DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Europa opiera się na chrześcijaństwie, a nie libertynizmie – przypominają intelektualiści


Strona główna   >  

Europa opiera się na chrześcijaństwie, a nie libertynizmie – przypominają intelektualiści
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (katedra w Kolonii)

Sygnatariusze ogłoszonej w październiku „Deklaracji Paryskiej” przestrzegają przed fałszywą Europą, opartą na multikulturalizmie i pogardzie dla chrześcijańskiego dziedzictwa. Tę pseudo-Europę uznają za zagrożenie większe od polityki Moskwy czy imigracji islamskiej. 10 wybitnych intelektualistów z 8 europejskich krajów podkreśla konieczność powrotu do wspólnoty narodów, z chrześcijaństwem, jako jej spoiwem.

 

Autorzy opublikowanej w Internecie 7 października „Deklaracji Paryskiej” podkreślają, że to właśnie chrześcijaństwo stanowi źródło wartości takich jak miłosierdzie, wybaczanie, uczciwość, współczucie et cetera. Dodają ponadto, że religia ta uwzniośliła także ideał małżeństwa, jako związku mężczyzny i kobiety.

 

„To chrześcijaństwo – kładąc nacisk na miłość i wzajemną wierność – w niespotykany sposób zrewolucjonizowało relacje pomiędzy mężczyznami a kobietami” – podkreślają. „Związek małżeński pozwala rozkwitać we wzajemnej wspólnocie zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Gdy dokonujemy poświęceń w życiu, robimy to najczęściej przez wzgląd na naszych współmałżonków i nasze dzieci. Ten duch oddania jest także wkładem chrześcijaństwa w kulturę Europy, jaką kochamy” – dodają.

 

Naukowcy podkreślają także dziedzictwo klasyczne, greckie i rzymskie. Właściwie rozumiane zachęcało do dążenia do doskonałości w sztuce i nauce. „Prawdziwa Europa zachowała pamięć zarówno o wspaniałości rzymskiej cnoty umiarkowania, jak i o greckiej dumie obywatelstwa oraz duchu filozoficznych dociekań. One również stanowią nasze dziedzictwo” – przekonują.

 

Sygnatariusze dokumentu odrzucają wybujały indywidualizm i libertynizm, a także nadmiar regulacji charakterystyczny dla współczesnej Europy. Wskazują na totalitaryzm rodzący się z technokratycznych roszczeń do kontroli.

 

Zdaniem intelektualistów alternatywa dla psedo-Europy polega na powrocie do tradycyjnej rodziny, jedności narodowej i solidarności, a także dobrze rozumianej hierarchii społecznej. Wzywają także do powiązania gospodarki z moralnością i uniezależnienia systemu edukacji od korporacji i biurokracji państwowej. Odnoszą się także do „populizmu”, jako reakcji na dominację lewicowo-liberalnych elit. Uznają go za ruch z jednej strony uzasadniony, a z drugiej proponujący uproszczone rozwiązania.

 

„Zapraszamy zatem wszystkich Europejczyków, by dołączyli do nas i odrzucili utopijną fantazję multikulturowego świata bez granic” – piszą. „Kochamy nasze ojczyzny i pragniemy przekazać naszym dzieciom każdą szlachetną rzecz, którą sami kiedyś – jako spuściznę – otrzymaliśmy. Jesteśmy Europejczykami i dzielimy wspólne dziedzictwo. To dziedzictwo domaga się, byśmy żyli razem w pokoju jako Europa narodów. Odnówmy naszą narodową suwerenność i odzyskajmy godność, która płynie ze wspólnej odpowiedzialności za przyszłość Europy” – dodają.

 

Pod manifestem podpisali się między innymi Roger Scruton (Wielka Brytania) Rémi Brague (Francja) czy Ryszard Legutko. Wśród Polaków poparcie dla Deklaracji wyrazili ponadto Bronisław Wildstein, Zdzisław Krasnodębski, Stanisław Knaflewski, Marcin Chludziński, Zbigniew Stawrowski, Marcin Roszkowski, Wojciech Roszkowski oraz Marek Wróbel.

 

 

Źródła: thetrueeurope.eu / lifesitenews.com

mjend

 

 


DATA: 2017-10-19 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I tak będzie szariat. Kto wie może Chiny niebawem będą bardziej chrześcijańskie. Czekamy na edykt...
ponad 2 lata temu / Pk
 
drodzy Panowie, Europa niestety niejedno ma imię ... dopóty trwamy w UE (a ona właśnie jest rozsadnikiem pseudo wartości) i co ważniejsze chcemy tam być to takie deklaracje są najwyraźniej nielogiczne i groteskowe... to co jest od początku wadliwe nie może zostać uzdrowione-naprawione z biegiem czasu... to samo tyczy się rewolucji - protestantyzmu, jakobinizmu oraz bolszewizmu i ich dziedzictwa...
ponad 2 lata temu / marcin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.