DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Etat plus dodatkowa fucha. Nie ma jak praca w resorcie!

Etat plus dodatkowa fucha. Nie ma jak praca w resorcie!
Fot: Krystian Maj/FORUM

Tłumaczenie wyroków zagranicznych trybunałów, aktualizowanie baz aktów prawnych – na takie dodatkowe zlecenia mogli liczyć pracownicy resortu sprawiedliwości. Szkopuł w tym, że powinni je wykonywać w ramach etatu.

 

Na rażące praktyki w Ministerstwie Sprawiedliwości wskazała  „Solidarność”. Jak poinformowała Edyta Odyjas, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa, związek zwrócił się do resortu w trybie informacji publicznej o przedstawienie wykazu umów cywilnoprawnych zawieranych w 2013 roku. Odpowiedź była szokująca. Okazało się, że ministerstwo nagminnie podpisywało ze swoimi pracownikami umowy zlecenia, za które pracownicy otrzymywali dodatkowe pieniądze. Co prawda sama taka praktyka nie jest niezgodna z prawem pracy, ale w ocenie „S”, resort celowo obchodził przepisy, bo zlecenia powinny być wykonywane w ramach etatu.

 

- Te zadania ministerialni urzędnicy powinni wykonywać w ramach swoich obowiązków służbowych. Ministerstwo zlecało np. etatowym pracownikom w ramach dodatkowych umów tłumaczenie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. A przecież w strukturze resortu jest departament współpracy międzynarodowej i praw człowieka - wskazała przewodnicząca.

 

Jak dodała, jeżeli kadry resortu nie były w stanie wykonać wszystkich zadań z uwagi na ich zbyt wielką ilość, należało zatrudnić dodatkowe osoby lub wypłacić pracownikom wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

- Naszym zdaniem te umowy zlecenia to po prostu sposób na dodatkowe wynagradzanie pracowników centralnej administracji w tajemnicy przed opinią publiczną – oceniła Odyjas.

 

Jak podkreśliła „S”, informacja o praktykach stosowanych przez resort zbulwersowała pracowników sądownictwa, których wynagrodzenia są zamrożone od pięciu lat. Branżowi związkowcy przypomnieli, że osoby zatrudnione w sądach ciągle są obarczane nowymi obowiązkami, ale nie dość, że nie otrzymują za to żadnych dodatkowych pieniędzy, to jeszcze pozbawieni są możliwości dorobienia poprzez pracę w godzinach nadliczbowych.

 

- Wszyscy mamy wpisane w zakres obowiązków wykonywanie innych poleceń przełożonych. W ten sposób przełożeni mogą nam zlecać w zasadzie dowolne prace. Z kolei w sytuacji, gdy nie wyrabiamy się w kodeksowych ośmiu godzinach pracy, słyszymy, że na wypłatę za nadgodziny nie ma pieniędzy – dodała Odyjas.

 

Według danych przekazanych związkowi, tylko w 2013 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało z etatowymi urzędnikami resortu ok. 100 dodatkowych umów cywilnoprawnych. Jak zapewniła Odyjas, „S” już zwróciła się do resortu o przedstawienie analogicznych danych za lata 2014 -2015, a związkowcy będą baczniej spoglądać urzędnikom na ręce i piętnować nadużycia.

 

molik

źródło: solidarnosckatowice.pl
DATA: 2015-08-25 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A Polacy nie mają żadnej pracy !!!
ponad 4 lata temu / krytyczny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.