DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Etyk z KUL zapisał się do homolobby? Katechizm wybiórczy księdza Wierzbickiego

Etyk z KUL zapisał się do homolobby? Katechizm wybiórczy księdza Wierzbickiego
Fot. Forum

W audycji lewicowo-liberalnego radia ksiądz profesor Alfred Wierzbicki z Wydziału Filozofii KUL ubolewał nad udaremnieniem przez Kościół kampanii społecznej sugerującej akceptację dla homoseksualizmu. Akcję próbowały rozkręcić środowiska uchodzące za katolickie, wspólnie z przedstawicielami otwartego lobby LGBT.

 

Niespełna trzy lata temu wielu polskich wierzących zbulwersowały plakaty przedstawiające uściśnięte wzajemnie dłonie: z różańcem i z opaską w charakterystycznych tęczowych barwach. Miały one promować inicjatywę „Przekażmy sobie znak pokoju”, podjętą wspólnie przez takie media i organizacje jak: „Znak”, „Więź”, „Tygodnik Powszechny”, Kampania Przeciw Homofobii, Grupa Polskich Chrześcijan LGBT „Wiara i Tęcza” czy też Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT „Tolerado”.

 

Przedsięwzięcie napotkało na zdecydowaną reakcję Kościoła. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski kategorycznie sprzeciwiło się używaniu motywów zaczerpniętych z chrześcijaństwa do promowania niemoralnych postaw.

 

(…) Wyciągnięta ku drugiemu ręka oznacza (…) akceptację osoby, nigdy zaś – aprobatę dla jej grzechu, niezależnie od tego, jakiej on jest natury. Należy ponadto podkreślić, że członkowie wspólnoty zgromadzonej na liturgii mają nieustanny obowiązek nawracania się, to znaczy dostosowywania się do wymagań Ewangelii i odwracania się od własnych grzesznych upodobań. Istnieje obawa, że akcja Przekażmy sobie znak pokoju, wydobywając gest podanej ręki z kontekstu liturgicznego, nadaje mu znaczenie, które jest nie do pogodzenia z nauką Chrystusa i Kościoła” – przeczytać możemy w stanowisku podpisanym wówczas przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz biskupa Artura G. Mizińskiego.

 

„Szacunek dla godności każdej osoby jest jednak nie do pogodzenia z szacunkiem dla samych czynów homoseksualnych. Są one obiektywnie moralnie złe i jako takie nie mogą nigdy cieszyć się akceptacją Kościoła. Podobnie jest z podnoszonymi przez niektórych postulatami zrównania w prawie związków homoseksualnych z heteroseksualnymi. Tego typu postulaty – zawsze, a zwłaszcza w dobie głębokiego kryzysu rodziny – są szkodliwe dla społeczeństw i jednostek” – napisali też hierarchowie.

 

Ta jednoznaczna postawa została napiętnowana w poniedziałkowym Poranku radia TOK FM, i to przez... duchownego, w dodatku etyka. Gość czołowej dziennikarki „Gazety Wyborczej” Dominiki Wielowieyskiej bronił akcji twierdząc, że chodziło w niej o „zwiększenie akceptacji osób homoseksualnych i transpłciowych” wśród katolików. –  Tam nie chodziło o promocję homoseksualizmu. To było działanie w ramach życzliwości i delikatności odnoszenia się do problemu, tak jak sugeruje Katechizm Kościoła katolickiego – przekonywał ksiądz profesor. – Tę akcję zduszono w zarodku – ubolewał.

 

Według księdza profesora, „bardzo mało zrobiliśmy w Kościele, by stwarzać przychylny klimat dla osób LGBT”.

 

- Łatwo jest wydawać oświadczenia czy grzmieć na konwencjach partyjnych, zagrzewać przeciwko rzekomym wrogom. Potrzebna jest praca organiczna i kształtowanie dobrych postaw. Jest grzech zaniedbania ze strony Kościoła – mówił naukowiec z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z jego słów wynika jakby chciał tylko wziąć w obronę osoby homoseksualne, będące – jak się wyraził – „przedmiotem napiętnowania, na które się szczuje, przeciwko którym wytacza się polityczne kampanie”. 

 

- Prawo ma siłę normatywną, wzorczą. Tu byłbym bardzo ostrożny – na tyle zdobył się zaledwie etyk z KUL w kontekście postulatów legalizacji związków jednopłciowych oraz adopcji przez nie dzieci. – Domaga się to rzetelnej debaty publicznej – ocenił.

 

W całej wypowiedzi rzuca się w oczy parę kwestii, wymieńmy co najmniej dwie. Po pierwsze, duchowny bardzo oszczędnie – wręcz wybiórczo – sięga po wyjątki z Katechizmu poświęcone homoseksualizmowi. Z kilku poświęconych tej przypadłości akapitów zdaje się pamiętać tylko ten krótki fragment, który mówi o „życzliwości i delikatności” wobec osób dotkniętych dramatem homoseksualizmu. Wszystkie pozostałe zawarte tam stwierdzenia nie pozostawiają złudzeń co do oceny tego zjawiska przez Kościół. Padają w Katechizmie stwierdzenia o „poważnym zepsuciu” i sprzeczności z prawem naturalnym, a także wezwanie do czystości, panowania nad sobą i dążenia do wolności wewnętrznej.

 

Po drugie, nie sposób zapominać o kontekście wypowiedzi księdza profesora. Jest nim nasilająca się kampania zmierzająca do powszechnego wprowadzenia w polskich szkołach programów edukacyjnych, napisanych pod dyktando środowisk LGBT. Ponieważ zbytnia szczerość w ujawnianiu ich treści szkodzi złej sprawie, jej promotorzy przeważnie ukrywają demoralizujące instruktaże pod sztafażem „lekcji antydyskryminacyjnych”, walki z mową nienawiści itp. Gdy w kampanię rozpuszczania zasłony dymnej wokół systemowej, pro-pedofilskiej demoralizacji dzieci wpisują się wystąpienia duchownych, siła rażenia gwałtownie wzrasta.

 

Roman Motoła

 

  

Katechizm Kościoła Katolickiego:

 

Czystość i homoseksualizm

 

2357 Homoseksualizm oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że "akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane". Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane.

 

2358 Znaczna Pewna liczba mężczyzn i kobiet przejawia głęboko osadzone skłonności homoseksualne. Osoby takie nie wybierają swej kondycji homoseksualnej; Skłonność taka, obiektywnie nieuporządkowana, dla większości z nich stanowi ona trudne doświadczenie. Powinno się traktować je te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji. Osoby te są wezwane do wypełniania woli Bożej w swoim życiu i - jeśli są chrześcijanami - do złączenia z ofiarą krzyża Pana trudności, jakie mogą napotykać z powodu swojej kondycji.

 

2359 Osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej.

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2019-03-18 18:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może prawda jest prosta On to lubi i uprawia to co sie dziwicie?
26 dni temu / Tomasz
 
To jest wlasnie kaplan jakiego potrzebujemy. Jesli zyczymy dobrze kosciolowi powinno nam zalezec aby kosciol oczyscil sie z wszelkich zarzutow w roznych sprawach i byl otwarty na roznych ludzi. Zamiatanie problemow pod dywan lub przejawianie postaw ksenofobicznych jest dzialaniem na szkode kosciola. Ksiadz udziela wywiadow roznym mediom bo to jest istota Chrzescijanstwa a nie zamykanie sie we wlasnym sosie. Rzecz w tym by umiec rozmawiac i być otwartym.na drugiego czlowieka. To jest postawa prawdziwie chrzescijanska, a pietnowac nalezy tych ktorzy udaja ze kosciol jest idealny, bez grzechu a nie tych, ktorym zalezy na jego oczyszczeniu. To jest wzor kapłaństwa, to jest prawdziwy ksiadz jakich nam trzeba.
4 miesiące temu / Katolik
 
Co to za ksiądz,który wywiadów wrogom Kościoła udziela??? Po co iść do tych co plują jadem na Kościół i Boga obrażają?
11 miesięcy temu / Ja
 
a co lepiej siedzieć pod kloszem ? czy poznać wszystkie strony ,przynajmniej jest zorientowany
ponad 1 rok temu / @Zbigniew
 
powiedział tez -"Potrzebne jest bardzo głębokie oczyszczenie. Może nam pomóc tylko papież Franciszek, który przyjąłby dymisje biskupów.- ks. prof. Alfred Wierzbicki. - To nie jest jakaś zemsta, to sytuacja, w której młodzież w Polsce i tak odchodzi z Kościoła. Ryzykujemy utratę całego pokolenia, to cena, którą możemy zapłacić - dodał. - Ale jeżeli Kościół pokaże, że potrafi się na tyle zreformować, by te wszystkie struktury były przejrzyste, by ten problem został poddany poważnej kontroli, to wtedy może odzyskać autorytet, może nawet go powiększyć - ocenił. Niektórzy hierarchowie kościelni wiedzą i widzą co dzieje się w kościele, ale niestety biskupi są mocno przyklejeni do swoich posadek i nie dają się od nich odkleić a to źle służy kościołowi."-to akurat jest prawda
ponad 1 rok temu / klik
 
Ani grosza dla KUL-u !
ponad 1 rok temu / VittorioAndreas
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.