29 stycznia 2015

Naukowcy z Instytutu Pasteura, którzy jako pierwsi w marcu zeszłego roku zidentyfikowali zagrożenie w Afryce, badają mutację wirusa Ebola. „Wiemy, że wirus uległ poważnym zmianom” – twierdzi doktor Anavaj Sakuntabhai.

 

Francuscy badacze analizują setki próbek krwi, pobranych od pacjentów chorujących w Gwinei. Ebola należy do grupy wirusów RNA – do mutacji dochodzi często. To oznacza, że wirus wywołujący gorączkę krwotoczną może stać się jeszcze bardziej zaraźliwy. – Poznaliśmy do tej pory kilka przypadków, w których nie zaobserwowano żadnych objawów – dodaje Anavaj Sakuntabhai.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Ci ludzie mogą lepiej przenosić wirusa, dotąd nie udało się tego potwierdzić. Wirus może się zmieniać, może być mniej śmiercionośny i bardziej zaraźliwy. I tego się obawiamy – dodaje lekarz.

 

Badacze zastanawiają się także, czy wskutek mutacji mogłoby dochodzić do zakażenia wirusem drogą powietrzną. – Dotąd sposób przenoszenia nie uległ zmianie. Należy jedynie unikać kontaktu z osobą chorą – tłumaczy wirusolog, doktor Noel Tordo. Jak dodaje, istnieją jednak badania wskazujące na mutację wirusa Eboli, trudno jednak przewidzieć jej kierunek.

 

Badania prowadzone poprzednio na próbkach krwi od pacjentów Sierra Leone wykazały, że wirus zmutował w ciągu pierwszych 24 dni od wybuchu epidemii. – To z pewnością rodzi pytania dotyczące przenoszenia, reakcji na szczepionki i leki – dodaje Tordo.

 

Źródło: BBC

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 95 133 zł cel: 300 000 zł
32%
wybierz kwotę:
Wspieram