DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Eurokrata Juncker jest „prawie pewien”: Polska nie opuści UE

Eurokrata Juncker jest „prawie pewien”: Polska nie opuści UE
Fot. Wiktor Dabkowski /Forum

Polska raczej nie opuści Unii Europejskiej, nawet jeśli rządząca eurosceptyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygra wybory w tym roku – oznajmił przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

 

W odpowiedzi na pytanie dziennikarza „Rzeczpospolitej”, czy po wyborach parlamentarnych w Polsce odbędzie się jesienią „Polexit”, Juncker powiedział: „nie”. - Polska jest z nami (Unią Europejską), ponieważ mamy wspólne wartości – odparł z przekonaniem.

 

Wypowiedzi Junckera, to reakcja na argumenty opozycji, straszącej, że Prawo i Sprawiedliwość może ostatecznie wyprowadzić kraj z UE. Od 2016 r. PiS jest w konflikcie z Komisją Europejską w kwestii postępowania wobec sądów. Komisja rozpoczęła także procedurę sprawdzania, czy Warszawa przestrzega rządy prawa. W ostatnim czasie spory z Brukselą dotyczyły kwestii ochrony środowiska i migracji.

 

Przewodniczący Komisji Europejskiej skomentował obecną sytuację UE z okazji 15. rocznicy przystąpienia 10 państw Europy Środkowej i Wschodniej do struktur unijnych w dniu 1 maja 2004 r.

Dołączyły wówczas Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia, Malta i Cypr, co uznano za „najodważniejszy moment w historii Europy po II wojnie światowej". Po tej fali rozszerzenia, nastąpiła akcesja Bułgarii i Rumunii w 2007 r. oraz Chorwacji w 2013 r. W międzyczasie UE straciła „apetyt” na dalsze rozszerzanie, a sam Juncker powiedział, że kolejne akcesje nie znalazły się w porządku obrad, kiedy objął urząd w 2014 roku.

 

Wyraźne podziały Wschód-Zachód ujawniły się podczas kryzysu uchodźczego w latach 2015-2016, kiedy Polska, Węgry, Czechy i Słowenia nie zgodziły się na przymusową relokację uchodźców.

 

Zapytany o wzloty i upadki w ciągu ostatnich 15 lat w odniesieniu do postaw Europy Środkowej i Wschodniej wobec UE, Juncker przyznał, że były „czkawki”, ale podkreślił, że jego oczekiwania zostały w dużej mierze spełnione, a sytuacja gospodarcza w tych krajach znacznie się poprawiła.

 

- Musimy docenić fakt, że [nowi członkowie] często wdrażali odważne reformy. Ich wzrost gospodarczy jest naprawdę niezwykły. Nigdy nie będę jedną z tych osób, która kwestionowałaby zasadność decyzji o rozszerzeniu UE – podkreślił.

 

- Ani przez sekundę nie żałowałem decyzji o jednoczesnym umieszczeniu dziesięciu krajów w sercu Europy. Zawsze wierzyłem, że to świetny moment i wyjątkowa okazja, jaką zaoferowała nam historia – przekonywał.

 

- Odwaga mieszkańców Europy Wschodniej utorowała drogę do pogodzenia geografii i historii naszego kontynentu. Dlatego nadal jestem wielkim orędownikiem rozszerzenia!  - kontynuował Juncker.

 

Zapytany, czy podejmowanie decyzji stało się trudniejsze w przypadku 28 uczestników, szef KE wyjaśnił, że liczba członków UE nie stanowi problemu. - Po raz pierwszy doświadczyłem funkcjonowania integracji europejskiej w grudniu 1982 r. jako młody minister. Było wtedy dziesięć państw członkowskich. Czy podejmowanie decyzji jest trudniejsze z udziałem 28 krajów? Ani trochę – uważa.

 

Były premier Luksemburga żartował sobie z niektórych liderów państw. Mówił, że Viktora Orbána prywatnie określa mianem „dyktatora”, ale  ma też dla niego „wielki szacunek.” - Podziwiałem odwagę, jaką wykazał, opierając się komunizmowi w czasie, gdy wojska radzieckie nadal stacjonowały na Węgrzech. Zawsze uważałem go za bohatera. Ale różnimy się pod pewnymi względami – tłumaczył.

 

Juncker ocenił, że dany polityk nie może być uznany „demokratą” nawet, jeśli głosowała na niego większość wyborców. - Nawet jeśli masz znaczną większość, nie masz prawa ignorować tych, którzy na ciebie nie głosowali. Jako premier Luksemburga nigdy nie myślałem, że ci, którzy na mnie nie głosowali, nie mają żadnych praw. Oczywiście, że mają,  ponieważ są obywatelami tego samego kraju, mimo że są w opozycji. W każdym kraju musi istnieć system kontroli i równowagi - tłumaczył.

 

Jumcker dopytywany o swój stosunek wobec lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, wyraził frustrację, że ten nie spotkał się z nim. - Ostatni raz spotkałem go w 2005 r. na szczycie NATO w Helsinkach. Był wówczas premierem. Później wielokrotnie spotykałem jego brata. Nie pojawiły się dalsze możliwości rozmowy z Jarosławem Kaczyńskim, pomimo moich próśb o spotkanie z nim. Wysłałem specjalnego przedstawiciela, który spędził cztery godziny na rozmowach z panem Kaczyńskim i jego najbliższymi współpracownikami – mówił Juncker, który zastrzegł, że lider PiS „nigdy nie odpowiedział na jego prośbę o spotkanie”.

 

Podczas dyskusji szef KE ujawnił, że odrzucił sześciu kandydatów na komisarzy, w tym z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, ale nie pochodzili oni z Polski ani z Węgier.

 

Źródło: reuters.com/euractiv.com

AS


DATA: 2019-04-29 14:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PO = Europa dwóch prędkości = Europa dwóch jakości = POlexit
ponad 1 rok temu / I'm
 
Oby się zdziwił.
ponad 1 rok temu / krisbac
 
PIS nie jest partią eurosceptyczną. Jest niedoinformowany.
ponad 1 rok temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.