DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2019 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Emmanuel Macron wkrótce może zostać honorowym kanonikiem bazyliki św. Jana na Lateranie

Emmanuel Macron wkrótce może zostać honorowym kanonikiem bazyliki św. Jana na Lateranie
REUTERS/Benoit Tessier TPX

Od chwili objęcia godności prezydenta Francji, Emmanuelowi Macron przysługuje historyczny tytuł honorowego kanonika bazyliki św. Jana na Lateranie, katedry biskupa Rzymu. Media francuskie spekulują, że 39-letni Macron może faktycznie ten tytuł przyjąć. Przywilej honorowego kanonika bazyliki laterańskiej przysługuje głowom państwa francuskiego od 1604 roku.


Tytuł honorowego kanonika bazyliki św. Jana pochodzi z okresu panowania we Francji króla Henryka IV Burbona. Wówczas w związku z publiczną decyzją o nawróceniu na katolicyzm, a także złożeniu znacznej ofiary na królewskie opactwo przy bazylice, ówczesny papież nadał królowi Francji honorowy tytuł. W bazylice umieszczono również posąg monarchy, który istnieje po dziś dzień. Kapituła zobowiązała się przy tym odprawiać co roku 13 grudnia - czyli w dniu jego urodzin - Mszę w intencji Francji: „pro felici ac prospero Galliae statu” (za szczęście i pomyślność państwa francuskiego). Tradycję kontynuowano również wówczas, gdy głowami państwa byli cesarze i prezydenci.

Od 1958 roku, czyli od początków V Republiki, czterech z siedmiu szefów państwa francuskiego przybyło do Rzymu, aby objąć tytuł „pierwszego i jedynego kanonika honorowego” bazyliki laterańskiej. Byli to: Charles de Gaulle, Valery Giscard d’Estaing, Jacques Chirac i Nicolas Sarkozy. Natomiast Georges Pompidou, François Mitterrand i François Holland nie przyjęli tego tytułu.

Prezydent Francji z racji urzędu jest także członkiem kapituły kanoników w Embrun na południu Francji. Wraz z wyborem Macron otrzymuje tytuł protokanonika katedry w tym departamencie w Alpach Wysokich. Jednak godność ta, jak informuje diecezja Gap, skutkuje tylko wówczas, gdy osoba, której tytuł ten się należy, osobiście pojawi się w Embrun.

Wprawdzie od czasów Rewolucji Francuskiej Embrun nie jest już siedzibą biskupią, to jednak większość francuskich szefów państw odwiedzała tamtejszą katedrę, aby osobiście przyjąć godność kanonika kapituły. Ostatnia wizyta prezydenta Francji w Embrun miała miejsce dość dawno. Od czasów generała Charlesa de Gaulle nie pojawił się tam żaden z jego następców, aby przyjąć godność honorowego kanonika oraz związany z tym okolicznościowy medal.

Położone w wysokich Alpach Embrun było w średniowieczu siedzibą arcybiskupa. Katedra była celem licznych pielgrzymek, najliczniejsze przybywały tam między XIII a XV w. Królowie francuscy otrzymali godność honorowych kanoników jako wyraz wdzięczności za zagwarantowane prawa. Konstytucja V Republiki z 1958 roku przewiduje, że szef państwa zachowuje prawa i przywileje swoich poprzedników. Odnosi się to także do uhonorowania w Embrun.

Mimo iż od 1905 roku obowiązuje we Francji surowy rozdział Kościoła i państwa, prezydent kraju ma też prawo do godności honorowego kanonika kapituły również w innych świątyniach: w Saint-Jean-de-Maurienne w dawnym księstwie Sabaudii, w kościele św. Hilarego w Poitiers, w katedrach w Le Mans, Angers, Lyonie i Chalons-en-Champagne, w bazylice św. Marcina z Tours oraz w opactwie Saint-Germain-des-Pres w Paryżu. Jednak żaden z siedmiu dotychczas prezydentów V Republiki nie korzystał z tych godności.

Francuska wspólnota Rzymu planuje uczcić wybór Emmanuela Macrona na prezydenta Republiki Francuskiej poprzez uczestnictwo w uroczystej Mszy św., którą zaplanowano na 28 maja. Liturgii w kościele św. Ludwika przewodniczyć będzie bp Jean Lafitte, regionalny prałat Zakonu Maltańskiego.

 

 

Źródło: KAI, PCh24.pl

WMa

DATA: 2017-05-18 17:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To naprawdę jakaś paranoja. Co z tego, że konstytucja honorouje, powinien zaprotestować Watykan i Kościół we Francji, a nie jeszcze ułatwiać takie hucpy. Jak pisze "Leaf427" to odnosi się do namaszczonych władców, a nie wybranych przez ogłupiały lud pajaców. "Ciekawe, czy Merkel jest w jego typie". Bardzo możliwe, w końcu lubuje się w starszych paniach, a Angela jest chyba w podobnym wieku co "małżonka" mesje prezidę. Z Panem Bogiem.
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Nagrodę Nobla mu dać na dobry początek...
ponad 2 lata temu / Miquel
 
I bez niego Rothschildowie ze swoim pieskiem Sorosem niepodzielnie panują w Watykanie
ponad 2 lata temu / Jacek
 
Ciekawe, czy Merkel jest w jego typie.
ponad 2 lata temu / aaa
 
Nie jeden polityk ma tyle wspólnego z Kościołem co owczarek niemiecki z Niemcem. Dla zdobycia poparcia i głosów gotów wziąć ślub kościelny po 25 latach "pożycia",
ponad 2 lata temu / Fred
 
Dziwi mnie, jak mason może zostać kanonikiem. Żyjemy w XXI wieku i masoni nie powinni być włączani w życie Kościoła. Jeżeli są, to znaczy, że wysoko postawieni ludzie w Kościele są masonami. Na szczęście Pan Jezus powiedział, że bramy piekielne Kościoła nie przemogą.
ponad 2 lata temu / marko
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.