DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Eucharystia tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022

Eucharystia tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022
fot. Adam Chelstowski/FORUM

Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, przeżywanej i świętowanej, która jest źródłem misji - będzie poświęcony nowy trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce, na lata 2019-2022 – poinformował KAI przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc. W czasie posiedzenia Komisji dyskutowano w Warszawie nad kształtem nowego programu.

 

Pierwszy dzień obrad dwudniowego zjazdu zwieńczyła Msza Św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na stołecznej Pradze. Duchowni zapoznali się również ze specyfiką duszpasterstwa w diecezji warszawsko-praskiej. - Eucharystia jest centrum życia Kościoła, jest źródłem i jednocześnie szczytem. Dlatego będziemy chcieli przeżywać ją jako tajemnicę wyznawaną, przeżywaną i świętowaną, która jest źródłem misji. Sprawując bowiem mszę św. idziemy później do świata, żeby głosić Chrystusa, żeby dawać o Nim świadectwo – powiedział w rozmowie z KAI abp Skworc.

 

Pierwszy rok trzyletniego nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który rozpocznie się wraz pierwszą niedzielę adwentu. Będzie on poświęcony ukazaniu Jezusa Chrystusa jako źródła życia. – Chcemy pogłębić wiedzę katechizmową o Eucharystii. Jeśli bowiem wierzymy, to trzeba jeszcze wiedzieć w co wierzymy – powiedział abp Skworc. Przyznał, że choć Msza Św. stanowi tajemnicę wiary, to jednak rozum ludzki może coś o niej powiedzieć na podstawie źródeł biblijnych, a zwłaszcza Ewangelii według św. Jana. – Trzeba nam głębiej zrozumieć, że Eucharystia jest spotkaniem z Jezusem Chrystusem - podkreślił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Ogólnego KEP.

 

Zdaniem metropolity katowickiego trzeba, aby to, co dokonuje się w czasie każdej liturgii, uobecniało się również w życiu osobistym i społecznym. - Kiedy w czasie każdej Mszy Św. powtarzając gesty i słowa Jezusa przemienienia nad chlebem i winem „To czyńcie na moją pamiątkę”, to warto sobie uświadomić, że te słowa dotyczyły nie tylko tej konkretnej czynności, ale On chciał, byśmy czynili wszystko na Jego pamiątkę, żebyśmy także słowa, które głosił, czynili aktualnymi; żebyśmy również całe Jego życie czynili obecnym w życiu naszego społeczeństwa, naszych rodzin, całego świata – tłumaczył abp Skworc.

 

Kolejny rok nowego programu będzie poświęcony świętowaniu Eucharystii. - Chcemy mówić o ‘Dniu Chrystusa’ jako Pierwszym Dniu Tygodnia, żeby to był dla chrześcijanina dzień święty, a więc poświęcony Panu Bogu. Trzeba byśmy rozpoczynali cały tydzień naszej pracy zawodowej od spotkania z Chrystusem, byśmy czynili to bardziej świadomie, tak aby Jezusa stał zarówno na początku naszego życia, jak i na jego końcu – powiedział abp Skworc. Dodał, że Eucharystia jest to zadatkiem życia wiecznego. - Przyjmujemy ciało Chrystusa by się z Nim w wieczności zjednoczyć – przypomniał abp Skworc.

 

Nowy program, który obok biskupów i księży tworzą także świeccy wykładowcy uczelni katolickich, zacznie obowiązywać od pierwszej niedzieli Adwentu. Poza częścią teologiczną program ma zawierać bardzo praktyczne wskazówki.

 

KAI

luk


DATA: 2019-01-10 10:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dlaczego w przedstawionym zarysie programu o Eucharystii,nie ma słowa o przysługującej Jej Adoracji, którą nielogicznie nazwano świętowaniem świętości?. W dalszej kolejności komunikatu,najzwyczajniej,po protestancku, zabrakło słowa Matki Bożej Maryi w Eucharystii sprawowanej podczas mszy św. nie dotykając już,udziału Maryi,w ustanowieniu Najsw. Sakramentu w Wieczerniku. Ks abp przy okazji konsekracji darów ofiarnych,rozwija myśl, jakoby słowa "to czyńcie na moja pamiątkę" można było poszerzyć, o czynieniu wszystkiego w naszym codziennym życiu,na "Te Pamiątkę". Z lektury Pisma Świętego,wydania katolickiego jak i ewangelickiego,nic takiego nie wynika.Natomiast,jest wyraźna rozdzielność konsekracji, od nauki Jezusa, wprowadzania jej w codzienne życie z błogosławieństwem pozostawionym w Eucharystii. Z Panem Bogiem.
ponad 1 rok temu / stan
 
W posoborowej nowomowie panuje zamęt, bo zawsze (przed rewolucją SWII) Eucharystia, to był Sakrament Komunii Świętej, a Msza św., to Najświętsza Ofiara (dokładnie: Najświętsza Ofiara Mszy Świętej). +++ Po za tym wszystkie zmiany we Mszy Wszechczasów, których życzył sobie Sobór objęte były reformą mszału i zrealizowane w jego edycji z 1965 r. Tym sposobem wprowadzony był do liturgii język narodowy (za wyjątkiem Offertorium i Kanonu), zniesione ?modlitwy u stóp ołtarza? (na początku Mszy św.) oraz czytanie ?Ostatniej ewangelii?. Natomiast NOM (w tym rozwalenie ołtarza, który zawsze składał się ze stołu ofiarniczego i tabernakulum) jest dziełem Pawła VI (i masonerii).
ponad 1 rok temu / Jurek
 
Jeżeli mówimy "Eucharystia", to mamy na mysli Najświętszy Sakrament. Jeżeli mówimy o Mszy świętej, to właśnie w taki sposób, lub mówimy "Najświętsza Ofiara". Wiele osób korzystających z tego portalu już "odkryło" Mszę świętą w rycie sprzed 1965 roku i nie ma wątpliwości, że ten sposób jej sprawowania jest jakimś szczytem doskonałości, natomiast Novus Ordo zaciemnia nawet samą prawdę o Ofierze Chrystusa i Jego Prawdziwej Obecności. Wspomnę o 1 fakcie: w rycie dawnym, tuż po Przeistoczeniu, kapłan (kapłan! - nie przewodniczący liturgii!) klęka na znak, że oto jest tu już Ciało Chrystusa (a potem Jego Krew). W Novus Ordo kapłan ukazuje najpierw Hostię wiernym. Czy to była zmiana na lepsze czy na gorsze - pytanie retoryczne. To tylko jedna myśl.
ponad 1 rok temu / Marek
 
Jak donosi ów korespondent właśnie tera rozpoczął się impeachment siostry zakonnej odpowiedzialnej za "dzieło" eucharystyczne. To słynna Urszulanka która ośmieliła się przypomnieć o cudzie eucharystycznym w Poznaniu z 1399 r. W pierwszej obronie nikt za nią nie stanął, w drugiej pewnie też nikt. Zatem, nowy program w nowym roku jest nie zagrożony.
ponad 1 rok temu / ?honorable correspondent?
 
Aby czcić Pana Jezusa, należy przyjmować i udzielać Komunię Świętą w postawie klęczącej. W książce Żywot i Bolesna Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa i Najświętszej Matki Jego Maryi wraz z Tajemnicami Starego Przymierza, bł. Anny Katarzyny Emmerich, IMPRIMATUR V.I.33/27 - jest wizja, relacja, że nawet Matka Boża przyjmowała Komunię Świętą na klęcząco i apostołowie udzielali Komunię Świętą wiernym, w postawie klęczącej. Na 177 Konferencji Episkopatu Polski za Kard. Wyszyńskiego tę postawę postanowiono utrzymać. Komunię Św. w postawie klęczącej promowali również ostatni papieże, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Biskupi i pasterze ludu Bożego w Polsce, czas na wasze nawrócenie na kolanach, dajcie przykład Polakom! Wszyscy znają tę pieśń; Upadnij na kolana ludu czcią przejęty. Uwielbiaj swego Pana: Święty, Święty, Święty(...). I odsuńcie szafarzy świeckich od udzielania Komunii Świętej, bo sprowadzają przekleństwo na parafię, tak mówi Bóg w Orędziach! Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / [email protected]
 
Znaczy się, w naszych kościołach będzie się godnie przyjmować Pana Jezusa w Komunii Świętej, czyli w postawie klęczącej?
ponad 1 rok temu / Przemek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.