DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

ETPC stwierdzi, czy zarodek jest osobą

ETPC stwierdzi, czy zarodek jest osobą
Djtm at the German language Wikipedia [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił rozpatrzyć sprawę Adelina Parillo przeciwko Włochom, której rozstrzygnięcie będzie miało poważne konsekwencje dla ochrony ludzkiego życia. Budzi to poważne obawy.


Sprawa dotyczy kobiety, która w 2002 roku w wieku 48 lat postanowiła wraz z mężem mieć dzieci dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu. W tym celu przygotowano do implantacji pięć zarodków, które zostały zamrożone. Po nagłej śmierci męża w 2003 r. kobieta cierpiąca na endometriozę zrezygnowała z ich wszczepienia.


Włoskie prawo zabrania jednak niszczenia embrionów ludzkich. Kobieta, nie wyczerpując krajowych środków odwoławczych, zwróciła się w 2011 r. do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z prośbą o rozpatrzenie jej sprawy. Dowodziła, że włoska ustawa narusza jej prawo własności do zamrożonych zarodków i prawo do życia prywatnego, gdyż przepisy ustawy krajowej zmuszają ją do utrzymywania w stanie kriokonserwacji embrionów tak długo, aż ich wykorzystanie nie będzie już opłacalne, a ona chciałaby je zniszczyć lub przekazać do celów naukowych.


Włoszka wraz z prawnikami wychodzi z założenia, że embriony ludzkie nie są osobami, którym przysługują prawa, a jedynie zwykłymi rzeczami, o losach których sama może decydować w dowolny sposób. Fakt, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zgodził się rozważyć tę sprawę, zdaniem obrońców życia, jest alarmujący.


Trybunał bowiem od dawna stara się tak interpretować regulacje prawne, aby ułatwić dostęp do aborcji, uzasadniając ją „prawem do zachowania autonomii i prywatności”. Istnieje duże ryzyko, iż embrionowi ludzkiemu sędziowie nie przyznają statusu osoby, a tylko osobom – według sędziów ze Strasburga - przysługują prawa fundamentalne, w tym prawo do życia.


Już w sprawie Vo przeciw Francji trybunał stwierdził, że na poziomie europejskim nie ma zgody w sprawie charakteru i statusu zarodka bądź płodu, chociaż przyznawana mu jest pewna ochrona w miarę postępu badań naukowych oraz w związku z potencjalnymi konsekwencjami inżynierii genetycznej i medycznej wspomagających prokreację. Trybunał uzasadniał jednak, że w najlepszym razie może być uznane za bezsporne między państwami, iż zarodek, tak jak płód, należy do rasy ludzkiej. Jednak z drugiej strony, nawet potencjalność tego bytu i jego zdolność do stania się człowiekiem, któremu przysługuje ochrona prawna, nie czyni zarodka osobą z prawem do życia w rozumieniu art. 2 konwencji o prawach człowieka.Źródło: turlebayandbeyond.org, ordoiuris.pl, AS.


DATA: 2014-01-13 17:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli te trybunały uważają że zarodek nie jest człowiekiem, to niech podadzą konkretny wiek od kiedy uważają że mamy do czynienia z człowiekiem. Oczywiście niech podadzą też kryterium na podstawie którego uważają że mają do czynienia z człowiekiem, a przedtem że jest to rzecz a nie człowiek. Wtedy albo pokażą wszystkim że są idiotami, albo dojdą do logicznego wniosku że człowiek jest człowiekiem od momentu poczęcia.
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 
Gdyby... Włoszka wraz z prawnikami... będąc w stanie embrionalnym zostali usunięci jako embrony nie będące ludzkimi zarodkami, dzisiaj nie byłoby żadnego problemu w rozpatrywaniu.Np.: niszcząc sadzonkę drzewa. niszczymy drzewo czy tylko sadzonkę.
ponad 5 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "20460"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.