DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 41  >   NASZE DZIEDZICTWO

Filip Maria Muszyński

Epoka Ciemności

#HISTORIA    #EUROPA    #CYWILIZACJA    #ŚWIAT    #CESARSTWO

Była taka epoka w historii ludzkości, kiedy władcy zamiast prawem zaczęli się kierować interesem; kiedy de facto zniszczono z pobudek ideologicznych najlepsze w świecie szkoły i uniwersytety; kiedy praca ustąpiła miejsca rozrywkom, a modlitwa – dworskim intrygom. 

Był to okres, w którym przepych zatracił wszelką miarę; czas bezwzględnych i krwawych wojen, kolonializmu w najgorszym wydaniu i handlu niewolnikami. Była to wreszcie epoka kształtowania się totalitarnych ideologii, które omamiły wielu i wydały owoc w postaci zbrodni ludobójstwa i trwających kilkanaście lat wojen w całej Europie. Epokę tę nazywamy Oświeceniem.

 

Historia jest kluczem do teraźniejszości. Zdają sobie z tego sprawę zarówno obrońcy tradycji, jak również zwolennicy „postępu” rozumianego jako odrzucenie dziedzictwa przeszłości. I stąd nieustanna batalia dotycząca tej dziedziny wiedzy. Poważnym problemem współczesności jest nie tylko zapominanie o historii i jej wypieranie, ale przede wszystkim – złe jej rozumienie. A wszystko zaczyna się od pomieszania pojęć. Tam, gdzie wiarę nazywa się fanatyzmem, a fanatyzm – postępem, zbrodnię – polityką, rabunek – koniecznością, rozwiązłość – wolnością, a wolność – niesprawiedliwością; tam wreszcie, gdzie ideologię nazywa się nauką – tam trudno o rzetelną wiedzę, trafne wnioski i przemyślaną ocenę.

Dzieląc historię ludzkości na poszczególne epoki, dokonujemy zawsze pewnego uproszczenia. Nie sposób bowiem wyznaczyć owym okresom konkretne granice ani też w pełni je opisać i zrozumieć. Z drugiej strony, taki podział ma swoje uzasadnienie: dość zauważyć, że niektóre wydarzenia historyczne wywarły na ludziach niezatarte piętno, zmienność stylów w sztukach pięknych jest wciąż dostrzegalna, a pewne nurty myślowe, choć w danych okresach popularne, w innych zeszły na plan dalszy. Ujęcie dziejów ludzkości w epoki pozwala na lepsze zrozumienie historii. Niestety, otwiera również drogę manipulacji.

Dzieje się tak właśnie w przypadku oceny XVIII stulecia, które zyskało wyjątkowo zaszczytne miano Oświecenia...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Grupa lekarzy i naukowców ostrzega przed zgubnymi skutkami masowego zaszczepienia Polaków przeciwko koronaworusowi. Ich zdaniem oferowane preparaty nie są wystarczająco bezpieczne. Lekarze apelują, by nie sięgać tu po żadne środki przymusu oraz chcą rzetelnej informacji na temat skuteczności i powikłań szczepionki.

 
 

Wpis na Facebooku stał się przyczyną wykluczenia kobiety z klubu fitness w województwie wielkopolskim. Wyraziła ona poparcie dla wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej i krytycznie oceniła proaborcyjne manifestacje. Instytut Ordo Iuris podjął interwencję w tej sprawie, kierując do klubu wezwanie przedprocesowe, w którym domaga się przeprosin. W przeciwnym razie, prawnicy wystąpią na drogę sądową.

 

Spotkanie premiera Francji Jeana Castexa z przedstawicielami Konferencji Biskupów Francji (CEF), do jakiego doszło wczoraj wieczorem w Paryżu, kilka godzin po decyzji Rady Stanu, która zakwestionowała wprowadzony przez władze państwowe 30-osobowy limit wiernych w miejscach kultu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, było gestem fair play ze strony szefa rządu. Opinię taką wyraził przewodniczący episkopatu abp Eric de Moulins-Beaufort.

 

Wiele mówi się w Polsce o potrzebie budowy kultury posiadania i używania broni palnej. Fundacja Ad Arma zwraca w tej kwestii uwagę na fakt, że obecnie nie ma w naszym kraju kultury noszenia na co dzień jakiegokolwiek narzędzia służącego do obrony.

 

Jeszcze przed świątecznym weekendem w USA prezydent Donald Trump zdecydował się usunąć kilka osób z wpływowej organizacji ekspertów doradzającej Pentagonowi, Rady ds. Polityki Obronnej. Ponadto podjął działania, by ułatwić zwalnianie pracowników służby cywilnej i zastępowanie ich mianowanymi ekspertami politycznymi.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.