DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Wojciecha, patrona Polski
Św. Wojciecha, męczennika
Św. Gerarda,biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   TEMAT NUMERU: PÓŁWIECZE VATICANUM II

Jose Antonio Ureta

Enigmatyczne milczenie Vaticanum II o komunizmie


Pięćdziesiąta rocznica otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II dostarczyła okazji do publikacji wielu prac historycznych poświęconych owemu wydarzeniu. Jednym z ­zagadnień, które skupiły na sobie uwagę historyków, jest nieobecność w soborowych dokumentach jakiegokolwiek potępienia komunizmu. Nowe badania historyczne ­dostarczyły kolejnych danych, które czynią owo milczenie jeszcze bardziej enigmatycznym.

José Antonio Ureta

Francuski publicysta Jean Madiran na kartach wydanej w roku 2006 pracy L’Accord de Metz ou pourquoi notre Mère fut muette podaje szczegóły wydarzenia nie w pełni jeszcze wyjaśnionego, o którym jednakowoż kierowane przezeń czasopismo „Itinéraires” donosiło już sześć miesięcy po nim. Chodzi o porozumienie zawarte między reprezentującym Stolicę Apostolską kardynałem Eugène Tisserantem a metropolitą Nikodemem, przedstawicielem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Spotkanie, do którego doszło 18 sierpnia 1962 roku w Metzu, zaowocowało zgodą rosyjskich prawosławnych na wysłanie obserwatorów na Sobór Watykański II pod warunkiem zapewnienia apolityczności soboru.

Metropolita Nikodem – jak później udowodniono (por. Gerhard Besier, Armin Boyens, Gerhard Lindemann, Nationaler Protestantismus und Ökumenische Bewegung. Kirchliches Handeln im kalten Krieg – 1945–1990, Duncker und Humblot, Berlin 1999) – był agentem KGB mającym za zadanie infiltrację genewskiej Ekumenicznej Rady Kościołów, której był jednym z sześciu przewodniczących.

Kompromis uzgodniony za kulisami

Już kilka miesięcy przed spotkaniem w Metzu, w listopadzie 1961 roku, przy okazji przyjęcia patriarchatu moskiewskiego do Ekumenicznej Rady Kościołów, podczas spotkania w New Delhi Nikodem przewidywał, że patriarchat mógłby uczestniczyć w soborze jeżeli nie wygłaszano by tam deklaracji wrogich wobec naszej ukochanej ojczyzny. Watykan bywa agresywny na polu politycznym w swoich relacjach z ZSRS. My, rosyjscy wierni prawosławni, jesteśmy lojalnymi obywatelami naszego kraju i głęboko kochamy naszą ojczyznę. Dlatego też nic, co skierowane przeciw naszemu krajowi, nie jest w stanie przyczynić się do poprawy naszych relacji z innymi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1919 – bolszewicy rozpoczęli akcję otwierania relikwii przechowywanych przez rosyjską Cerkiew prawosławną. Miała się ona przyczynić do zachwiania wiary ludu, poprzez obalenie powszechnego wśród prawosławnych przekonania, że ciała świętych nie ulegają po śmierci rozkładowi. Do końca roku otwarto 39 relikwiarzy, zaś w roku następnym dalszych 58.

 
 

Ponad 54 proc. Polaków uważa, że należy zaostrzyć przewidziane przez prawo kary, gdyż jest to sposób na ograniczenie przestępczości – wynika z badań Kantar Public dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. 31 proc. ankietowanych twierdzi, że sankcje przewidziane obecnie są wystarczające, jeśli byłyby stosowane konsekwentnie.

 

Rektor-archiprezbiter katedry Notre-Dame w Paryżu ksiądz prałat Patrick Chauvet powiedział w poniedziałek w rozgłośni franceinfo, że ma zamiar „złożyć skargę” w związku z „nieumyślnym zniszczeniem” świątyni.

 

Dzień zamachów na Sri Lance został doskonale wybrany. Zamachowcy-samobójcy weszli do kościołów w najważniejszym dla chrześcijan dniu, gdy świątynie były wypełnione po brzegi. Tak niedzielne zamachy, w których zginęło co najmniej 290 osób, a 500 zostało rannych, komentuje arcybiskup Kolombo. Kardynał Malcom Ranjith podkreśla, że w mieście panuje strach. Ludzie nie czują się bezpieczni.

 

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu, głos zabierają kolejni duchowni i opiekunowie paryskich kościołów, którzy alarmują o niedostatecznej pomocy ze strony władz miasta i braku dostatecznej opieki nad zabytkowymi świątyniami.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.