26 marca 2019

Eurokraci poparli unijną dyrektywę o prawach autorskich, tzw. ACTA 2

(Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com)

Parlament europejski poparł we wtorek dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Za określanymi przez przeciwników mianem ACTA 2.0 regulacjami opowiedziało się 348 europosłów, a 274 było przeciw. Przeciwnicy wieszczą koniec wolności w sieci.

 

 „To czarny dzień dla wolności w internecie”, napisała na Twitterze Julia Reda, europarlamentarzystka znana ze sprzeciwu wobec nowych regulacji. Dezaprobatę wyrazili również przedstawiciele „Electronic Frontier Foundation” na swym blogu. Działacze na rzecz wolności internetu twierdzą, że europosłowie sprzeciwili się woli autorów 5 milionów sygnatariuszy internetowej petycji oraz 100 tysiącom protestujących. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kontrowersje budzą szczególnie dwa artykuły. Artykuł 11. zakłada zwiększenie pozycji negocjacyjnej autorów publikacji prasowych. Autorzy artykułów uzyskać możliwość negocjowania licencji komercyjnych z platformami udostępniającymi ich treści.   

 

Z kolei artykuł 13. zakłada, by dostawcy usług przechowujący i udostępniający liczne przejawy cudzej twórczości we współpracy z posiadaczami praw autorskich podejmowali kroki przeciwko piractwu. Wiąże się z tym między innymi użycie oprogramowania automatycznie usuwającego treści uznane za łamiące prawo autorskie. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią o cenzurze i możliwości błędnego skasowania plików.

 

Projekt zakłada wyjątki w ochronie praw autorskich przeznaczone dla edukacji, badań naukowych i ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Przeciwko proponowanym nowym przepisom opowiedzieli się internetowi giganci, tacy jak Google czy Twitter, a także aktywiści o wolność w internecie. Także wielu mniejszych wydawców internetowych protestuje przeciw zmianom prawa.

 

Zadowolenie wyraziła Europejska Federacja Reżyserów Filmowych pisząca o zwycięstwie w 

„długiej bitwie”. 

 

Z kolei wydawcy dużych portali i prasy często popierają regulacje. W Polsce strony „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” zostały w poniedziałek w ramach wsparcia dla zmian wydrukowane na biało. Prasa wielkonakładowa może bowiem wiele skorzystać na ograniczaniu wykorzystania ich materiałów w internecie. 

 

14 września 2016 roku Komisja Europejska zaprezentowała pakiet legislacyjny dotyczący praw cyfrowych na jednolitym rynku. Już w 2019 roku za regulacjami opowiedziała się komisja prawna europarlamentu.

 

Źródła: europarl.europa.eu / cnet.com /  cnbc.com / polskatimes.pl / eff.org / filmdirectors.eu

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram