DZIŚ JEST:   20   KWIETNIA   2019 r.

Wielka Sobota

Św. Agnieszki z Montepulciano
 
 
 
 

Europa musi wrócić do korzeni! Czeka nas wielka kulturowa debata?

Europa musi wrócić do korzeni! Czeka nas wielka kulturowa debata?
Jaime Mayor Oreja. By FDV (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

W ciągu najbliższej dekady musimy zmierzyć się z debatą na poziomie kulturowym, która jest ważniejsza od debaty politycznej. Ona musi dotyczyć korzeni naszych instytucji, przekonań, wartości. Dlatego ważne jest, by ze wszystkich zakątków Europy zebrać razem ludzi, którzy chcą na ten temat rozmawiać – podkreślił goszczący w Sejmie Jaime Mayor Oreja, prezydent Federacji ONE OF US.

 

Jak zaznaczył, debata na poziomie europejskim, dotykająca fundamentów na których wyrosła nasza kultura, w tym także sposobu podejścia do ochrony życia na każdym etapie jego rozwoju, musi zacząć się od początku. Jego zdaniem, jest to temat, którym Europa musi na poważnie się zająć już w ciągu najbliższej dekady.

 

Oreja gościł w Sejmie na konferencji „Rodzina siłą Polski”, zorganizowaną z okazji dziesiątej rocznicy wprowadzenia do kaplicy sejmowej relikwii św. Gianny Beretty Molli oraz ustanowienia przez Sejm w 2002 roku Dnia Świętości Życia.

 

Jak zaznaczył senator Antoni Szymański (PiS), współorganizator konferencji, dzień ten jest okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych.


- Tę konferencję należy rozumieć, jako wielką promocję życia, od jego poczęcia do naturalnej śmierci. Wiemy jednak, że aby ludzkie życie było szanowane, żeby rozwijało się w jak najlepszych warunkach, muszą być spełnione pewne istotne warunki. To poszanowanie dla wspólnot podstawowych: małżeństwa i rodziny – podkreślił.


To, jak zauważył senator, także gwarancje rozmaitych praw „dla życia” – począwszy od spraw socjalnych, po kwestie dotykające edukacji. Chodzi bowiem o to, by stworzyć dobre warunki dla życia na każdym jego etapie i w każdej kondycji, również dla osób starszych i chorych.


Wśród zaproszonych na konferencję gości znalazł się Levan Vasadze, przewodniczący Georgian Demographic Society XXI, który wskazywał, że Gruzja próbuje przyswajać te dobre elementy europejskiej kultury, a Polska może być przykładem, jeśli chodzi o poszanowanie chrześcijańskich wartości.

 

Jak przyznał, jako przedstawiciel Gruzji, czuje pewną „zazdrość", jeśli chodzi o poziom prawodawstwa w Polsce, które ograniczyło liczbę aborcji do ok. tysiąca rocznie. - To ciągle wielka tragedia – mówił. Niemniej – jak zauważył – w Gruzji, której populacja jest mniej więcej dziesięciokrotnie mniejsza niż Polski, i gdzie obowiązuje bardziej liberalne prawo, co roku w wyniku aborcji ginie aż 40 tys. dzieci. I te dramatyczne statystyki gruzińsscy obrońcy życia chcą zmienić.

 

- Budynek Sejmu reprezentuje tego niezłamanego ducha Narodu Polskiego, który stawał w opozycji do komunizmu i faszyzmu. Wierzę, że dziś walczymy razem przeciwko nowej formie totalitaryzmu – podkreślił. 

MA


DATA: 2016-03-30 13:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "42249"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.