DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Europa otwarta na zabijanie chorych

Europa otwarta na zabijanie chorych
fot.fot.SCHOENTGEN/MAXPPP/FORUM

Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu wydał wyrok przybliżający Niemcy do zaakceptowania zabijania ludzi starszych i chorych w majestacie prawa. Zgodnie z sentencją wyroku państwo niemieckie naruszyło prawa męża ofiary eutanazji nie rozpatrując jego prośby o pomoc w samobójstwie żony.

Mężczyzna zakwestionował obowiązujący w Niemczech prawny zakaz aktywnej pomocy w samobójstwie. Jego sparaliżowana żona „musiała” wyjechać do Szwajcarii, aby tam umrzeć po zażyciu trucizny w eutanazyjnej klinice organizacji Dignitas.

Kobieta po wypadku, była sztucznie wentylowana i wymagała stałej opieki pielęgniarskiej. Rzekomo chciała zakończyć swoje życie. W listopadzie 2004 r. wystąpiła do Federalnego Instytutu Leków i Wyrobów Medycznych (BfArM) o zgodę na zakup śmiertelnej dawki środków nasennych. Prośba została odrzucona i małżonkowie nie mieli możliwości odwołania się do sądu od decyzji BfArM.  

Sędziowie Trybunału wprawdzie nie wypowiedzieli się o samym zakazie samobójstwa wspomaganego, ale stwierdzili, że niemieckie sądy  powinny były zbadać skargę mężczyzny, który domagał się zgody na legalne uśmiercenie chorej żony. W opinii Trybunału, sądy odrzucając skargę jako bezzasadną z przyczyn prawnych „naruszyły 8. artykuł Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego)”.  

Trybunał nakazał Niemcom wypłatę skarżącemu odszkodowania w wysokości 2,5 rys. euro oraz pokrycie kosztów sądowych, które wyniosły ponad 26 tys. euro.

Cztery z 42 państw członkowskich Rady Europy przyzwalają lekarzom na przepisanie pacjentowi takiej dawki leków, która umożliwia dokonanie samobójstwa – samodzielnie lub z pomocą innych.

 

 

Źródło: hli.org.pl

luk

 

 


DATA: 2012-07-24 16:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Można się nie zgadzać na eutanazję, ale proponuję mieć świadomość, że z czym się to wiąże. Wizyta w hospicjum może wiele w tym względzie uświadomić. Wysunęła Pani jako argument skrajność, ale na drugim końcu są historie osób, dla których każda minuta wiąże się z ogromnym bólem i cierpieniem. Gdzieś kiedyś zdarzyło mi się przeczytać następującą historię z czasów wyzwalania Polski przez Armię Czerwoną. Niemka została kilkakrotnie zgwałcona a na koniec wlali jej kwas do dróg rodnych. Jej ojciec najpierw podciął żyły jej, a później sobie... Nie potrafię potępić zachowania tego człowieka, może Pani potrafi, nie wiem, ale nie to jest ważne. Podkreślę tylko jeszcze raz, że bardzo łatwo szafuje się ocenami, jeśli problem widzi się wyłącznie z daleka. Z bliska czasem perspektywa potrafi zmienić się drastycznie. Pozdrawiam
ponad 7 lat temu / LL
 
Proszę się tak nie ekscytować. To co Pani opisuje to skrajność i bynajmniej nie w tym celu walczy się o prawo do eutanazji. Chociaż zgodzę się, że faktycznie otwiera to drogę do sytuacji, którą Pani sugeruje. Na obronę jednak dodam, że z dużo szczytniejszych idei i pobudek dochodziło do przeróżnych okrucieństw i Kościół ma tu wiele na sumieniu. Co do różnicowania ludzi na lepszych i gorszych to moim zdaniem prym wiodą właśnie religie tworząc podziały między ludźmi. Właśnie podział, bo patrząc na historię to nigdy wspólna wiara nie była na tyle ważnym powodem, by przebić sprzeczne interesy między różnymi państwami, za to zawsze i wszędzie sprawdza się doskonale kiedy trzeba odciągnąć uwagę ludzi od kryzysu i znaleźć kozła ofiarnego (masakra Ormian przez Turków), czy wynieść się ku władzy (Hitler). Jest takie powiedzenie: jak chcesz zjednoczyć ludzi, znajdź im wspólnego wroga. Wracając do tematu, to przypuszczam, że nie było Pani dane mieć bliższego kontaktu z osobą, k
ponad 7 lat temu / LL
 
To jest NADCZŁOWIEK. To podczłowiek. Nadludzie piękni są i czyści Intelekt błyska im spod powiek Nie znają mowy nienawiści. Są tak wrażliwi, tak serdeczni, Wychwycą wszelkich krzywd niuanse - Co unicestwić, co uwiecznić, Komu dać pomoc, komu szansę. Oni już wiedzą, oni czują, Są silni swym moralnym kośćcem. A wszystko, można by tak ująć, Czynią najlepiej i najprościej. Podludzie ? jakże się to pleni! Nieestetyczni, niscy, szarzy. Chcą się urodzić nieproszeni Lub żyją na poziomie jarzyn! Lub ciągną żywot ponad miarę. Tlen się zużywa, ziemia brzydnie, Bo nie jest piękne to co stare (Chyba że w ziemi grzecznie stygnie) Więc, podczłowieku, po co błądzić, Rzucać się, zrzędzić i narzekać! Tylko NADCZŁOWIEK zdolny sądzić, Co słuszne w kwestii podczłowieka Niech pod-istota się nie miota! Moralnych kwestii tutaj brak. Więcej wart żywot kaszalota. Jawohl, mein Führer . Właśnie tak. Chyba adekwatny wierszyk. http://www.fronda.pl/blogowisko/wpis/nazwa/znajoma_spiewka
ponad 7 lat temu / Barbara Magdalena
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.