DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Eurokratom puściły nerwy. Komisja Europejska odrzuciła projekt włoskiego budżetu

Eurokratom puściły nerwy. Komisja Europejska odrzuciła projekt włoskiego budżetu
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Komisja Europejska zdecydowała się na bezprecedensowy krok, odrzucając włoski projekt budżetu na 2019 rok. Komisarze podjęli decyzję we wtorek, po tym, jak rząd w Rzymie odniósł się do zarzutów o naruszenie przepisów unijnych.

 

Po raz pierwszy Komisja ma obowiązek zażądać od kraju strefy euro dokonania korekty projektu planu budżetowego i nie widzimy innego wyjścia niż zwrócenie się do włoskich władz o to – tłumaczył wiceszef KE ds. euro Valdis Dombrovskis.

 

Już wcześniej Bruksela zakwestionowała wstępny projekt budżetu, żądając wyjaśnień od włoskich polityków. - Otrzymane wczoraj wyjaśnienia nie były przekonujące – wyjaśnił we wtorek Dombrovskis.

 

Komisarz w ub. tygodniu wyraził „poważne obawy” co do projektu budżetowego, wskazując na bezprecedensowe naruszenie paktu fiskalnego. Włoski minister finansów Giovanni Tria przyznał mu rację, ale twierdził, że taki kształt budżetu jest „koniecznością”.

 

– Decyzja komisarza ds. euro nie powinna nikogo dziwić – podkreślił komisarz ds. Gospodarki Pierre Moscovici. – Było jasne, że stanęliśmy przed niespotykaną dotąd sytuacją – dodał. – Włoski rząd otwarcie i świadomie sprzeciwia się podjętym zobowiązaniom – wtórował Dombrovskis. – Jeśli zaufanie ulegnie erozji, wszystkie państwa członkowskie ucierpią. Ucierpi cała Unia – ostrzegł.

 

– Nie mamy do czynienia z przypadkiem granicznym; mamy do czynienia z anomalią, celowo założoną – uważa Moscovici.

 

Rząd w Rzymie ma teraz trzy tygodnie na skorygowanie planu budżetowego i złożenie nowej propozycji.

 

W maju br. Komisja rozważała możliwość wszczęcia wobec Włoch procedury nadmiernego deficytu z powodu wysokiego zadłużenia. Decyzja nigdy nie została podjęta, ponieważ rząd włoski zasadniczo przestrzegał paktu stabilności i wzrostu. Komisarze ostrzegli, że w obecnej sytuacji celowego ignorowania przepisów unijnych, wniosek w tym zakresie „może wymagać ponownej oceny”.

 

Procedura przewiduje obłożenie Italii grzywną w wysokości 0,2 proc. włoskiego budżetu. Eurokraci mają jednak nadzieję, że Włosi obniżą wydatki do 0,6 proc. PKB.

 

Obecnie włoscy politycy zaproponowali wzrost wydatków o wartości około 1 proc. PKB. Planowany deficyt na przyszły rok miałby wynieść 2,4 proc. PKB w porównaniu z 0,8 proc. PKB planu budżetowego przewidywanego przez poprzedni rząd.

 

„Ożywienie inwestycji publicznych i modernizacja infrastruktury spowoduje wzrost zysków z inwestycji prywatnych” – argumentował włoski rząd.

 

Komisja wyjaśniła, że planowany wzrost wydatków na infrastrukturę ​​nie jest wystarczającym uzasadnieniem dla znacznego odchylenia od dostosowania fiskalnego, w szczególności, że włoski dług publiczny wynosi już około 130 proc. PKB.

 

Bruksela nie zamierza interweniować w „wewnętrzne i zgodne z prawem wybory” rządu włoskiego, powiedział komisarz Moscovici, ale „jest zaniepokojona wpływem obecnej polityki budżetowej na obywateli”.

 

Włochy muszą zmniejszyć zadłużenie, ponieważ dług „jest wrogiem gospodarki, jest wrogiem Europejczyków” – podkreślił Moskovic. Dombrovskis dodał, że „deficyt budżetowy i dług nie przynoszą trwałego wzrostu, a nadmierne zadłużanie się sprawia, że ​​gospodarka jest bardziej podatna na zagrożenia płynące z przyszłych kryzysów”.

 

Komisarz przypomniał również, że Włochy wykorzystały mechanizm elastyczności w ramach paktu fiskalnego, aby zainwestować ponad 30 miliardów euro i otrzymały miliony euro w ramach planu Junckera, a także unijnej polityki spójności.

 

Premier Giuseppe Conte ostrzegł w zeszłym tygodniu w Brukseli, że nie ma „miejsca na zmiany” we włoskim planie budżetowym, pomimo rosnących obaw.

 

W ciągu kilku najbliższych tygodni grupa państw, w których przyjęto euro jako wspólną walutę omówi projekty budżetów. „Wzywam wszystkie strony do zaangażowania się w konstruktywny dialog” – zaapelował w środowym wpisie na Twitterze prezes Eurogrupy Mario Centeno po decyzji Komisji. Centeno ostrzegł: „Włochy muszą podjąć dodatkowy wysiłek, aby zastosować się do naszych wspólnych zasad”.

 

Trzecia pod względem wielkości gospodarka strefy euro bardzo ucierpiała z powodu kryzysu z 2007 r. Dopiero w zeszłym roku odnotowała nieznaczny wzrost, a jej system bankowy pozostaje wciąż bardzo kruchy, mimo wpompowania pieniędzy podatników w jego ratowanie.

 

Rząd wyłoniony w wyniku majowych wyborów – koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd – wygrała obiecując nie tylko twardą politykę wobec migracji, ale także podniesienie emerytur i wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego.

 

Rząd odziedziczył plan budżetowy poprzedników, który przewidywał zmniejszenia deficytu budżetowego w 2019 r. do 0,8 proc. produktu krajowego brutto. Nowa administracja zwiększyła wydatki do 2,4 proc. PKB w 2019 r. Jednocześnie Rzym zamierzał zwiększać wydatki także w wciągu dwóch  następnych lat po 2019 r.

 

Włoski system bankowy jest poważnie obciążony złymi długami, a to oznacza, że ​​jego zdolność do udzielania pożyczek została ograniczona. Niskie stopy procentowe i program kreacji pieniądza, znany jako luzowanie ilościowe, miały znacznie mniejszy wpływ na Włochy niż gdziekolwiek indziej w strefie euro.

 

Niektórzy ekonomiści przekonują, że jeżeli polityka pieniężna nie funkcjonuje, wówczas polityka fiskalna - podatki i wydatki – musi odgrywać większą rolę w generowaniu popytu. Silniejszy wzrost powinien ostatecznie prowadzić do wyższych wpływów z podatków i niższego deficytu.

 

Komisja Europejska wyraźnie naciskana przez Niemcy wymaga większych oszczędności. Berlin nie chce powtórki sytuacji z Grecji. Włoskie banki dotychczas były dużymi nabywcami obligacji sprzedawanych przez rząd, a ich sytuacja finansowa stanie się bardziej niepewna, jeśli obligacje stracą na wartości.

 

Wówczas kraj o słabym wzroście, rosnącym deficycie, stratach na obligacjach i z upadającymi bankami będzie wymagał wielkich nakładów. Problemy włoskie przeniosą się na resztę strefy euro, zwłaszcza dotkną Francję, której banki są znacznymi posiadaczami włoskiego długu.

 

Komentarz Matteo Salviniego, wicepremiera Włoch, że nowe miejsca pracy i wyższe emerytury mają dla niego większe znaczenie niż poglądy „biurokratów z UE”, niepokoją Brukselę, zwłaszcza, że gospodarka strefy euro znowu zwalnia, a rynki finansowe stały się nerwowe.

 

Źródło: euractiv.com, guardian.co.uk

AS


DATA: 2018-10-24 14:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Komisarz Pierre Moscovici to syn Serge'a. Autora ?Psychologii aktywnych mniejszości?, czyli mniej więcej poradnika jak mniejszość powinna sterroryzować większość zgodnie z tolerancją represywną Herberta Marcuse. Taka ciekawostka.
9 miesięcy temu / Amadeusz
 
UE pomogła Grecji i zrobili z niej kraj socjalistyczny.
9 miesięcy temu / Pna
 
Włochy popełniły błąd rezygnując z własnej waluty i przyjmując euro. Nic tylko wracać do waluty narodowej.
9 miesięcy temu / Neptun
 
Unia Europejska to kolos na glinianych nogach i niebawem runie z hukiem. Czekam na to, a szampan już się chłodzi w lodówce :)
9 miesięcy temu / szkielet
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.