DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Emilian Kamiński: pieniądze na kulturę wydawane są bez kontroli. To jest pełny PRL

Emilian Kamiński: pieniądze na kulturę wydawane są bez kontroli. To jest pełny PRL
Emilian Kamiński fot. Krzysztof Jarosz / FORUM

Blisko 10 mld zł przeznaczanych na kulturę z publicznych środków jest wydawanych bez pomyślunku. - Jeżeli chodzi o kulturę, tkwimy w pełnym socjalizmie. To jest pełny PRL. Nic się nie zmieniło – ocenił Emilian Kamiński na antenie RMF FM. W tych realiach niezadowolenie widzów, pusta sala nie grają roli. Wystarcza, że zgadza się kasa.

 

Zdaniem Emiliana Kamińskiego, teatr jak i kultura finansowane z publicznych środków nie uległy reformie i wciąż tkwią w głębokim PRL-u. Propozycją są prywatne teatry, które ciężko walczą o przetrwanie, a zatem też patrzą na oczekiwania widza. Teatry publiczne funkcjonują bez zmian.

 

Zdaniem aktora, ich finanse, sposób funkcjonowania wymagają dodatkowej uwagi. Tak, by publiczne pieniądze były wydawane z pożytkiem. Rozwiązaniem docelowym mogłyby być rady nadzorcze (funkcjonujące np. w Niemczech). - To są ludzie, którzy pracują zwykle społecznie, to są jacyś emerytowani ludzie, którzy się na tym znają. Oni to w jakiś sposób kontrolują. Dlaczego tego nie ma u nas w Polsce? – mówił.

 

Zdaniem aktora, oferowane dziś widzom na deskach państwowych teatrów obsceniczne obrazy czy też uderzające w uczucia religijne są nie do pomyślenia. - Wszystko można, tylko po co? Dlaczego to się robi? Dlaczego obrażać uczucia, w tym wypadku religijne? – powiedział Kamiński.

 

Zdaniem aktora, tak nie może funkcjonować teatr dotowany z państwowej kasy. Kamiński podał też przykład reżysera, który na spotkaniach teatralnych dyskutował z widownią. Zapytany o to dlaczego zrobił spektakl, z którego widz nic nie rozumie, odpowiedział: „A ja nie robiłem tego dla widowni, co mnie obchodzi, że wy nie rozumiecie?”. Reżyser indagowany o to dla kogo zrobił przedstawienie miał odrzec: „Myśmy tu bardzo fajnie czas spędzili z aktorami”. - W porządku, absolutnie, ale kolego za własne pieniądze. Za pieniądze publiczne, ty nie masz prawa sobie miło spędzać czasu, tylko musisz zrobić coś, co byłoby komunikatywne, bo robisz to dla widowni – zaznaczył Emilian Kamiński.

 

Źródło: rmf24.pl

MA


DATA: 2017-02-20 16:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kultura i sztuka niech się finansuje i broni sama. W socjaliżmie trzeba prawie wszystko (kultura, nauka, gospodarka, sport, opieka społeczna...) dotować bo wtedy ma władza nad tym kontrolę i co równie ważne utrzymywany jest potężny aparat do kontroli i dystrybucji środków.Cały ten ludzki aparat (statystycznie mniejsze bezrobocie,elektorat wyborczy wzrasta) wykonuje gigantyczną syzyfową robotę,której efekty są mizerne. Machinę tą cały czas tylko się reformuje,reformuje...i oto chodzi.Interes się kręci. Miernoty w sejmie mają zajęcie, ludzie w ministerstwach też, a wszystko za ukradzione podatkami pieniądze.Kradzione nie tuczy.Największy problem ma każda aktualna władza z tym jak uzasadnić wyborczej gawiedzi, że to wszystko dla jej dobra. Powołano nawet różnych rzeczników do obrony praw wszelakich grup zawod. i społ. Przez ostatnie dziesięciolecia dobrze im to wychodzi. Jak długo DEMOKRACJA będzie systemem, a nie narzędziem tak długo będzie bałagan. AMEN.
ponad 3 lata temu / michał
 
A cóż ten kapitalista Emilian ma do zarzucenia wydawaniu forsy w PRL? Defraudowano, czy co? Czy może rozwijano szerokim masom dostęp do kultury. Ci co świadomie przeżyli tamten czas, to wiedzą o czym mówię. Wydźwigniecie kraju z analfabetyzmu, dostęp młodzieży ze wsi i miasteczek do nauki, rozwijanie zainteresowań, na tamte czasy naprawdę był imponujący! A to, że była ideologia? Każda władza ma swoją jakąś idęfix.
ponad 3 lata temu / tom
 
No to zmienić gościa od kultury, skoro niekompetentny.
ponad 3 lata temu / panda
 
W spółkach prywatnych właściel czy grupa właścicieli ponosi odpowiedzalność za to co się sprzedaje i walczy o klienta a w tym przypadku jest to teatr który walczy o widza. Kilka teatrów w mieście ubiegając się o widza wymuszało by na sobie coraz to wyższy standard a jeśli byłby to jakiś kicz to było by to okazane od razu w samym teatrze i nikt by już tam nie przyszedł. A tak? państwo mając monopol utrzymuje szajs wspiera demoralizację i złodziejstwo. Po co się starać jak pieniądze zawsze będą spływać z centralnej agencji zrzeszających złodziejów. Dlatego takie coś jak ministerstwo kultury powinno być zniesione podobnie jak kilka innych resortów. One są niepotrzebne a wręcz szkodliwe.
ponad 3 lata temu / Krzysiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.