DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2019 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Eurokraci wynegocjowali groźną dla Polski dyrektywę energetyczną

Eurokraci wynegocjowali groźną dla Polski dyrektywę energetyczną
źródło: wikimedia.org

W nocy ze wtorku na środę zakończyły się negocjacje pomiędzy przedstawicielami krajów członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego w sprawie nowych regulacji energetycznych. Najważniejsze z przyjętych ustaleń zakłada, że wszystkie elektrownie, w których emisja dwutlenku węgla przekracza 550 gramów na 1 kWh (kilowatogodzinę), nie będę mogły korzystać ze wsparcia państwa w ramach.

 

Przyjęte rozporządzenie określa zasady, na jakich państwa członkowskie mogą ustanowić tzw. rynek mocy, czyli mechanizm wsparcia dla elektrowni i firm energetycznych. W ocenie eurokratów tego typu rozwiązanie jest niezbędne, ponieważ ceny hurtowe energii są na tyle niskie, iż nie pozwalają na inwestowanie w rozwój energetyki.

 

Nowa dyrektywa UE ma to uregulować wprowadzając wsparcie pieniężne dla elektrowni za to, że będą dysponować odpowiednią mocą, czyli będą mogły dostarczyć brakującego prądu w przypadku jego braku bądź niedoboru. Firmy energetyczne dysponujące takim dodatkowym źródłem dochodów miałyby potencjalnie sfinansować modernizację albo budowę nowych bloków energetycznych.

 

Z pozoru nie wygląda to groźne. W wynegocjowanym dokumencie jest jednak „haczyk” – chodzi o zapis dotyczący limitu emisji CO2 (550 gramów) na kWh energii elektrycznej wyprodukowanej z paliw kopalnych. Zakłady, które nie spełnią tej wyśrubowanej normy nie będą mogły liczyć na wsparcie z pieniędzy publicznych.

 

Taki kształt rozporządzenia ma – jak informuje cytowany przez rmf24.pl jeden z negocjatorów – przyczynić się do dekarbonizacji sektora energetycznego UE. Nowe przepisy pomogą UE osiągnąć cele klimatyczne i jednocześnie gwarantują bezpieczeństwo inwestycji dzięki klauzuli praw nabytych dla kontraktów mocowych, które zostały zawarte przed 31 grudnia 2019 r. – wskazało źródło.

 

Porozumienia w sprawie rozporządzenia i dyrektywy zostaną w następnym kroku omówione przez ambasadorów krajów członkowskich przy UE. Żeby weszły w życie, muszą jeszcze zostać formalnie zaakceptowane przez Parlament Europejski i Radę UE.

 

Źródło: rmf24.pl

TK


DATA: 2018-12-19 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystkie rozwiązania dobre dla Polaków są w zasięgu ręki. Jednak ze strony PiS nie ma woli politycznej. Obejrzyj Yt: "Janusz Lewicki: Dług to jedno, wielkie oszustwo, bo bierze się z odsetek - Mag. Polskie Sprawy #141" oraz "Wojciech Dobrzyński: Korporacje skorumpowały politycznie i ekonomicznie rządy i państwa" oraz "Co dalej z polskim węglem? Teresa Adamska i Krzysztof Tytko czyli energetyka"
6 miesięcy temu / ooo
 
Ladne kwiatki, nie ma co.
6 miesięcy temu / Jara
 
POLEXIT ,Niech zdycha zasyfiony neo-marksizmem i liberalizmem EUROKOŁCHOZ
6 miesięcy temu / Tomasz
 
@fensys: 100% racji. Plan jest taki, żeby Polska kupowała drogi gaz z Rosji i drogi prąd z Niemiec. I żeby pozostała zapleczem taniej i gotowej na wszystko siły roboczej, a nie budowała sobie jakiś przemysł. A nasi rządzący postępują jak pożyteczni .... wg określenia towarzysza Stalina.
6 miesięcy temu / Republikanin
 
Tak cwaniacy z państw poważnych żerują na naiwności, próżności i chciwości kacyków rządzących państwami drugoligowymi. Wystarczy przekupić, pogrozić i już ustawia się całe miliony obywateli w roli kolonialnej masy ludzkiej, którą można wyzyskiwać do woli. Dziękujemy wam mężykowie stanu z PO-PiS-u.
6 miesięcy temu / Leaf427
 
to jest "dzieło" Morawieckiego i Dudy !
6 miesięcy temu / nowy porządek masonów
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.