedza, że mogą dzięki nim zyskać. Przywołuje Hannę Arendt, która kiedyś napisała, że ​​kłamstwa i teorie spiskowe pchają ludzi do "szukania schronienia w cynizmie". Nieważne czy ludzie uwierzą w teorię, czy nie, nawet gdyby ich kłamstwa zostały ujawnione. Ludzie "podziwiają przywódców za ich doskonały taktyczny spryt".

 

Autorka opinii w „The Guardianie” przypomina potyczki Donalda Trumpa z Hillary Clinton, prezydenta Turcji, Recepa Tayyip Erdoğana z duchownym Fetullahem Gülenem i Władimira Putina z „faszystowską Ukrainą".

 

Jest szczególnie zaniepokojona szybko rozchodzącymi się „teoriami spiskowymi” w Europie, zważywszy na to, że mogą one niekorzystnie przełożyć się na wynik głosowania do Parlamentu Europejskiego, a to może zaważyć na przyszłości UE.

 

Wg niej, większość teorii spiskowych, które szerzą się obecnie w Europie, jest celowo manipulowanych, służy konkretnym programom politycznym i są tak „skalibrowane, by siać paranoję i wrogość nie tylko w obrębie populacji danego kraju, lecz między państwami narodowymi. Z tego powodu rozdzierają tkankę UE”.

 

Przypomina, że spędziła trochę lat w Alzacji, gdzie przebywała na wymianie w ramach programu Francusko-Niemieckiego Biura Młodzieży, założonego jeszcze przez gen. De Gaulle'a i Adenauera w 1963 r. Umowa z Élysée, czyli  deklaracja przyjaźni, którą Macron i Merkel obecnie próbują odnowić, to coś więcej niż zwykła współpraca między narodami. W jej opinii, w sojuszu francusko-niemieckim jest coś „quasi-świętego”. Podkreśliła, że rząd francuski jest „zaskoczony paranoiczną plotką” o „sprzedaży Alzacji i Lotaryngii".

 

Wydawało się, że „odwieczną obsesja terytorialna” została „dawno temu zakopana, tymczasem nagle ponownie się pojawia” i kwestionuje „niektóre kamienie węgielne projektu UE".

 

„Przed laty takie rzeczy byłyby ograniczone do wąskich kręgów – pisze autorka - teraz wylewają się z mediów społecznościowych i chętnie są przywłaszczane przez skrajnie prawicową francuską przywódczynię, Marine Le Pen i innych. Co będzie następne?” – zastanawia się.

Przywołuje kwestię umowy między Grecją a Macedonią (krajem kandydującym do członkostwa w UE), obawiając się, co może przynieść szerzenie teorii spiskowych dot. umowy tych dwóch państw.

Felietonistka przypomina, że „Europa jest mozaiką narodów, których przeszłość jest pełna konfliktów zrodzonych z manipulacji i paranoi, więc musimy znaleźć lepsze sposoby na zneutralizowanie niebezpieczeństwa, jakie stanowią teorie spiskowe.” Jej zdaniem, nie wystarczy jedynie sprawdzać fakty i wywierać presję na internetowych gigantów, jak to czynią instytucje w Brukseli.

 

Dochodzi do sedna swojego wywodu, przywołując opracowanie Karla Poppera – „The Open Society and its Enemies” (Otwarte społeczeństwo i jego wrogowie). Twórca skrajnie liberalnej wizji społeczeństwa, kwestionujący istnienie Boga pisał, że teorie spiskowe opierają się na przekonaniu, iż wszechświatem rządzi projekt i opiera się on na trzech zasadach: nic nie dzieje się przez przypadek; nic nie jest takie, jak się wydaje i wszystko jest połączone.

 

Felietonistka obawia się, że w przypadku Europy, „dziwaczne” teorie spiskowe o tajnych intrygach mogą bardziej rozpowszechnić się niż w innych częściach świata z powodu naszej historii. Nawołuje więc do szybkich działań, by uporać się z problemem. Do wyborów zostały wszak cztery miesiące.

 

 

Źródło: theguardian.com

AS

 


DATA: 2019-02-01 14:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Manifest z Ventotene i Biała Księga Unii Europejskiej (do której min. przyznała się sama Merkel) a więc jej neomarksistowskie czyli antyludzkie korzenie, to nie "teoria" ale realny spisek. Zresztą symbolicznie wzmiankowany w Biblii w postaci wielogłowej bestii a wprost w tzw. "fałszywych" protokołach. Coraz bardziej realnym staje się "teroia" o tym że UE jest etapem na drodze realizacji planu trzech wojen światowych satanisty Alberta Pikea.
3 miesiące temu / Spisek nie teoria
 
Wszystko wydaje się lepsze niż lewica, tzn. poglądy lewicowe, szczególnie w kulturze, moralności, życiu społecznym... Świat, Europa, byłby o wiele piękniejszy, gdyby choć na kilka lat, partie lewicowe "zniknęły" z życia publicznego. Powiałoby na pewno świeżością, lekkością i ... normalnością. Ale chyba jeszcze, nawet najbardziej skrajni nacjonaliści, spiskowcy-prawicowcy czy nawet muzułmanie-terroryści nie są w stanie skutecznie "przewietrzyć" Europy i świata... Ech... szkoda
3 miesiące temu / aNETA
 
To Synagoga od niemal 2000 lat jest pod wpływem teorii spiskowej (Mat. 28:11-15), że to spisek uczniów Jezusa z Nazaretu wykradł ciało z grobu podczas snu wartowników i rozpowiedział o Jego zmartwychwstaniu.
3 miesiące temu / Konrad Józef Turzyński
 
Na żądanie Niemiec PiS zaknebluje nam uszy, oczy i usta. Już nie będzie żadnego prawa do samoobrony. "Brawo" pro-niemiecki, pro-żydowski, pro-muzułmańskie PiS.
3 miesiące temu / Polexit
 
Stwierdzenia pani węgierki od Sorosa są tak samo prawdziwe jak oskarżanie Grzegorza Brauna o pracę dla GRU. Czy Macierewicz i Naimski zadbali już o "prawidłową" diagnozę w sprawie agentury liderów Koalicji narodowo-wolnosciowej? Mają już z góry ustaloną tezę i spreparowane dowody?
3 miesiące temu / abs
 
Europoseł Żółtek zdradza sposób wprowadzania prawa w PE. Komisja zleca komuś podniesienie i omówienie na forum PE zadanej bezsensownej kwestii jako palącego problemu społecznego, wydelegowana osoba porusza dajmy na to problem szkodliwości słomki i patyczka do uszu, a następnie PE przyjmuje określone "prawo" na ten temat. Podczas głosowań nikt nie liczy głosów gdyż z góry jest ustalony wynik. Pani felietonistka została wynajęta przez lewicę do przygotowania gruntu pod zamordyzm. Oczywiście lewicowy PiS posłusznie zaadaptuje zamordyzm w przepisach prawnych Polski. Za to przecież Polacy im płacą. Na marginesie, jeśli PiS jest "nacjonalistyczny" i ta pani ma rację to tylko nacjonalizmem żydowskim i niemieckim. Polskiego nacjonalizmu u nich nie widać. Propaganda kłamstwa tej pożal się felietonistki jest tak czytelna jak szyld żabki.
3 miesiące temu / bocian
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65879"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.