DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Erytrea: Kościołowi katolickiemu grozi nacjonalizacja szkół

Erytrea: Kościołowi katolickiemu grozi nacjonalizacja szkół
Fot. Pixabay

Po odebraniu Kościołowi klinik i szpitali, reżim w Erytrei chce teraz znacjonalizować szkoły katolickie. Zagrożonych jest 150 placówek edukacyjnych znajdujących się na obszarze czterech diecezji.

 

 

Nacjonalizacji mają zostać poddane wszystkie typy szkół, począwszy od podstawowych, a skończywszy na szkołach wyższych. W niektórych z nich z wizytami ostrzegawczymi pojawili się już żołnierze, którzy zażądali list uczniów oraz radzili, aby nie przeprowadzać zapisów na nowy rok szkolny.

Ten zradykalizowany atak na Kościół w Erytrei rozpoczął się 12 czerwca, kiedy do kilku szpitali katolickich weszli żołnierze oraz nakazali personelowi opuścić budynek i oddać klucze. Gdy spotkali się ze sprzeciwem, siłą wyrzucili zarówno osoby świeckie, jak i zakonne.

Jak oświadczył agencji Fides ksiądz Mosè Zerai z eparchii Asmara, Kościół zawsze współpracował z władzami, które bardzo wysoko oceniały działalność katolickich placówek medycznych. Rocznie leczyło się w nich około 200 tysięcy ludzi, co stanowi 6 procent populacji.

Katolicy są w Erytrei mniejszością. Kościół jest w rzeczywistości jedyną niezależną instytucją w tym kraju. Od 2001 roku nie wolno mu jednak wydawać żadnych czasopism. Przypuszcza się, że działania rządu mają na celu przejęcie kontroli nad duchowieństwem. Wcześniej doświadczyła już tego Cerkiew prawosławna. Jej administracja jest pod kontrolą partii, która zabiera ofiary złożone w czasie składek, a księżom płaci pensje. Kto się temu sprzeciwia, zostaje uwięziony. W ostatnim czasie do więzienia trafiło pięciu ponad 70-letnich mnichów prawosławnych. Patriarcha Asmary, stolicy kraju, od 14 lat przebywa w areszcie domowym.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-07-16 19:15
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A gdzie jest papież Franciszek? Dalej wspiera pokrzywdzonych islamistów?
ponad 1 rok temu / Mam dość!
 
Tak? To co Erytrejczycy robią w Europie?
ponad 1 rok temu / panda
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.