DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Emmanuel Macron już nie chce imamów z zagranicy opłacanych przez państwa islamskie

Emmanuel Macron już nie chce imamów z zagranicy opłacanych przez państwa islamskie
fot. POOL / Reuters /Forum
#FRANCJA    #ISLAM    #IMAM    #PREZYDENT    #UCHODŹCY    #IMIGRANCI

Po wizycie w alzackiej Miluzie prezydent Francji zapowiedział walkę z islamskim separatyzmem, zagrażającym bezpieczeństwu państwa. Według Emmanuela Macrona, w 2024 roku powinna zakończyć się praktyka przyjmowania we Francji imamów przysyłanych z państw islamskich. Czteroletni termin podany przez Macrona wynika z faktu kontraktowania zagranicznych imamów na trzyletnie okresy pracy.

 

Jak podaje portal „EurAsiaDaily”, we Francji mówi się o liczbie ponad 300 imamów, którzy prowadzą tam działalność, a finansowani są przez organizacje z niektórych państw islamskich. Około 150 z nich przybyło z Turcji, 120 z Algierii i 30 z Maroka. Dokładna liczba zagranicznych duchownych nie jest jednak znana, podobnie jak liczba wszystkich imamów służących w meczetach francuskich. Szacuje się, że w 2500 meczetach francuskich może nauczać nawet 1800 imamów. Niepokojący dla władz w Paryżu jest ponadto fakt finansowania ich kanałami, nad którymi Francja nie ma kontroli, oraz nauczanie ideologii, którą Emmanuel Macron określił jako „separatyzm islamski”. Ostrożność wypowiedzi Macrona wynika m.in. z obaw przed reakcją ok. 6-milionowej społeczności muzułmańskiej, stanowiącej drugą pod względem liczebności grupę wyznaniową Francji.

 

Zapowiedź przejęcia kontroli nad przepływem pieniędzy dla duchownych jest wynikiem rozmów przeprowadzonych przez francuskiego prezydenta z mieszkańcami miasta Miluza, położonego w regionie Grand Est, na pograniczu francusko – niemieckim. Gospodarz Pałacu Elizejskiego w wypowiedziach cytowanych przez media zastrzegł, że zmiana podejścia do niektórych duchownych islamskich nie jest skierowana przeciw muzułmanom, lecz jedynie przeciw „skrajnej ideologii islamskiej”. Zwiększenie kontroli nad kształceniem islamskim, przygotowywane przez rząd w Paryżu, ma zapobiec m.in. wpływowi innych państw na formowanie postaw muzułmanów mieszkających we Francji. Według portalu „RFI.fr”, uszczelnienie przepływów zagranicznych finansów dla muzułmanów francuskich ma dotyczyć także budowy meczetów na terenie państwa. Jako przykład innego źródła napływu kapitału wspierającego rozwój islamu we Francji podano budowę meczetu An-Nur w Miluzie, którą w dużej części sfinansowała organizacja charytatywna z bogatego Kataru.

 

W komentarzach prasowych pojawiają się tezy, że deklaracje Emmanuela Macrona mogą być spowodowane marcowymi wyborami samorządowymi, w których socjalliberalna partia prezydencka La République en marche (Republika Naprzód), może odczuć spadek poparcia, wynikający z sytuacji wewnętrznej nad Loarą – niepokojów spowodowanych niezadowoleniem z sytuacji gospodarczej oraz zagrożeniami porządku publicznego nawet w małych miejscowościach Francji.

 

Źródła: EurAsiaDaily.com, Islam Today, RFI.fr, TRT.net

Jan Bereza


DATA: 2020-02-21 07:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To ja w kontekście 'Niepokojący ...jest fakt finansowania ich kanałami, nad którymi Francja nie ma kontroli' zapytam: CO ROBI ABW W KONTEKŚCIE SUNNICKICH SPONSORÓW ISLAMU Z ARABII SAUDYJSKIEJ? Proszę sięgnąć pamięcią: zupełnie niedawno czytaliśmy o tym, że za ich pieniądze miał być budowany meczet w Białymstoku. Przecież taka budowa kosztuje. Dużo kosztuje.
1 miesiąc temu / M
 
Jakie to w ogóle ma czy będzie miało znaczenie? Pozamiatane jest.
1 miesiąc temu / Jot
 
Prezydent Macron jest zakładnikiem ludności muzułmańskiej, mieszkańców Francji V Republiki. Nic bez ich zgody nie jest w stanie osiągnąć, bo tu nie chodzi tyle o grupę wyznaniową - drugą pod względem liczebności - lecz o to, że ci ludzie są przeciwnikami i wrogami państwa świeckiego, jakim to statusem chlubi Republika Francuska, od czasu pierwszej rewolucji. Niczego tu nie zmienią sprawy takich czy innych imamów, ewentualnie objęcie kontrolą przepływów pieniędzy dla imamów. Czy państwo w stanie permanentnych niepokojów społecznych, jest w stanie wykonać coś takiego ? A jeśli nawet, to czy jest w stanie kontrolować przepływ pieniędzy - z zewnątrz - na rzecz sześciomilionowej społeczności muzułmańskiej we Francji ? Lata świeckiego państwa są policzone. Za kilkadziesiąt lat, Francja będzie państwem muzułmańskim, gdzie katolicy bądź inne wyznania będą poddani prześladowaniom,a wszystkie zboczenia będą karane zgodnie z prawem szariatu. Czy "odmieńcy" wiedzą co to znaczy?
1 miesiąc temu / Druh Ryszard
 
Ha ha dobre sobie, ten nieuk o malym rozumku niech sie poduczy troche historii to zobaczy czym sie konczylo podrabianie tzw religii narodowych. Niech zaprosi do siebie starych polskich komuchow np. to mu opowiedza o "wielkim sukcesie" kosciola narodowego z czasow PRL. A u nich kosciol galikanski tez sie niezbyt udal!!. No ale jemu sie wydaje, temu palantowi, ze islam narodowy mu wypali!!!
1 miesiąc temu / Janko
 
się obudził..............
1 miesiąc temu / rob
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.