DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Eurokraci przyjęli kontrowersyjną dyrektywę. Może ograniczać prawa wychowawcze matek

Eurokraci przyjęli kontrowersyjną dyrektywę. Może ograniczać prawa wychowawcze matek
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Parlament Europejski przegłosował projekt dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów. Dyrektywa pod pozorem wprowadzenia równych szans może ograniczać prawa wychowawcze matek. Wprowadzona w Polsce, na gruncie obecnie obowiązujących polskich przepisów, będzie oznaczać skrócenie wymiaru płatnego urlopu rodzicielskiego, z którego matki mogłyby skorzystać. O kontrowersyjnym projekcie Instytut Ordo Iuris informował w raporcie o opiece nad dziećmi do lat trzech.

 

POBIERZ RAPORT

 

W kwietniu 2017 r. Komisja Europejska przedstawiła projekt tzw. dyrektywy „work-life balance”. Był szeroko dyskutowany oraz przeszedł negocjacje międzyinstytucjonalne w Unii Europejskiej.

 

Parlament Europejski ostatecznie poparł przyjęcie dyrektywy z małymi zmianami. Według autorów uzasadnienia projektu głównym celem dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym, a prywatnym rodziców miałoby być zrównanie szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy poprzez zwiększenie dostępu do urlopów i elastycznych form pracy oraz upowszechnienie korzystania z urlopów rodzicielskich przez mężczyzn. Kontrowersje wzbudza jednak ta ostatnia kwestia. Według przepisów dyrektywy każde z rodziców ma mieć prawo do co najmniej 4 miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego, przy czym okres 2 miesięcy tego urlopu będzie niemożliwy do przeniesienia między rodzicami. Tym samym, wprowadzenie przepisów dyrektywy na gruncie obecnie obowiązującego w Polsce prawa oznaczać będzie skrócenie wymiaru płatnego urlopu, z którego mogłaby skorzystać matka, z 12 do ok. 10 miesięcy.

 

Warto również zwrócić uwagę, że tekst uzasadnienia nie rozpoznaje pracy opiekuńczo-wychowawczej jako „pracy” i w sposób negatywny odnosi się do faktu, iż to matki, częściej niż ojcowie, decydują się korzystać z urlopów rodzicielskich czy niepełnego wymiaru czasu pracy. Ponadto, zaprezentowane jest negatywne podejście do macierzyństwa, zaś jednym z celów dyrektywy ma być zwalczanie „stereotypów płciowych”. Tym samym dokument ten ma charakter dyskryminujący, wykluczający oraz wykazujący brak szacunku do wyborów kobiet i mężczyzn.

 

„Wprowadzanie nieprzenoszalnego urlopu stanowi daleko idącą ingerencję w stosunki rodzinne i łamie leżące u podstaw funkcjonowania Unii Europejskiej zasady pomocniczości i ochrony życia rodzinnego. Narusza również konstytucyjną zasadę ochrony życia rodzinnego i prawo do decydowania o życiu osobistym” – komentuje zastępca dyrektora Centrum Prawa Międzynarodowego Instytutu Ordo Iuris, Magdalena Olek.

 

Źródło: Ordo Iuris

pt

 


DATA: 2019-04-10 13:55
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wszystko pieknie ale nie zyjemy w idealnym swiecie i samotne matki a tych wcale nie jest malo beda miec krotszy okres orzebywania z dzieckiem.jesli ojciec podzedl w sina dal a to jak niby on mialby i wykorzystywac urlop rodzicielski jesli wogole nie chcial dziecka...w takim przypadku zostaje matka i ona ma przymusowo skrocony urlop.
10 miesięcy temu / migotka
 
O tym powinni decydować rodzice, a nie dyrektywy unijne. A co z karmieniem piersią? UE jest coraz bardziej chora, a przede wszystkim totalitarna.
10 miesięcy temu / Ella
 
a nie można by powiedzieć urlop ojcowski, a nie jakiś koszmarek tacierzyński?
10 miesięcy temu / pytanie
 
cd.Absolwencji placówej oświatowych ? chłopcy i dziewczęta urodzeni w kibucu, chłonący jego wartości od najmłodszych lat, niezdeprawowani przez burżuazyjne instytucje rodziny i szkoły ? mieli poprowadzić kibuce i towarzyszy ? ku przyszłości w lepszym świecie. Ale zamiast tego dzieci zachodziły w ciąże, które potem ? na koszt kibucu ? usuwano, uciekały w świat alkoholu i narkotyków i cierpiały z powodu braku normalnych relacji. Książka ?Byliśmy przyszłością? jest wielkim oskarżeniem skierowanym przeciw temu, wyrastającemu z marksizmu-leninizmu pomysłowi. Neeman w ostrożnej, bardzo oszczędnej prozie, formułuje mowę prokuratorską przeciwko tym, którzy zniszczyli jej i setkom podobnych jej dzieci, dzieciństwo.
10 miesięcy temu / PM
 
CD.To Marksizm stał u podłoża pomysłu, by niemowlęta odbierać rodzicom i kierować je do wspólnych Domów Dzieci, w których ? na dzwonek, po 15 minut żeby jedno dziecko nie zdjadło więcej niż inne karmiły je matki, a później zajmowały się nimi opiekunki, które chowały dzieci w kolektywie, z którego mogły się wyrwać do rodziców na godzinę i pięćdziesiąt minut dziennie a jeśli któreś przyszło do domu rodziców w nocy, to było odprowadzane do sali dziecięcej. Kolacje, śniadania, obiady były spożywane osobno, a na usypianie 15 minut przychodzili tylko niektórzy rodzice, bo inni mieli prace. A wszystko to w imię stworzenia doskonałego człowieka, który od dwunastego roku życia kierowany był już do zupełnie osobnych placówek wychowawczych, w których dorośli przebywali do 15, a potem... dzieci same miały urządzać swoje kolektywy. ?Twórcy systemu traktowali placówkę jako ostatni przystanek na drodze do wychowania i wykształcenia kibucowych dzieci. cdn
10 miesięcy temu / PM
 
CD. W całym życiu kibucu i jego organizacji jedyną różnicą między kobietą i mężczyzną był epizod zapłodnienia i urodzenia dziecka. Poza tym wszyscy byli ?równi?. Zasada równościowa określała również życie wspólnotowe, a przede wszystkim zasady wychowania dzieci. Ich celem było wykorzenienie u dorosłych kibucników mieszczańskich nawyków przywiezionych z Europy i kształtowanie nowej osobowości urodzonych z kibucach dzieci. W tym celu zlikwidowano odrębne gospodarstwa i mieszkania rodzinne, wprowadzono wspólne kuchnie, stołówki, pralnie, świetlice i całe zaplecze socjalne, dzieci miały ograniczony kontakt z biologicznymi rodzicami karmienie, wychowywane były w grupach wiekowych bez względu na pokrewieństwo, nosiły - niezależnie od płci - identyczne ubrania i miały identyczne zabawki. CDN
10 miesięcy temu / PM
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.