DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Etyczny wymiar biznesu

Etyczny wymiar biznesu
fot: Pimke/licencjaGNU/wikimedia.commons

Praca zorganizowana w sposób etyczny jako główny czynnik sukcesu została zastąpiona przez relacje z władzą – mówił Roman Kluska podczas VIII Pielgrzymki Pracodawców i Przedsiębiorców do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. 


Znany polski przedsiębiorca, założyciel firmy Optimus prezentował w niedzielę 4 grudnia w krakowskim sanktuarium swoje spostrzeżenia dotyczące roli etyki w prowadzeniu biznesu. Najpierw przybliżył kulisy powstawania swojej firmy i zasady, jakimi starał się w pracy kierować: - Miałem to szczęście, że na początku lat 90. w moje, rodzącej się branży istniał przez pewien czas prawdziwy wolny rynek. Zakładając wówczas firmę, zrozumiałem, że ponieważ wszystkich obowiązują takie same, proste regulacje, jedyną drogą do sukcesu jest dobra, najlepsza oferta (…) Budowanie etycznej firmy oparłem na zasadzie „zespół zawsze równa do najsłabszego”, a więc szef musi zawsze ciężko pracować i nie odstawać od innych, w myśl powiedzenia „ryba zawsze psuje się od góry” - podkreślał. 
 
Roman Kluska mówił też o konieczności dawania pracownikom najlepszego przykładu, jaki jest się w stanie zaprezentować swoją postawą: kiedy ja szanowałem każdą kartę papieru w firmie, tak pracownicy musieli robić to samo. Na firmę nie można podnieść ręki.
 
Zdaniem przedsiębiorcy, firma oparta na etyce nie ma bariery i jest sprawniejsza. Proste zasady, wolny rynek i uczciwe traktowanie swoich obowiązków w polskiej rzeczywistości, wraz z rozrostem biurokracji i ustawodawstwa, uległy degeneracji. Obecnie w Polsce o sukcesie firmy zaczyna decydować decyzja urzędnika. Praca zorganizowana w sposób etyczny jako główny czynnik sukcesu została zastąpiona przez relację z władzą. - - Jak masz dobre relacje z władzą – dostaniesz pozytywne decyzje. Jest to przyczyna polskiego problemu – mówił autor sukcesu „Optimusa”.
 
Kluska zauważył również, że o problemie barier biurokratycznych i etatyzmu pisał również błogosławiony Jan Paweł II w książce „Pamięć i tożsamość”. Ostrzegając nas, Ojciec Święty pisał, że jeśli ludzie będą tworzyć prawo, chcąc uregulować wszystko, próbując przy tym w roli sędziego każdej sprawy zastąpić Boga, to wkrótce pod piękną nazwą „demokracja” wytworzy się kolejny system totalitarny.
 
Nagranie z wystąpieniem Romana Kluski można obejrzeć na portalu PAFERE.org
 

DATA: 2012-03-15 11:55
AUTOR: ROMAN KLUSKA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.