27 września 2018

Europa, Rosja i Chiny łączą siły, aby uniknąć sankcji Iranu. Będzie nowy system transakcyjny

Szefowa Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej ogłosiła, że blok tworzy nowy mechanizm płatności, aby umożliwić państwom zawieranie transakcji z Iranem, unikając tym samym sankcji ze strony USA.

 

„The Special Purpose Vehicle (SPV) ma pomóc i uspokoić podmioty gospodarcze prowadzące legalną działalność gospodarczą z Iranem” – podano we wspólnym oświadczeniu wydanym przez pozostałych – z wyjątkiem USA – członków irańskiego porozumienia nuklearnego: Francję, Wielką Brytanię, Niemcy, Rosję i Chiny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Oznaczać to będzie, że państwa członkowskie UE utworzą podmiot prawny, który ułatwi legalne transakcje finansowe z Iranem, a to pozwoli firmom europejskim na kontynuowanie handlu z Iranem, zgodnie z prawem Unii Europejskiej i może być otwarte na innych partnerów na świecie – ogłosiła w poniedziałek w ONZ Federica Mogherini, wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych. – Szczegóły techniczne zostaną opracowane przez ekspertów podczas przyszłych spotkań – dodała.

 

Amerykańskie sankcje zostały już nałożone na wiele irańskich branż, takich jak lotnictwo, czy przemysł metalurgiczny. Ograniczono także zdolność Teheranu do handlu złotem i zdobywania dolarów na rynku międzybankowym, w wyniku wycofania się prezydenta Trumpa z porozumienia nuklearnego w maju tego roku.

 

4 listopada ma pojawić się druga tura sankcji, uderzających w sektor naftowy, który stanowi 70 proc. eksportu Iranu. Teheran jest siódmym największym producentem ropy na świecie.

 

Irańskie porozumienie nuklearne, czyli Wspólny Kompleksowy Plan Działania, zostało zainicjowane przez administrację Obamy i podpisane w 2015 r. przez pięć ww.  światowych potęg oraz USA i Iran. Znosiło ono sankcje gospodarcze wobec Teheranu w zamian za rezygnację z rozwijania programu nuklearnego.

 

Administracja Trumpa wycofała się z porozumienia w maju br., uznając je za „najgorszą transakcję w historii”. Porozumienie nie regulowało np. kwestii rozwoju programu rakiet balistycznych.

 

Wkrótce po podpisaniu umowy, Bruksela jako pierwsza odnowiła współpracę z Iranem. Francuskie, brytyjskie i niemieckie firmy sporo zainwestowały w szyickim kraju. Przywrócenie sankcji przez Waszyngton grozi wyrzuceniem z systemu finansowego USA tych, którzy dokonują transakcji z Teheranem. Dlatego znaczna część korporacji wycofała się z projektów irańskich, by nie tracić dostępu do rynku amerykańskiego.

 

Decyzja o wycofaniu się z umowy przez Waszyngton, rozzłościła amerykańskich sojuszników i sygnatariuszy porozumienia, którzy od tego czasu szukają sposobów, by umożliwić swoim firmom kontynuowanie współpracy z Iranem.

 

System SVP ma umożliwić transakcje, bez zaangażowania banków centralnych i komercyjnych, które obawiają się amerykańskich sankcji.

 

Analitycy wskazują, że SVP zadziała, o ile Europa, Chiny i Rosja będą  faktycznie zdeterminowane w realizacji swojej nieustępliwej polityki. Nie bez znaczenia w tym kontekście są kroki jakie mogą przedsięwziąć sami Amerykanie.

 

Źródło: kallanishenergy.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 126 084 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram