DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Eurokraci poparli unijną dyrektywę o prawach autorskich, tzw. ACTA 2

Eurokraci poparli unijną dyrektywę o prawach autorskich, tzw. ACTA 2
Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Parlament europejski poparł we wtorek dyrektywę o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Za określanymi przez przeciwników mianem ACTA 2.0 regulacjami opowiedziało się 348 europosłów, a 274 było przeciw. Przeciwnicy wieszczą koniec wolności w sieci.

 

 „To czarny dzień dla wolności w internecie”, napisała na Twitterze Julia Reda, europarlamentarzystka znana ze sprzeciwu wobec nowych regulacji. Dezaprobatę wyrazili również przedstawiciele „Electronic Frontier Foundation” na swym blogu. Działacze na rzecz wolności internetu twierdzą, że europosłowie sprzeciwili się woli autorów 5 milionów sygnatariuszy internetowej petycji oraz 100 tysiącom protestujących. 

 

Kontrowersje budzą szczególnie dwa artykuły. Artykuł 11. zakłada zwiększenie pozycji negocjacyjnej autorów publikacji prasowych. Autorzy artykułów uzyskać możliwość negocjowania licencji komercyjnych z platformami udostępniającymi ich treści.   

 

Z kolei artykuł 13. zakłada, by dostawcy usług przechowujący i udostępniający liczne przejawy cudzej twórczości we współpracy z posiadaczami praw autorskich podejmowali kroki przeciwko piractwu. Wiąże się z tym między innymi użycie oprogramowania automatycznie usuwającego treści uznane za łamiące prawo autorskie. Przeciwnicy tego rozwiązania mówią o cenzurze i możliwości błędnego skasowania plików.

 

Projekt zakłada wyjątki w ochronie praw autorskich przeznaczone dla edukacji, badań naukowych i ochrony dziedzictwa kulturowego.

 

Przeciwko proponowanym nowym przepisom opowiedzieli się internetowi giganci, tacy jak Google czy Twitter, a także aktywiści o wolność w internecie. Także wielu mniejszych wydawców internetowych protestuje przeciw zmianom prawa.

 

Zadowolenie wyraziła Europejska Federacja Reżyserów Filmowych pisząca o zwycięstwie w 

„długiej bitwie”. 

 

Z kolei wydawcy dużych portali i prasy często popierają regulacje. W Polsce strony „Rzeczpospolitej” i „Gazety Wyborczej” zostały w poniedziałek w ramach wsparcia dla zmian wydrukowane na biało. Prasa wielkonakładowa może bowiem wiele skorzystać na ograniczaniu wykorzystania ich materiałów w internecie. 

 

14 września 2016 roku Komisja Europejska zaprezentowała pakiet legislacyjny dotyczący praw cyfrowych na jednolitym rynku. Już w 2019 roku za regulacjami opowiedziała się komisja prawna europarlamentu.

 

Źródła: europarl.europa.eu / cnet.com /  cnbc.com / polskatimes.pl / eff.org / filmdirectors.eu

mjend


DATA: 2019-03-26 19:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@aaa Pan raczy żartować. Piractwo promowało twórcę?? To jest zwykła kradzież, bo każdy ściągał całe albumy za darmo, a twórca nie zobaczył żadnych pieniędzy. Gdzie tu promocja?
3 miesiące temu / ollek
 
No to wielu muzyków dostanie w kość. Albowiem piractwo promowało ich twórczość. Teraz będą zdani na łaskę oficjalnych wydawnictw. Przetrwają jedynie ci, którzy już zdążyli się wypromować.
3 miesiące temu / aaa
 
Internet zejdzie do podziemia i tyle, będzie trudniej dla osób słabo obeznanych, starszych, a młodsi sobie poradzą. Youtube straci 90% klientów, pozostaną głupie filmiki ludzi pod wpływem, porad o makijażu itp. bzdetach no i porady typu jak coś naprawić, zbudować, itd. Ciemną stronę internetu nie będzie się dało kontrolować, a jeśli to w mikroskopijny sposób, ot i tyle da to ACTA II, tylko utrudni , życie w okresie przejściowym, zanim większość nauczy się jak korzystać z innej formy internetu bez cenzury.
3 miesiące temu / klopsik
 
O co chodzi z tutejszym cenzorem? Gdzie w regulaminie napisano, ze nie można sugerować o tworzeniu internetów w internecie za pomocą VPN do których dostęp można bez problemu dawać tylko za zaproszeniem????
3 miesiące temu / Gość
 
Witajcie w łagrze. Obozy koncentracyjne chwilowo nieczynne wkrótce otworzą swe podwoje. Znamy już nazwiska wielu kapo. Pierwsze strony gazet są ich pełne.
3 miesiące temu / szalom
 
No, to trzeba pisać póki jeszcze można i kibitki nie podjeżdżają pod chałupę.
3 miesiące temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.