DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2018 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

ETPC nie uznał skargi Fina, który zmienił płeć

ETPC nie uznał skargi Fina, który zmienił płeć
fot. CherryX / Wikimedia Commons / licencja CC

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł dziś, że Finlandia ma prawo zażądać od osoby, która zmieniła płeć i chce zapisania tej zmiany w dokumentach, by najpierw przekształciła zawarty wcześniej związek małżeński w związek partnerski. „Pozostawienie bez zmian związku małżeńskiego obu kobiet, przy jednoczesnym urzędowym potwierdzeniu zmiany płci, oznaczałoby uznanie przez Finlandię małżeństwa homoseksualnego, a tego prawo fińskie nie przewiduje” – podkreślił ETPC.

 

Sprawa, którą rozpatrywał Europejski Trybunał Praw Człowieka, dotyczyła Fina, który w 2009 roku przeszedł operację zmiany płci. Po tej zmianie przyjął on imię kobiety i chciał otrzymać nowy numer identyfikacyjny, który w paszporcie wskazywałby na nową płeć. Okazało się jednak, że jest to możliwe pod warunkiem, że zawarte wcześniej małżeństwo zostanie przekształcone ze związku małżeńskiego w związek partnerski. Na to jednak nie zgodził się ani mężczyzna, ani jego żona.

 

W tej sytuacji w 2007 roku została złożona skarga do sądu na decyzję helsińskich władz. Argumentowano, że rozwód byłby sprzeczny z przekonaniami religijnymi i światopoglądem małżonki, a także zaszkodziłby ich dziecku. Mężczyzna, który przeszedł operację zmiany płci uważał również, że jeśli małżeństwo zostanie przekształcone w związek partnerski, to on sam nie będzie mógł już być, w sensie prawnym, ojcem dziecka.

 

Zarówno sąd pierwszej instancji, jak i fiński Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił złożoną skargę. Fin wniósł więc skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, zarzucając fińskim władzom, że naruszyły europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Dziś ETPC orzekł, że żaden z tych przepisów nie został naruszony.

 

Źródło: wiara.pl

pam


DATA: 2012-11-13 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Normalnie świat staje na głowie. "Rozwód zaszkodziłby dziecku", ale już operacja zmiany płci mężczyzny i fakt, że teraz dziecko ma dwie mamy to już może nie wpływa na psychikę tegoż dziecka???
ponad 5 lat temu / Zniesmaczony
 
Ciekawe, co powie UE, jak żonaty mężczyzna będzie chciał ożenić się z np. foką w której się zakochał?
ponad 5 lat temu / marekb54
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.