8 sierpnia 2018

Porozumienie w Sudanie Południowym. Jest szansa na pokój

(Fot. Julia Prus/Forum )

Prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir Mayardit i jego niedawny zastępca Riek Machar, reprezentujący dowództwo powstańców i sił antyrządowych podpisali porozumienie o wstrzymaniu walk i podziale władzy. Trwający od 2013 roku konflikt wewnętrzny pochłonął już kilkadziesiąt tysięcy ofiar a domy musiało opuścić 2,2 mln osób, czyli mniej więcej co szósty obywatel tego najmłodszego na kontynencie afrykańskim państwa.

 

Sudan Południowy ogłosił niepodległość siedem lat temu, w lipcu 2011 roku, oddzielając się od północnej części państwa z stolicą w Chartumie, mocno wewnętrznie skonfliktowanego i targanego walkami. Grupy etniczne zamieszkujące południe Sudanu od czasu ogłoszenia w 1956 roku niepodległości od Egiptu i Wielkiej Brytanii dążyły do utworzenia własnego bytu państwowego i niezależności od polityki Chartumu. Secesję południa poprzedziła krwawa wojna domowa, rozpoczęta w latach 80. ubiegłego wieku, która pochłonęła 1,5 mln ofiar śmiertelnych i wygnanie z domów ponad 4 mln osób.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Autonomia 10 prowincji na południu Sudanu, nadana w 2005 roku przez Chartum, była tylko etapem przejściowym dla polityków południa. Referendum z stycznia 2011 roku wypadło korzystnie dla zwolenników pełnej niepodległości Sudanu Południowego i w lipcu tego samego roku proklamowano nowe państwo, liczące ok. 13 mln obywateli, z stolicą w Dżubie.

 

Dla siedmioletniego Sudanu Południowego istotny jest dodatkowo podział etniczny. Dwie największe grupy – Dinka (36 proc. mieszkańców) i Nuerowie (ok. 16 proc. mieszkańców) są skonfliktowane, co przekłada się na podziały polityczne i waśnie ludzi u władzy. Na tym tle doszło też do konfliktu politycznego między prezydentem Salvą Kiir Mayarditem a jego zastępcą Riekiem Macharem.

 

Salva Kiir Mayardit należy do plemienia Dinka a Riek Machar do ludu Nuerów. Iskrą, która rozpaliła konflikt między Mayarditem a Macharem był nieudany pucz w 2013 roku, o którego przygotowanie Kiir oskarżył Machara. Walki polityczne szybko przerodziły się w walki plemienne.

 

Na mocy porozumienia podpisanego 5 sierpnia, z którym obydwie strony wiążą nadzieję na jego dłuższą trwałość niż poprzednich umów, Riek Machar wróci na stanowisko wiceprezydenta a jego ludzie mają także zasiąść z zrekonstruowanym rządzie. Salva Kiir Mayardit będzie nadal głową państwa, gwarantując zachowanie decydującej pozycji grupy etnicznej Dinka w Sudanie Południowym.

 

Jan Bereza

Źródła: Karawan.kz, Nowoje Wriemia, Die Presse, Korrespondent.net, Priamyj.ua, UNN.ua, Blick.ch

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 125 864 zł cel: 300 000 zł
42%
wybierz kwotę:
Wspieram