DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 28  >   TEMAT NUMERU: PÓŁWIECZE VATICANUM II

Jose Antonio Ureta

Enigmatyczne milczenie Vaticanum II o komunizmie


Pięćdziesiąta rocznica otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II dostarczyła okazji do publikacji wielu prac historycznych poświęconych owemu wydarzeniu. Jednym z ­zagadnień, które skupiły na sobie uwagę historyków, jest nieobecność w soborowych dokumentach jakiegokolwiek potępienia komunizmu. Nowe badania historyczne ­dostarczyły kolejnych danych, które czynią owo milczenie jeszcze bardziej enigmatycznym.

José Antonio Ureta

Francuski publicysta Jean Madiran na kartach wydanej w roku 2006 pracy L’Accord de Metz ou pourquoi notre Mère fut muette podaje szczegóły wydarzenia nie w pełni jeszcze wyjaśnionego, o którym jednakowoż kierowane przezeń czasopismo „Itinéraires” donosiło już sześć miesięcy po nim. Chodzi o porozumienie zawarte między reprezentującym Stolicę Apostolską kardynałem Eugène Tisserantem a metropolitą Nikodemem, przedstawicielem rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Spotkanie, do którego doszło 18 sierpnia 1962 roku w Metzu, zaowocowało zgodą rosyjskich prawosławnych na wysłanie obserwatorów na Sobór Watykański II pod warunkiem zapewnienia apolityczności soboru.

Metropolita Nikodem – jak później udowodniono (por. Gerhard Besier, Armin Boyens, Gerhard Lindemann, Nationaler Protestantismus und Ökumenische Bewegung. Kirchliches Handeln im kalten Krieg – 1945–1990, Duncker und Humblot, Berlin 1999) – był agentem KGB mającym za zadanie infiltrację genewskiej Ekumenicznej Rady Kościołów, której był jednym z sześciu przewodniczących.

Kompromis uzgodniony za kulisami

Już kilka miesięcy przed spotkaniem w Metzu, w listopadzie 1961 roku, przy okazji przyjęcia patriarchatu moskiewskiego do Ekumenicznej Rady Kościołów, podczas spotkania w New Delhi Nikodem przewidywał, że patriarchat mógłby uczestniczyć w soborze jeżeli nie wygłaszano by tam deklaracji wrogich wobec naszej ukochanej ojczyzny. Watykan bywa agresywny na polu politycznym w swoich relacjach z ZSRS. My, rosyjscy wierni prawosławni, jesteśmy lojalnymi obywatelami naszego kraju i głęboko kochamy naszą ojczyznę. Dlatego też nic, co skierowane przeciw naszemu krajowi, nie jest w stanie przyczynić się do poprawy naszych relacji z innymi.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 
 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.

 

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wskazał, że według statystyk Polska to najbezpieczniejszy kraj dla kobiet w Unii Europejskiej. Wskaźnik przemocy psychicznej i fizycznej wobec kobiet wynosi w naszym kraju 19 proc. i jest najniższy w całej UE. Dodatkowo oznajmił, że w Polsce coraz rzadziej dochodzi do przypadków odbierania dzieci rodzicom w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia.

 

W Rzymie doszło do poruszającego protestu. Dziesiątki katolików zebrały się na jednym z placów by w milczeniu, trwając modlitwie, a także przy lekturze tekstów wielkich świętych Kościoła, dać wyraz swojemu sprzeciwowi wobec skandalowi nadużyć w Kościele. Uczestnicy wydarzenia podkreślali – co niezwykle rzadkie – że ogromny kryzys wśród duchowieństwa wiąże się wprost z niepodejmowaniem walki z homoseksualizmem.

 

W 2018 w Finlandii, której większość mieszkańców wyznaje, przynajmniej nominalnie, luteranizm, było 15483 katolików, czyli o 534 więcej niż rok wcześniej. W tym samym okresie do pierwszej komunii przystąpiło 219 osób (nie tylko dzieci), 188 razy udzielono sakramentu bierzmowania i zawarto 49 katolickich związków małżeńskich, przy czym tylko w 19 przypadkach oboje małżonkowie byli katolikami. Ponadto w ub. roku zmarły 43 osoby tego wyznania a 45 opuściło kraj. Te i wiele innych danych zawiera najnowsze opracowanie statystyczne tamtejszego Kościoła.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.