DZIŚ JEST:   22   KWIETNIA   2019 r.

Poniedziałek Wielkanocny
Św. Sotera, papieża
Św. Kajusza, papieża
 
 
 
 

ETPC: nie wolno negować Holokaustu, można zaprzeczać ludobójstwu Ormian

ETPC: nie wolno negować Holokaustu, można zaprzeczać ludobójstwu Ormian
By Ulusal06 (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Europejski Trybunał Praw Człowieka stanął po stronie tureckiego polityka negujuącego „ludobójstwo Ormian”, jakiego dopuścili się Turcy w latach 1915 – 1917. W swoim orzeczeniu Trybunał głosami dziesięciu sędziów „za” i siedmiu „przeciw” orzekł w czwartek, że szwajcarski sąd nie miał prawa nałożyć grzywny na Doğu Perinçeka, który publicznie głosił, iż ludobójstwo Ormian nie miało miejsca.

 

ETPC zajmował się sprawą Doğu Perinçeka, szefa Patriotycznej Partii Turcji, który w 2005 roku miał szereg odczytów w Szwajcarii. Został on skazany w 2007 roku przez tamtejszy sąd na karę grzywny z powodu podżegania do nienawiści rasowej.

 

Na licznych konferencjach prasowych w Szwajcarii Perinçek wielokrotnie oskarżał „imperialistów z zachodu i carskiej Rosji” o podsycanie napięć między muzułmanami i Ormianami. Mówił także, że istniejące szacunki odnośnie liczby zabitych osób nie wskazują, jakoby działania podjęte przez ówczesną władzę w państwie tureckim służyły eksterminacji konkretnej grupy etnicznej.

 

Po wystąpieniach polityka Stowarzyszenie Szwajcaria-Armenia złożyło pozew przeciwko niemu. Szwajcarski sąd skazał Turka na karę grzywny. Ten jednak w 2008 roku odwołał się do Trybunału w Strasburgu. Pięć lat później Trybunał uznał, że doszło do naruszenia artykułu o wolności słowa Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Szwajcarski rząd poprosił, by sprawę zbadała Wielka Izba Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

W czwartkowym wyroku ETPC stwierdził, iż Perinçek nie podżegał do nienawiści lub nietolerancji wobec Ormian i jego wypowiedzi nie mogą być traktowane jako naruszenie godności członków społeczności ormiańskiej, które zgodnie z prawem podlega karze.

 

Sąd dokonał wyraźnego rozróżnienia pomiędzy negacją Holokaustu a ludobójstwem Ormian, twierdząc, że w przypadku Żydów mamy do czynienia „ze specyficzną historią”, dlatego też wszelkie wypowiedzi negujące Holokaust „zawsze mogą być postrzegane jako forma podżegania do nienawiści rasowej w niektórych krajach”. Zdaniem sędziów Holocaust jest dobrze udokumentowanym faktem i powszechnie uznanym przez jurysdykcję międzynarodową.

 

Mimo że przemoc wobec Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem, uznało je dotychczas jedynie kilkanaście państw, w tym m.in. Szwajcaria, Rosja, Niemcy i Polska. Turcja zawsze zaprzeczała, jakoby dopuściła się eksterminacji mniejszości ormiańskiej.

 

W opinii wielu badaczy w latach 1915-1917 w wyniku działań tureckich władz (masakry i deportacje) zginęło ponad 500 tys. spośród 2,5 milionowej mniejszości ormiańskiej, zamieszkującej Imperium Osmańskie. Rząd Armenii twierdzi, że ofiar było 1,5 miliona.

 

Przedstawiciele władz armeńskich - mimo, że ETPC uniewinnił Perinçeka - uważają, że dobrze się stało, iż wyrok w sprawie zapadł. Trybunał potwierdził bowiem, że Ormianie mają prawo do ochrony przed mową nienawiści. - Oznacza to, że państwa europejskie mogą ukarać osoby zaprzeczające ludobójstwu Ormian, jeśli ich wypowiedzi będą miały znamiona podżegania do przemocy lub nienawiści rasowej – stwierdził armeński prokurator generalny Gevorg Kostanyan.

 

Brytyjski prawnik reprezentujący Armenię, Geoffrey Robertson, powiedział, że orzeczenie wyraźnie mówi, iż Ormianie mają „prawo do poszanowania swojej historii”.

 

ETPC zaznaczył, że nie ma uprawnień do orzekania, czy zabójstwo Ormian było ludobójstwem. Sprawę tę muszą zbadać międzynarodowe trybunały karne. Sędziowie dodali, że demokratyczne społeczeństwo – Szwajcaria - nie powinno posuwać się do tego, by ścigać tureckiego polityka za wypowiedzi.

 

Trybunał zarzucił szwajcarskim sądom, że dopuściły się cenzury Perinçeka, nie zezwalając mu na wyrażenie opinii, która „odbiegała od tych ustalonych w Szwajcarii”.

 

Orzeczenie Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka jest ostateczne.

 

Źródło: yahoo.com

AS

DATA: 2015-10-19 08:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Warto poczytać to orzeczenie. Nie co do meryto, bo wiadomo - Holokaust był/jest/będzie jeden. Po to, by rozsmakować się we wspaniałym talmudyźmie prawnym tego "dokumentu". Nie jest to łatwa sztuka tak orzekać.
ponad 3 lata temu / Burak
 
Bractwo Muzułmańskie, sodomia i europejska masoneria
ponad 3 lata temu / Leo
 
Wielka Izba? Polska powinna zrezygnowac z tego kabaretu
ponad 3 lata temu / razorrr
 
Widać, kto rządzi Unią. Jeden jest naród wybrany, który ma prawo do obnoszenia się ze swoją tragedią i czerpania z tego określonych korzyści.To jest podstawa "przemysłu holokaustu". Jak kończą wszyscy co mają inne zdanie - widać na przykładzie losu dra Dariusza Ratajczaka, zaszczutego przez filosemickie lobby.
ponad 3 lata temu / teodor
 
Przestańmy ten zjedzony przez raka stwór nazywać Trybunałem Praw Człowieka. To jest trybunał potrzeb politycznych miliarderów: arabskich, żydowskich, i tureckich, wymuszających takie a nie inne wyroki na zachodnich marionetkach teatru sceny bogactw naturalnych i rojeń władzy absolutnej nad ludźmi. To są ludzie którzy ulegli kuszeniu szatana i czekają na bycie władcami.
ponad 3 lata temu / blanka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "38847"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.